Szingapúrban kísérleti alapon bevetettek egy olyan robotot, ami rászól az emberekre, ha azok szociálisan nem elfogadhatóan viselkednek. A városállamban eddig is nagy hangsúlyt fektettek a térfigyelő kamerákra, és a különböző hasonló megoldásokra, az önműködő zsarurobot megjelenése miatt viszont sokan attól tartanak, hogy Szingapúrból egy disztópikus megfigyelő állam lesz.
A Xavierre keresztelt rendőrrobotot szeptemberben küldték az utcákra, első körben három héten keresztül tesztelték a működését. Xavierből eddig kettő darab készült, a robotokat társasházaknál és egy bevásárlóközpontban engedték szabadon.
A rendőrök már régóta azon dolgoznak, hogy hasonló high-tech kütyükkel oldják meg a rendfenntartást. Nemrég például olyan lámpaoszlopokat építettek ki a városban, amelyben beépített arcfelismerőt is elhelyeztek. A helyiek viszont arról beszélnek, hogy nem tudják hol kötnek ki az adataik, így komoly adatvédelmi problémákat vetnek fel a robotok.
Xavier, Singapore's new beat cop (Autonomous Mobile Robot)
Meet Xavier, an Autonomous Mobile Robot patrolling the Toa Payoh Central in Singapore. Deployed for a three-week period from Sep. 5. It is a joint project in...
A Xavier robotokat egyből hét kamerával szerelték fel, a robotok egyelőre olyan kihágásokért szólnak rá a járókelőkre, mint a cigizés, vagy a tilosban parkolás. Xavier ezek mellett néhány olyan embert is lecseszett, akik megszegték a közösségi távoltartás irányelveit.
A Guardian arról ír, hogy Xaviernek sikerült szétvernie egy nyugdíjasokból álló sakk klubot is, amikor a robot begurult az idős sakkozók közé és nekiállt arról kiabálni, hogy mindenki tartson legalább egy méteres távolságot a többiektől, és csoportonként csak öten tartózkodjanak egymáshoz közel. A bevásárlóközpontban vásárlókat a helyi média is megkérdezte az új helyzetről, néhányan azt mondják, olyan ez az egész szitu, mint a Robocop című film.
A helyiek arról számolnak be, hogy a kormány kemény megfigyelései miatt sokszor már azon kapják magukat, hogy oda kell figyelniük arra, hogy miről beszélnek a társaikkal. A szingapúriak szerint a helyzet már kezd a disztópikus regények felé hajlani.
A szingapúri kormány viszont kiáll a tömegmegfigyelés mellett, mivel a városállam lakossága szintén elöregedő, és nincs elég utánpótlás a rendőrségnél ahhoz, hogy elég járőr legyen az utcákon. Szingapúrban jelenleg 5,5 millió ember él, rájuk 90 ezer kamera jut, ezt a számot a kormány 2030-ig megduplázná.
Idén egyébként már volt egy komolyabb botránya a szingapúri kormánynak, amikor kiderült, hogy a koronavírus terjedésének követésére összegyűjtött adatokkal visszaéléseket követtek el. A kormány akkor egy törvénnyel szabályozta, hogy mire lehet használni ezeket az adatokat, ám a térfigyelő kamerák esetében egyelőre még nincs ilyen törvénykezés.