Dézsi Csaba András (Fidesz-KDNP) győri polgármester az utóbbi időben gyakran beszél, posztol olyan emberekről, akik vészhelyzetekben nem segítenek, csak videóznak. A múlt csütörtöki rádióinterjúban – amit a GyőrPlusznál szokás szerint nem lehet visszahallgatni – ezt mondta a polgármester az új mentőállomás kapcsán, szó szerint idézzük:
„Azoknak az embereknek, akik az életünket mentik meg és segítenek, hogy ha bajban vagyunk... Nagyon-nagyon fontos, hogy megbecsüljük ezeket az embereket, hogy a bajban van valaki, akik segítenek. Mert általában mit csinál valaki, hogy ha baj van? Előkapja a paraszt a kamerát, és elkezd videózni. Ez egy óriási nagy bunkóság egyébként, aki ilyet csinál. Jellemző egyébként sajnos egy-két emberre.”
Érdekes asszociáció, főleg annak fényében, hogy nem csak egyszer fordult elő. Szombaton a Facebook-oldalán posztolt egy TikTok-videót, amelyben egy kutya kiment egy másikat a vízből, ahhoz pedig ezt a szöveget írta:
„Segíteni valakinek vészhelyzetben, gyors és hatékony döntést hozni és azonnal cselekedni - akkor amikor mások csak tehetetlenül megdermednek a döbbenettől vagy a »vagányabbak« csak a telefonjukat tudják elővenni, hogy videózzanak, - na, ez a komoly dolog! Ezt tesszük mi is nap mint nap az életmentések során a kórházban, és még többen egyéb szakmákban és akár laikusként is a váratlan vészhelyzetek esetén. Aki pedig ezt a videót készítette, ő nem »dokumentálta« az esetet. Nem. Ő hagyta volna elpusztulni azt a kutyát. A többiek meg csak a háttérben sipítoznak…”
Továbbra is kissé érthetetlennek tűnik, miért foglalkoztatja ennyire ez a téma a polgármestert, hiszen aligha a vészhelyzetben videózó bunkó emberek a legfontosabb téma a városban. Van azonban a dolognak magyarázata.
Előremenekülés?
Nem éri meglepetésként a fent többször ismétlődő gondolatsor azokat, akik alaposan elolvasták ezt a Blikkben megjelent cikket május elején, amelyben a polgármester és felesége arról nyilatkozik, hogy utóbbinak hasnyálmirigy-rákja volt. Ebben kerül elő először a Rosszindulatú Videózó Ember, mutatjuk:
„Nagyon is jól tudja, miről beszél: előfordult ugyanis, hogy akkor amikor szüksége lett volna rá, segítség helyett inkább fotókat és videókat készítettek róla.
- Sajnos tényleg a saját bőrömön tapasztaltam, hogy teljesen eltűnt az emberekből az empátia és az együttérzés. Egy rendezvényen rosszul lettem, a daganatos betegségem okozta szövődmények miatt. Zavart voltam, nem igazán tudtam magamról, ezt pedig a férjem rögtön észrevette, hiszen évekig együtt dolgoztunk az akutszívinfarktus-ellátásban - folytatja Vera. - Azonnal a karjába kapott és legalább ötven ember szeme láttára cipelt ki egyedül, minden segítség nélkül a kocsinkhoz. Más talán mentőt hívott volna, de ő orvosként cselekedett, tudta, hogy ki kell mentenie abból a szorult helyzetből. Mit gondol, más segített neki vagy megkérdezték, mit tehetnek értem? Dehogy! Csupán a városházi sofőr próbálkozott. Sőt, később hallottam, hogy voltak, akik inkább fotózták és videózták, ahogy a polgármester az ölében cipeli, húzza-vonja a feleségét, s talán még küldözgették is egymásnak.”
A fent leírt eseményről szöveges leírások hozzánk is eljutottak annak idején, de a polgármester feleségétől eltérő tartalommal.
A rendezvény egyébként egy országosan ismert győri üzletember születésnapja volt. Ezeket sem akkor, sem most nem közöltük, videós bizonyíték ugyanis egyik állítás mellett sem volt, és úgy gondoljuk itt az Ugytudjuk.hu szerkesztőségében, hogy még a hozzánk eljutott eltérő történet is Dézsi Csaba András, illetve felesége magánügye.
Az ugyanakkor érdekes, hogy a polgármester mostanában rendszeresen utal erre a dologra: azt jelezheti, hogy valaki mégis rendelkezik videófelvétellel az esetről, és ezt nem titkolja Dézsi polgármester elől, aki viszont a Blikkben megjelent cikkel, illetve friss nyilatkozataival már előre szeretné formálni a narratívát a videóról, ami egyelőre nem látott napvilágot.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs is. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |