"Nagy nap ez a mai! Költözik a betonüzem, ezzel a petíció célja beteljesedett!"
- áll a helyi civilek Facebook-posztjában, miután kiderült, hogy több hónapnyi huzavona után mégsem épül meg a betonüzem.
Az országos sajtóba is bekerült ügy - a helyi jelentőségén túl - rávilágított arra is, hogy a települési önkormányzatoknak nem sok lehetősége maradt egy-egy engedélyezett ipari üzem kapcsán. Ez a fővárosi agglomerációban - köszönhetően a sűrű és az elmúlt évtizedekben rendkívül átgondolatlan, hibás beépítésnek és a még rosszabb besorolásoknak - azt eredményezte, hogy bármikor felépülhet egy-egy ipari üzem, akár úgy is, hogy annak közvetlen közelében lakóövezet található.
Ön örülne, ha a szomszédban felépülne egy veszélyes ipari üzem?
A jövőben egyetlen olyan ipari beruházás vagy veszélyes üzem se települhessen lakott területek közelébe, amelyet nem hagytak jóvá az ott élők - szorgalmazta Tetlák Örs, az LMP országos elnökségének tagja vasárnapi online sajtótájékoztatóján.
A betonüzem a helyi politikát is megmozgatta. Tetlák Örs, a szomszédos Érd LMP-s alpolgármestere februári sajtótájékoztatóján közölte: A jövőben egyetlen olyan ipari beruházás vagy veszélyes üzem se települhessen lakott területek közelébe, amelyet nem hagytak jóvá az ott élők, ezért az LMP országgyűlési frakciója olyan törvénymódosító javaslaton dolgozik, amely változtatna ezen a gyakorlaton - jegyezte meg Tetlák Örs.
"Gyakorlatilag egy nagy kérdőjel az egész történet" - mondta érdeklődésünkre Pongor Márta, az üzem építése elleni petíció kezdeményezője. Mint kiderült, próbáltak egyeztetni az önkormányzattal, voltak is lakossági meghallgatáson, ám ott szinte semmit nem tudtak meg arról, hogy milyen cégről van szó, és hogy kapták meg oda az engedélyeket.
"Mi azt szerettük volna, hogy kommunikáljon a cég a lakossággal, ám ezt visszautasították, amit a mai napig nem értünk, ráadásul az önkormányzat is elzárkózott a közvetítéstől." - folytatta.
Kérdésünkre, miszerint a petíció eredménye lehet-e a cég távozása, Pongor azt mondta: mivel az önkormányzat semmilyen nyomást nem helyezett a cégre, ezért biztosan a petíció miatt távoztak.
"Ide akár egy bőrfeldolgozó üzem vagy egy akkumulátorgyár is költözhet, olyan a terület besorolása"
- folytatta Pongor Márta, aki szerint nyilvánvaló, hogy nem a cég hibázott, inkább az önkormányzat a saras a kérdésben.
Mint kiderült, a terület ipari besorolása - amit évtizdekkel ezelőtt állapítottak meg - már felülvizsgálat alatt van, ám a járványhelyzet miatt a kérdés rendezése még várat magára.
A petíció kezdeményezője mindenesetre megköszönte a cégnek, hogy "meghallgatták a diósdi lakosság szavát".
Gratulált a helyi civileknek Tetlák Örs is. Érd LMP-s alpolgármestere szerint ez a diósdi és a környékbeli civilek közös sikere, külön kiemelve Pongor Mártát, aki nélkül ez nem következhetett volna be, hozzátéve, hogy az önkormányzat közreműködése nagyságrendekkel kevesebbet nyomott latba, mint a civil kurázsi.
Úgy tudjuk, hogy betonüzem már a főváros XXII. kerületében, azon belül is Nagytétényben talált magának telephelyet.
A cikk az Ökopolisz Alapítvány támogatásával készült.