Az MMIK-val kapcsolatos problémáktól volt hangos a múlt héten a szombathelyi közgyűlés, és az azt megelőző bizottsági ülések is.
2020. májusában jelentette be a szombathelyi városvezetés, hogy mindenki számára előnyös megállapodást kötöttek az államal, így a Weöres Sándor Színház és a Mesebolt Bábszínház közös fenntartásba kerül, az MMIK üzemeltetését pedig átveszi az állam. Az intézmény egészen addig öszvér megoldással működött, az épület az államé volt, ám a szombathelyi önkormányzat üzemeltette.
2020-ra egyébként már teljesen leromlott az MMIK épületének állapota. A tető lyukas volt, egy nagyobb eső alkalmával az elektromos vezetékek is eláztak, a csempe pedig több helyen hullott a homlokzatról.
Az üzemeltetésre 2020. novemberében alapították meg a Magyar Művészeti Innovációs Központ Nonprofit Kft-t, ami 2021. márciusára Magyar Művészeti Innovációs Központ Nonprofit Közhasznú Kft-vé alakult át.
Kezdetben 4 tulajdonosa volt a szombathelyi épületet üzemeltetni hivatott gazdasági társaságnak:
- A Baross Imre Alapítvány,
- a Magyar Teátrum Közhasznú NKft.,
- a Nemzeti Művelődési Intézet
- és a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola.
Ebből mára mindössze ketten maradtak, a Magyar Teátrum Közhasznú NKft. és a Baross Imre Alapítvány.
Sokáig egyébként úgy nézett ki, hogy az MMIK igazi kulturális fellegvár lesz, és nem titkoltan azt a fajta kultúrharcot kívánja eredményesen megvívni, amit a kormány ‘oly régen meghirdetett.
Az MMIK előre megy, nem hátra - hirdette 2022 tavaszán a szombathelyi helyi járatos buszok hátfalára elhelyezett hirdetés, amelynek szövege egy az egyben megegyezett a kormány propgandájával.
De az is emlékezetes volt, hogy amikor a Szombathely környékbeli falvakban sorra rendezte a koncerteket az MMIK, az előadók előtt pedig Hende Csaba, a Fidesz-KDNP - akkor éppen - képviselőjelöltje köszöntötte az egybegyűlteket. A Sében koncertező Bereczki Zoltán például hányást imitált a színpadon és elmondta, hogy ő nem egy kampány rendezvényre szerződött, a közönség tisztelete miatt azonban nem hagyta ott a koncertet.
A tavasszal még úgy nézett ki, hogy minden rendben van az MMIK körül, sőt pénz is van bőven, hiszen a szombathelyi épületen kívül is egyre másra szervezte a programokat az intézmény.
A múlt héten azonban arról lehetett hallani, hogy nincsen fűtés az MMIK épületében, 13-16 fokban dolgoznak az emberek. Az sem tisztázott, hogy van-e az épületnek biztosítása. Augusztus végén gyulladt ki az ingatlan, azóta nem nyilatkozott a fenntartó, hogy volt-e biztosításuk.
Megnézve az MMIK Facebook-oldalát (weboldala ugyanis nincs az intézménynek) úgy látni, hogy a programkínálat fő vonalát azok a koncertek adják, amiket az MMIK Caffe rendez. A hasonló koncertekre 2022. február 28. és 2022. április 30. között a kávézót üzemeltető cég, a Café 5 Kft. 15 ezer forint + Áfát fizetett ki alkalmanként.
Hogy most ki bérli a koncertek alatt az aulát és ezért mennyit fizet, azt közérdekű adatigényléssel kérdeztük meg az MMIK Nkft-től.
Figyelembe véve a Szombathely környéki koncerteket és a nyomott áras aula bérbeadást úgy nézhet ki, hogy az MMIK-naak abszolút nincsenek pénzügyi gondjai.
Ezt támasztja alá az a tény is, hogy a szombathelyi létesítmény üzemeltetésre alapított cég idő közben tévé csatorna tulajdonos is lett.
100%-ban tulajdonolja ugyanis a Domino TV Zrt-t. Amely cég adja ki a D1 Tv-t.
A csatorna weboldalán a következőket írja bemutatkozásként:
A d1 tv 1 millió 450 ezer háztartásban érhető el.
A Wikipedia szócikke szerint pedig a D1 tv közvetlen konkurenciája az M5-nek.
De miből telik minderre a Magyar Művészeti Innovációs Központ Közhasznú Nkft-nek?
Az Opten adatai szerint 2021-ben 28 millió 440 ezer forint bevétele volt a cégnek. 2 milliárd 912 millió 950 ezer forint mérlegfőösszeget mutatott és 110 ezer forint vesztesége volt.
Itt érdemes megjegyezni, hogy a cég egyik tulajdonosa a Magyar Teátrum Közhasznú NKft., 2021-ben és 2022-ben is három-három alkalommal volt bírósági végrehajtás alatt.
Mégis minek egy tévé csatorna annak a cégnek, aminek a szombathelyi szebb napokat látott Megyei Művelődési és Ifjúsági Központot kellene üzemeltetnie? Ezt próbáltuk megtudni a cégtől, ahogy azt is, hogy valóban bérleti szerződés nélkül használják az épületet jelenleg a bérlők. Cikkünk megjelenéséig azonban nem kaptunk választ.