A Népszava által közölt kutatás szerint
a válaszadók fele látja úgy, hogy már benne vagyunk a recesszióban,
30 százalék szerint még csak most jön a krízis és 14 százalék töretlenül optimista: szerintük nincs és ezután sem lesz gazdasági válság hazánkban. A kormánypártok szavazótábora érzi kevésbé a visszaesés következményeit: míg az ellenzéki választók 92 százaléka szerint bajban van a magyar gazdaság, a fideszes tábornak "csak" 64 százaléka gondolja úgy, hogy már itt a válság. A DK szavazói, illetve a közepes és kisvárosokban élő, munkahellyel rendelkező lakosok tartják leginkább érezhetőnek a GDP csökkenését.
Akár hisz a járvány létezésében, akár nem: takarékoskodni kezdett a magyar
A koronavírus-járvány alapvetően változtatta meg a lakosság anyagi helyzetét és középtávú pénzügyi kilátásait. A hitelkivalto.hu elemzése szerint a pandémia pszichés gazdasági hatása révén a társadalom egy része "biztonsági életmódra" rendezkedik be, így a nem feltétlenül szükséges beruházásait - a fogyasztási hitelek zöme ilyen - elhalasztja, illetve pénzügyi téren is inkább tartalékolásra rendezkedik be.
Az intézet június második felében elvégzett felmérés idején még csak a lakosság 26 százaléka mondta azt, hogy kisebb-nagyobb mértékben csökkent a bevétele a válság hatására, most már a megkérdezettek 42 százaléka érzi így. Drasztikusan nőtt azok száma, akiknek sokkal kevesebb pénzből kell megélniük: a júniusi 10 százalék mára 17 százalékra emelkedett. Ebben a kérdésben is nagy az eltérés a kormányoldal és az ellenzék tábora között. A Fidesz-pártiaknak mindössze 5 százaléka, míg az ellenzéki szavazók 27 százaléka számol be nagy jövedelem-visszaesésről.
Ami a részleteket illeti: a megkérdezettek 15 százaléka mondta azt, hogy elveszítette a munkáját a járványhelyzet következményeként, háromszor annyi férfi, mint ahány nő. Több mint 20 százaléknak csökkent a munkaideje, a fizetése pedig a megkérdezettek 28 százalékának lett kevesebb.