A lakosság és az önkormányzatok műfészkek, költőládák kihelyezésével segíthetik a településlakó, rágcsálópusztító baglyok költését

Farkas Bazsi 2024-10-15 10:26:05
Az odúért cserébe csökken a rágcsáló állomány. Nem egy rossz bolt.

Magyarország tíz fészkelő bagolyfajából öt lakott területeken is él vagy kimondottan emberkövetőnek számít. Települési jelenlétük azért is fontos, mert ezek a madarak elsősorban kisrágcsálókkal táplálkoznak és fiókáikat is ezekkel etetik. Így biológiai úton segítenek kordában tartani a városokban is problémát okozó egereket és patkányokat.

Fotó: mme.hu/Orbán Zoltán

Hiányukban ezek állományapasztását a házi- és társállatok mellet az emberre is veszélyes mérgezett csalik kihelyezésével kell megoldani. Egyetlen erdei fülesbagoly évente ezernél (!) is több rágcsálót zsákmányol, ami a népes telelőcsapatok esetében már óriási számot jelent, a kisebb termetű bagolyfajok ezek mellett rengeteg kártevő rovart is elfogyasztanak, ezért nem mindegy, hogy lakott területeinken mennyi él, él-e egyáltalán ezekből a madarakból. Megtelepedésük egyik legfőbb akadályát gyakran a megfelelő fészkelőhelyek hiánya jelenti. A baglyok ugyanis nem tudnak fészket építeni, költésükhöz korhadt üregekkel, vastag törzselágazással rendelkező idős fákra; nagy testű harkályok odúira; varjúfélék, gólya, egerészölyv fészkeire; egyes fajoknak nyitott padlásokra van szüksége.

Leggyakoribb baglyunk, az erdei fülesbagoly elfoglalja az ágvillába kihelyezett vesszőkosarat, de szívesen beköltözik fára, épületfalra rögzített, félig nyitott előoldalú vércseládákba is. A leginkább emberkövető gyöngybagoly templomok toronysüvegébe, padlásokra vagy lábazatra telepített költőládákkal; a macskabagoly, a kisebb testű kuvik és füleskuvik pedig nagyméretű mesterséges odúkkal segíthető. A baglyoknak kirakott műfészkek, mesterséges odúk esetében alapelv, hogy ezekbe mindig kell száraz fű, hullott lomb vagy faforgács fészekanyagot tenni, amibe a tojó alakítja ki a tojásoknak a fészekmélyedést.  Részletek: https://www.mme.hu/baglyok-koltesenek-segitese

Szerencsére ma már rendelkezünk azokkal az ismeretekkel, melynek köszönhetően számos madárfaj megtelepedését segíthetjük mesterséges fészkelőhelyekkel, Magyarország ugyanis a világ első országai között kezdte el széles körben alkalmazni, fejleszteni ezeket az 1905-ben, a Baranya megyei Kárászon megalakult Első Magyar Fészekodúgyárnak köszönhetően is - írja szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményében a Magyar Madártani Egyesület.

Szólj hozzá!

A műfű közterületi alkalmazása

A mai városokban gyakran találkozhatunk zöld szigetekkel, amelyek nyugalmat és természeti hangulatot csempésznek a betondzsungelbe. Ezek közül sok helyen a műfű kínál praktikus és esztétikus megoldást.

Bekábítózott sofőrt fogtak Kőszegen

A bíróságon kell felelnie.

A Kormányhivatal vizsgálódik a sárvári önkormányzatnál

A város kamionjának eladása vetett fel kérdéseket.

Mikor építik meg végre a szombathelyi nyugati elkerülőt?

Várhatóan erre a kérdésre is válaszol majd a csütörtökön Szombathelyre érkező Lázár János.

A szájhigiénia fontossága

A szájhigiénia fontosságáról egyszerűen nem lehet elégszer beszélni. Hazánkban igen nagy a száma azoknak akik az elhanyagolt szájhigiénia miatti fogászati problémákkal keresik fel fogorvosukat.

Rettegésben tartotta a családját egy férfi győri férfi

Az ügyészség a férfit kiskorú veszélyeztetésével, kapcsolati erőszakkal és garázdasággal vádolta meg, vele szemben – a halmazati szabályokra tekintettel – hét és fél év szabadságvesztés is kiszabható.

Minden, amit a kúszóhályogról tudni érdemes

A szemfelszínt érintő és a látást befolyásoló szembetegségek közül a kúszóhályog egy olyan állapot, ami szövetburjánzással jelentkezik. Ez a szó már önmagában ijesztő, és nem alaptalanul, hiszen nem csupán esztétikai probléma.

Bár Indiana Jones sosem járt Győrben, a Frigyláda mégis ott van a városban

Egy különleges emlékű, nem mindennapi legendája a mai napig a várossal együtt él.

Eladják a győri színház 18 személyes kisbuszát

A 2008-as FIAT Ducatóra hamarosan bárki licitálhat.

Hasznos tippek egyetemistáknak: használt könyvekből is lehet tanulni!

Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.