Mint arról beszámoltunk, a közös költség nyári áthárítása után megemelte az önkormányzati tulajdonú bérlakások bérleti díját a győri önkormányzat, átlagosan 80 százalékkal. Ez ugye azt jelenti, hogy az átlagosan 20 ezer forintos bérleti díjat emelik meg átlagosan 35 000 forintra – a pontos összegek bérlőnként változnak, technikailag a lakbér kiszámolásához használt egyenlet egyik alapvető pontja, az ún. egységdíj nő meg 7,84 forintról 10 forintra, ezzel párhuzamosan viszont a rászorutaknak járó lakbértámogatás jogosultjainak köre is bővül.
A javaslat közgyűlési vitája is érdekes volt, itt Pollreisz Balázs (MSZP) azzal érvelt, hogy a leginkább rászorultakon hajt be ismét pluszpénzt az önkormányzati lakásokat kezelő Győr-Szol, Dézsi Csaba András polgármester (Fidesz) viszont azzal vágott vissza, hogy ezen a lakások többségében szerinte nem szociálisan rászorult emberek élnek, hanem olyanok, akik megörökölték ezeket a bérleti jogokat, és még így is jóval a piaci ár alatt lesznek a bérleti díjak. Balla Jenő (független) pedig amellett érvelt, hogy ha ez a helyzet, akkor tekintse át a Győr-Szol, hogy kinek ad ki bérlakásokat.
A polgármester érvelése ellenére úgy tűnik, hogy sok bérlakásban élő érzi úgy, hogy rendkívül hátrányosan érinti a nyolcvan százalékos lakbéremelés, mivel
december 15-én délután három órára tüntetést jelentettek be a győri városháza elé a Facebookon szerveződő bérlők.
A tüntetésen beszédek hangzanak majd el, és egy petíciót akarnak átnyújtani. „Gyertek velünk demonstrálni, ha úgy érzed, hogy nem jogos vagy nem érdemeljük ezt meg! (...) Ne a benzinár legyen a szemed előtt, mert ha a lakbérrel ellehetetlenitenek, akkor már tankolni sem fogsz tudni! Szivügyünk az otthonunk!” – írta az egyik szervező.
Az elégedetlen bérlőket gyűjtő csoportban egyébként az elmúlt napokban többen megosztottak képeket arról, hogy milyen állapotban vettek át egy-egy ilyen önkormányzati bérlakást, és mennyit költöttek arra, hogy az valóban lakható legyen.