2019-ben írtunk róla először, hogy megváltozik a magyar SOS Gyermekfalvak finanszírozása. A magyarországi gyermekjóléti hálózat az osztrák SOS Kinderdorf Alapítvány támogatásával jött létre, a korábbi modell szerint a külföldi támogatás is Ausztrián keresztül érkezett Magyarországra. A 2017-ben ismertetett működési modell szerint aztán a magyar állam a fenntartási költségek 21 százalékát fedezte, a többit pedig a hazai cégek és magánadományozók tették ki.
A falvakban közel 400 gyerek ellátásáról gondoskodtak, a kőszegi SOS gyermekfaluban 2019 februárjában 67 gyerek élt.
A nemzetközi hálózathoz 135, szegény, és gazdag ország egyformán tartozik. A SOS pedig egyfajta rangsort állított a tekintetben, hogy mely országokban kell továbbra is nemzetközi finanszírozás, és melyekben szüntethetik meg ezt a rendszert.
A vizsgálat alapján Magyarország olyan szinten volt, hogy képes önállóan megoldani a működését. A forrásokat így aztán máshova tudták csoportosítani.
Ez azt jelentette, hogy 2020 elejére már az új rendszer lépett életbe, a külföldi támogatást pedig fokozatosan vezették ki.
2020-ban már nekiálltak értékesíteni a kőszegi ingatlan egy részét. A beépítetlen területeken társasházi lakóépületek kialakítását kezdte meg egy kőszegi illetőségű ingatlanfejlesztő cég.
A modell bentlakásosról kihelyezett családi nevelésre változott meg. A családok továbbra is megkapják ugyanazt a szakmai segítséget, amit eddig, de területileg nem lesznek közvetlenül egymás mellett. A nevelőszülőket érintő legfontosabb változás, hogy csökkent a nevelőszülőknél elhelyezett gyermekek száma, egy családban átlagosan 3-4 gyermek nevelkedik, hogy még több figyelem jusson rájuk. Ez egyben azt is jelenti, hogy növelni kellett a nevelőszülők számát, hiszen változatlanul közel 400 gyermekről gondoskodnak.
Időközben a megmaradt épületet is eladták. Erről bővebben Varró Gabriella, az SOS-Gyermekfalu Magyarországi Alapítványának kommunikációs vezetője számolt be az Ugytudjuk.hu kérdésére:
A vevő egy kőszegi székhelyű vállalkozás. 550 millió forintra hirdettük az épületegyüttest az ingatlanbecslő javaslata alapján. Több árajánlat is érkezett az elmúlt évben, végül 2022 decemberében sikerült megállapodni. Egy független ügyvédi iroda megbízásával versenytárgyalást folytattunk a négy ajánlattevő között. A tőlünk és egymástól is független közreműködők – mint az ingatlanbecslő, ingatlaniroda, ügyvédi iroda - segítségével biztosítottuk az átláthatóságot és a tisztességes versenyt. A végső vételárat a vevő kérésének megfelelően bizalmasan kezeljük.
Az épületben jelenleg is lakik egy család, nekik mindenben segít a SOS Gyermekfalu, az a cél, hogy év közben ne kelljen költözniük.
10 albérlő, egy ökölvívó klub és a helyi pedagógiai szakszolgálat működik még bérlőként az épületben. Nekik az új tulajdonossal kell tárgyalniuk a folytatásról.