A múlt héten jelentette be a szombathelyi városvezetés, hogy elkészültek az idei költségvetés főbb számai, egyúttal László Győző (Éljen Szombathely!) alpolgármester azt is jelezte, hogy felmondta az orvosi ügyelet szolgáltatását az azt eddig végző Országos Mentőszolgálat, így október elsejével az önkormányzatnak kell arról gondoskodnia.
A szombathelyi orvosi ügyelet körüli hercehurca már tavaly nyáron megkezdődött. Az OMSZ ugyanis egyszer csak levélben jelezte, hogy a szokásos 32 millió forint mellé, újabb 32 millió forint kellene a várostól. Az akkor már ellenzéki többségű városvezetés levelet íratott a polgármesterrel, hogy megtudják, mire kell az újabb tétel. A mentők válasz helyett felmondták a szerződést, a város így kénytelen volt fizetni, hiszen ügyelet nélkül nem maradhatott Szombathely.
A mentők most ismét felbontották, az amúgy a szakma szerint hátrányos szerződést. A városvezetők ugyanis közvélemény-kutatással mérték fel az orvosok igényeit. Ez ezt hozta, hogy a megkérdezett orvosok szerint a jelenlegi formában működtetett ügyeleti ellátás nem megfelelő, a felmérésben résztvevő orvosok több mint fele az ügyelet működtetését külső egészségügyi vállalkozással tartja elképzelhetőnek.
Megoldódott az orvosi ügyelet körüli hercehurca Szombathelyen
Véget ért a 32 milliós izmozás. Néhány hete Puskás Tivadar polgármester egy sajtótájékoztatón jelentette be, hogy baj lehet a szombathelyi ügyeleti ellátással, ha nem történik gyorsan valami. A szombathelyi orvosi ügyeleti rendszert ellátó Országos Mentőszolgálat ugyanis közölte, ha nem kapnak a meglévő 32 millió mellé még 32 milliós városi támogatást, akkor felmondják a szerződést, így három hónap alatt új megoldást kellett volna találni az orvosi ügyelet biztosítása érdekében.
Még február elején kaptunk olyan információkat, hogy a mentők felmondják a szombathelyi orvosi ügyeletet. Rá is rá is kérdeztünk az OMSZ-nál. A szervezet egymondatos választ küldött február 10-én:
A hír téves, az Országos Mentőszolgálat szolgáltató szerződése érvényes, a tevékenység, a betegellátás zavartalan.
Ehhez képest február 14-én a szombathelyi polgármester és az alpolgármester arról beszélnek, hogy szeptember 30-val, közös megegyezéssel bontanak szerződést a mentőkkel, így októbertől a város maga gondoskodik majd az orvosi ügyeletről.
Ennek egyébként már az új helye is megvan. A 11-es Huszár út, 6-os számú épülete, vagyis a “Lordok háza” földszintjén lévő volt Gödör Étterem helyiségét alakítják át rendelőkké. A közgyűlési anyag szerint ehhez 40 millió forint kell, ami szerepel is a költségvetésben.
Az orvoshiány kezelésére pedig egy hárompilléres életpályamodellt dolgozott ki a szombathelyi városvezetés. Ami praxisszervezési, megtartási és átadási támogatásokat is jelent a doktoroknak.