Ismét válaszolt kérdéseinkre Hende Csaba. Kérdésünkre, miszerint miért alacsonyabb rangúak a szombathelyi polgárok, mint például a zalaegerszegiek, amíg ugyanis Zalaegerszeg - előbb szabad felhasználásra, utóbb pedig kompenzációként kapott - összesen kétmilliárd forintot a központi költségvetésből, addig Szombathely 0 forintot kapott a működésre, a fideszes országgyűlési képviselő azt válaszolta:
"Éppen azért volt szükség Zalaegerszeg kompenzálására, hogy a zalaegerszegiek ne legyenek alacsonyabb rendűek a szombathelyieknél"
Hende értékelése szerint Szombathely igen kedvező helyzetben van például a közlekedés miatt. "Ez meglátszik az ipar fejlődésében" - mondta.
"Zalaegerszeg polgárainak ugyanúgy joguk van a városias életformához, ahhoz, hogy a tömegközlekedés meg legyen oldva, a közterületek rendbe legyen tartva, hogy legyen elég pénz az orvosi alapellátásra, hogy minden kötelező alapfeladat el legyen látva ott is, dacára annak, hogy jóval kevesebb az adóbevétel. A dolog tehát nem úgy áll, hogy a szombathelyiek alacsonyabb rangúak bárki szemében, nem, ki kell egyenlíteni ezeket a dolgokat,
mert legalább annyira érdemesek a zalaegerszegiek, mint a szombathelyiek, ezt pedig úgy lehet kiegyenlíteni, hogy a kormány oda tesz, ide meg nem, mert nem szükséges"
- mondta Szombathely fideszes országgyűlési képviselője, aki hozzátette:
"Gondolja a kormány, hogy aztán ha igaza van, majd eldöntik a választók"
Második kérdésünket a lakásprivatizációs törvény kapcsán tettük fel. Mint ismert, a kormány önkormányzati ingatlanvagyonát kiárusító törvényjavaslata széles körű szakmai és politikai tiltakozást váltott ki (köztük több fideszes polgármesterét is). A legtöbb értékelés szerint a javaslat mögött a Budai Várban rendkívül nagy értékű ingatlanokat bérlő fideszes elit lakásvásárlását igyeszik íly módon megkönnyíteni a kormány, mindezt ráadásul potom pénzért.
Mi a véleménye arról, hogy a kormány most éppen azzal próbálja meg több tízmilliárd forinttal csökkenteni Szombathely vagyonát, hogy a jelenlegi bérlők akár 10 és fél százalékos értéken megvásárolhatják az általuk bérelt önkormányzati lakást?
Hende válaszában feltette a kérdést:
"Mi Szombathely vagyona? Mert Szombathely vagyon csökken, állítólag"
- mondta Hende, aki úgy értékelt:
"Szombathely vagyona az szombathelyiek vagyonának összessége, az itt működő cégek vagyonának összessége, ez mind szombathelyi vagyon"
- sorolta, majd elismerte: ebbe természetesen az önkormányzat vagyona is beletartozik.
A fideszes országgyűlési képviselő szerint a kérdésből úgy tűnht, mintha valaki Szombathelyről elvenne vagy elvinne valamit, holott szerinte "szó sincs erről, ezek a lakások itt vannak" - mondta.
Érdekes, párttársa, Dézsi Csaba András győri polgármester már nem így gondolja:
Dézsinek sem tetszik a bérlakás-privatizációs javaslat
Megkérdeztük Dézsi Csaba Andrást, Győr kormánypárti polgármesterét fideszes politikustársa, Böröcz László javaslatáról. Mint korábban írtunk róla: Böröcz László (Szombathelyen született) fideszes képviselő jegyzi azt a törvényjavaslatot, amely szerint kedvezményes áron, a lakás értékének 30 százalékáért lehetne megvásárolni az önkormányzati bérlakásokat a jövőben. Csak azok a bérlők vehetnék meg a lakásokat, akiknek 2020.
Azt ugyanakkor elismerte Hende, hogy finomításra szorul a törvény, mint mondta: több ponton módosulni is fog.
Szerinte az önkormányzati tulajdonú bérlakások bérlői kvázi tulajdonosi szerepkörben vannak, hiszen ők nem rakhatók ki azokból a lakásokból, éppen ezért az ő bérleti joguk mintha tulajdoni jog volna.
Úgy vélte: a befolyó bérleti díjak nem is fedezik a bérlakások fenntartási költségét, tehát ez olyan vagyona a városnak, ami "inkább mínusz, mint plusz" - mondta, vagyis - szerinte ezek a lakások költséggel járnak, miközben az önkormányzat értékesíteni nem tudja.
Hozzátette: a benne lakók bérlők nagy többsége szeretne tulajdonossá válni. Nekik lesz lakásuk, "a városnak lesz bevétele, annyi amennyi, de ez egy tiszta pénz".
Ugyanakkor elismerte: a törvényt módosítani kell: a határozott idejű bérleti jogviszonnyal rendelkező bérlőket ez a vételi jog ne illesse meg, mert akkor tényleg kimegy a város rendelkezése alól, társadalmi, szociális szempontból fontos és nélkülözhetetlen lehetőség.
Harmadik kérdésünket a városi hulladékgazdálkodás kapcsán tettük fel.
Újabb közös sikerről számolhatok be, 960 millió forintos támogatás érkezik a szombathelyi hulladékgazdálkodási rendszer megújítására" - mondta még 2020 májusában Hende Csaba, ám azóta sem érkezett meg a 11 modern kukásautó Szombathelyre. Miért?
"Amennyire én tudom, az önkormányzat térfelén pattog a labda, ezt a pénzt a város megnyerte, aoznban bizonyos feltételeket teljesítenie kellene, amelyek körül nehézségek támadtak"
- mondta Hende, aki szurkol azért, hogy ezek mielőbb elháruljanak.
Hozzátette: Az, ami "rá tartozott", azt ő elvégezte, a többi nem az ő felelőssége.