Elsőként tavaly decemberben beszélt arról Horváth Attila (Éljen Szombathely) költségvetésért felelős szombathelyi alpolgármester, hogy az akkori helyzet szerint idén áprilisban már nem fog tudni fizetést adni a SZOVA a munkavállalóknak.
A helyzet kezelésére, vagyis a cég anyagi nehézségeinek megoldására telkeket kínált eladásra az önkormányzat. Így értékesítették a 11-es Huszár úti ingatlan “B” telephelyét.
Elkészült a SZOVA 2023-ra vonatkozó üzleti terve, amit a csütörtöki közgyűlés fog részletesen tárgyalni.
Ebben többek között az szerepel, hogy mivel a rendszeres tevékenységek is veszteségesek, így a SZOVA 2023-ra elveszíti önfinanszírozó képességét.
A cégvezetés ennek elkerülésére több megoldási javaslatot is kidolgozott.
Az egyik egy újabb eladásra kínált ingatlancsomag. Ebben a többek között a Kossuth Lajos utca 11., a 11-es Huszár út 2. fszt. 15., és a Szent Quirinus utcáról nyíló további 2 telek került bele. 282 millió 798 ezer 567 forint + ÁFA kikiáltási áron kínálják.
További válságkezelési megoldásként az önkormányzati ingatlankezelés tevékenység árának növelését említi a beszámoló. Az anyag szerint a tevékenység eddig sem volt rentábilis. Az éves hiány itt eddig 100 millió forint körül mozgott, ez 2022-ben 158 millió forintra emelkedett. Idén év végére ez a szám elérheti a 280 millió forintot.
Ugyan ezt a pénzt később az önkormányzat visszafizeti a SZOVÁ-nak, ám a cég javaslata szerint a likviditási problémák elkerülése végett 50 millió forintos előleget biztosítson a város nekik.
Az üzleti terv szerint az idei legnagyobb veszteségeit a következő tételek okozzák:
- Az energia árak növekedése, 350 millió forint.
- A bérköltségek és személyi jellegű ráfordítások, 290 millió forint.
- A nem lakáscélú ingatlanok bérleti díj bevételek csökkenése, 30 millió forint.
- Bérlakások bérleti díj emelésének elmaradása, 30 millió forint.
Az összegzés szerint a tervezett 481 millió forintos üzemi veszteség mellett a kötvénykibocsátásból származó törlesztési kötelezettséggel együtt, összesen 740 millió forintos finanszírozásra van szüksége a cégnek.
A Gazdasági és Jogi Bizottság mai ülésén az hangzott el, hogy ez a pénz ahhoz kell, hogy a likviditás biztosítva legyen, a továbbiakban az ingatlaneladásokból várhatóan lesz elég fedezete a cégnek a talponmaradáshoz.
A határozati javaslatot a 3 fideszes bizottsági tag nem szavazta meg, a bizottság többi 6 jelenlévő tagja zöld utat engedett neki.