„Egyeztetést és összehangolt védekezés indítását kezdeményeztem a Győr környéki falvak polgármestereivel, a környezetvédelmi hivatallal és a Győr-Szol Zrt. illetékeseivel annak érdekében, hogy a tavasszal induló biológiai szúnyoggyérítés hatékony lehessen”
– posztolta a Facebookon Dézsi Csaba András, Győr polgármestere.
Ez jó hír, hiszen mint arról az elmúlt két évben, vagyis tavalyelőtt és tavaly is beszámoltunk:
hiába megy jól Győrben a szúnyoggyérítés, a szél bármikor befújhat több tízezer éhes rovart a városba a környékről.
Hogy sikerült idén a szúnyoggyérítés Győrben? - A Győr-Szol illetékeseivel beszélgettünk
Össze lehet vetni két évet szúnyogártalom szempontjából? MIk határozták meg a győri gyérítés feltételeit? Mi lehet az oka, hogy akkor is van szúnyog, ha jó hatásfokkal működik a biológiai, illetve a földi kémiai gyérítés? Lárvatérkép, szúnyogbölcső, deltametrin: minden, amit a gyérítésről tudni érdemes.
2020 szeptemberében a Győr-Szol illetékesei így nyilatkoztak nekünk: „Győrtől légvonalban három kilométerre ott a Dunának a nagyága, Szőgye, Vének, Kisbajcs, Nagybajcs, Vámosszabadi. Ott a helyi önkormányzatok feladata lett volna a biológiai gyérítés. De ez nem történt meg ott, ahol kellett volna, így több milliárdnyi szúnyog kelt ki. Szőgyén én voltam csípést számlálni. Fényes nappal hatszáz és nyolcszáz között volt a csípésszám. Esti időszakban pedig óránként ezer feletti. A szúnyogok, ha nincsen nagy szél, egy nap alatt három-öt kilométert minden gond nélkül megtesznek. Ha pedig az uralkodó széljárás a Duna felől jön errefelé, akkor órákról beszélünk.”
Fent linkelt anyagunkban megkérdeztük erről a környékbeli polgármestereket is, akik elmondták, hogy nem volt pénzük s lehetőségük az alaposabb szúnyogirtásra. A Győr-Szolt pedig arról kérdeztük, milyen együttműködésre van lehetőség. Akkor azt mondták: pénzt nem, csak szakmai segítséget adhat Győr. Hogy most milyen együttműködés lesz a települések között, az egyelőre nem derült ki a polgármester posztjából.
Fotó: Dézsi Csaba András/Facebook