A lakosság és az önkormányzatok műfészkek, költőládák kihelyezésével segíthetik a településlakó, rágcsálópusztító baglyok költését

Farkas Bazsi 2024-10-15 10:26:05
Az odúért cserébe csökken a rágcsáló állomány. Nem egy rossz bolt.

Magyarország tíz fészkelő bagolyfajából öt lakott területeken is él vagy kimondottan emberkövetőnek számít. Települési jelenlétük azért is fontos, mert ezek a madarak elsősorban kisrágcsálókkal táplálkoznak és fiókáikat is ezekkel etetik. Így biológiai úton segítenek kordában tartani a városokban is problémát okozó egereket és patkányokat.

Fotó: mme.hu/Orbán Zoltán

Hiányukban ezek állományapasztását a házi- és társállatok mellet az emberre is veszélyes mérgezett csalik kihelyezésével kell megoldani. Egyetlen erdei fülesbagoly évente ezernél (!) is több rágcsálót zsákmányol, ami a népes telelőcsapatok esetében már óriási számot jelent, a kisebb termetű bagolyfajok ezek mellett rengeteg kártevő rovart is elfogyasztanak, ezért nem mindegy, hogy lakott területeinken mennyi él, él-e egyáltalán ezekből a madarakból. Megtelepedésük egyik legfőbb akadályát gyakran a megfelelő fészkelőhelyek hiánya jelenti. A baglyok ugyanis nem tudnak fészket építeni, költésükhöz korhadt üregekkel, vastag törzselágazással rendelkező idős fákra; nagy testű harkályok odúira; varjúfélék, gólya, egerészölyv fészkeire; egyes fajoknak nyitott padlásokra van szüksége.

Leggyakoribb baglyunk, az erdei fülesbagoly elfoglalja az ágvillába kihelyezett vesszőkosarat, de szívesen beköltözik fára, épületfalra rögzített, félig nyitott előoldalú vércseládákba is. A leginkább emberkövető gyöngybagoly templomok toronysüvegébe, padlásokra vagy lábazatra telepített költőládákkal; a macskabagoly, a kisebb testű kuvik és füleskuvik pedig nagyméretű mesterséges odúkkal segíthető. A baglyoknak kirakott műfészkek, mesterséges odúk esetében alapelv, hogy ezekbe mindig kell száraz fű, hullott lomb vagy faforgács fészekanyagot tenni, amibe a tojó alakítja ki a tojásoknak a fészekmélyedést.  Részletek: https://www.mme.hu/baglyok-koltesenek-segitese

Szerencsére ma már rendelkezünk azokkal az ismeretekkel, melynek köszönhetően számos madárfaj megtelepedését segíthetjük mesterséges fészkelőhelyekkel, Magyarország ugyanis a világ első országai között kezdte el széles körben alkalmazni, fejleszteni ezeket az 1905-ben, a Baranya megyei Kárászon megalakult Első Magyar Fészekodúgyárnak köszönhetően is - írja szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményében a Magyar Madártani Egyesület.

Szólj hozzá!

Orbán Viktor a Facebook-on toborozza a harcosokat

A miniszterelnök kiküldte a digitális behívót, egyre alacsonyabban van a léc.

Változnak a rendelési idők Győrben

Ne megszokásból menjünk orvoshoz.

204 centis, angol centert igazolt a Falco

Jubrile Belo, a francia élvonalból érkezik.

Lemond a Momentum elnöki posztjáról Tompos Márton

A távozó elnök Rózsa Andrást, Zugló polgármesterét kérte fel a politikai közösség új elnökének.

Zsebe Ferenc a körmendi kosárlabda klub ügyvezetője

Július 1-től, 5 évre nevezték ki a kosárlabda legendát.

Online átutalások és kifizetések biztonsága 2025-ben

Az online pénzügyi tranzakciók rohamos fejlődése új lehetőségeket és kényelmet hozott a magánszemélyek, valamint a vállalkozások számára.

Lemondta a válogatottságot Lukács Norbert

Reagált a kosárlabda szövetség.

Villámgyors netet hozna Győrbe a Telekom

Ne ijedjünk meg, ha „idegenek” méricskélnek a ház körül.

Nyári időutazás

Így változott meg a strandélmény az elmúlt 30 évben.

Újra zavartalan a forgalom az 1-es főúton

Frontális ütközés miatt volt korábban teljes útzár

Felújítják a szombathelyi Székely Bertalan utcát

Jövő héten szerdától péntekig lehet munkagépekre számítani.

Mindneki nyugodjon meg! Nem igaz, hogy magzatkárosító a szúnyogirtás

Hivatalos közlemény adott ki a szúnyogirtást végző szakmai szervezet.

Százhúsznál több újonc vonult be Győrben a légvédelmi rakétaezredhez

Ez az "Embert a vasra!" toborzókampánynak köszönhető.