Ritkán nyúlik a szombathelyi Gazdasági és Jogi Bizottság ülése egy óránál többre, az meg egyenesen kuriózum számba megy, ha eléri a két órát. A hétfői két és fél órás etap pedig minden bizonnyal új rekordnak számít a műfaj történetében.
A hosszú tanácskozást a 11-es huszárlaktanya eladásra kínált “B” területrésze, egészen pontosan az a körül kialakult vita generálta.
Czeglédy Csaba (független) önkormányzati képviselő vendégként kezdte a felszólalások sorát. Arra hívta fel a hivatal figyelmét, hogy alaposnak kell lenni egy ilyen eladásnál. Arra tett javaslatot, hogy vizsgálják meg, hogy a két pályázó cég, vagyis a zalaegerszegi KOZMA Épületgépészeti kivitelező és Szolgáltató Kft. és a szombathelyi VASI INTER-OPUS Kft. között, van-e bármiféle cégháló kapcsolat. (Még az ülés alatt kiderült, hogy nincs.) Tovább azt is szorgalmazta, hogy a licit után egy újabb bizottsági ülésen ismertessék az eredményt.
Ideje lenne, hogy az itt ülő külsős bizottsági tagok, ne csak a pénzt vegyék fel a gomb nyomogatás után, hanem érdemben vegyék ki a részüket egy döntésből - mondta a képviselő.
Aki azt vázolta fel, hogy szerinte a két cég közül csupán az egyik cég vételi ajánlata a komoly, a másik kft-t pedig versenyt színlelve indították a pályázaton.
Horváth Attila (Éljen Szombathely!) alpolgármester válaszában kiemelte, hogy a netto 660 millió forintos kikiáltási árat két egymástól független szakértői vélemény alapján állaptották meg. Később elfogadott javaslata pedig arra irányult, hogy a kikáltási ár bruttó 10%-ában határozzák meg a licitlépcsőt. Ezzel is elősegítve azt, hogy a terület a lehető legmagasabb áron kelljen el.
A terület eladásából befolyó pénz égetően fontos a város működése érdekében. A jelenlegi helyzetben jövő áprilisban már nem fog tudni fizetést adni a SZOVA a munkavállalóknak. (Ez 282 főt érint - szerk.) Nincsen túlságosan sok eszköz a kicsontozott önkormányzat kezében. Egy kivéreztetett költségvetéssel kell a működést ellátni - fakadt ki Horváth.
A vita során az is elhangzott, hogy az eladásra kínált terület talaja erősen szennyezett lehet. Ugyan az egész ingatlan nem lett megkutatva, ám szondázások alapján több milliárd forintot emészthet fel a talaj cseréje.
A bizottság végül úgy határozott, hogy a liciteljárás után nem ül össze újra. A végső vevő az lesz, aki a legmagasabb árat kínálja a terültere. Ezzel a talajcsere és a beépítési kötelezettséget is vállalja.
A vételárból 160 millió forintot az önkormányzat útépítésre különít el. Ebből összekötő út épül a Lovas és a 11-es Huszár út között.
A pályázat ügyét a közgyűlés már nem tárgyalja.