2020 óta tíz Győr környéki településen, illetve Nádorvárosban tesztelik a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés rendszerét. A Kisalföld tavalyi cikke szerint a terv az volt, hogy a tesztidőszak után 2021 második negyedévében újabb 23 település csatlakozik a házhoz menő szelektív gyűjtés rendszeréhez: Tényő, Győrszemere, Felpéc, Kajárpéc, Sokorópátka, Gyömöre, Lovászpatona, Szerecseny, Gecse, Vaszar, Kisbajcs, Nagybajcs, Vének, Vámosszabadi, Győrújfalu, Győrzámoly, Győrladamér, Dunaszeg, Dunaszentpál, Bőny, Bábolna, Gic, Nagydém.
A Győri Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Társulást vezető győri önkormányzati képviselő, Szabó Jenő elnöki határozata alapján a 23 településnek, illetve a többieknek még várnia kell az új rendszerre – lehet, hogy örökké.
A március 18-i határozat ugyanis kimondja, hogy a rendszer kiterjesztésére következő fázisban érintett települések esetében csak „a győr-sashegyi hulladékkezelő központban telepítendő optikai válogatómű kivitelezése” után kerül sor. Ez alapján úgy tűnhet, hogy csak az a kérdés: mikor készül el az optikai válogató. A valódi helyzet azonban egészen más.
Dézsi polgármester: Nem építünk optikai válogatót
Az optikai válogató ugyanis épp az az ügy, ami miatt tavaly decemberben botrány és belső vizsgálat volt a GYHG-nál, és amelynek nyomán mind Koronika Tamás akkori igazgatót menesztették. Dézsi Csaba András polgármester (Fidesz-KDNP) akkor azt mondta, hogy az optikai válogató lízingelése körüli ügyek voltak gyanúsak neki. (Ugyanekkor Borsi Róbert fideszes önkormányzati képviselőt is leváltották a Társulás éléről. Helyére Németh Zoltán, a megyei közgyűlés fideszes elnöke jött, aki azonban alig két hónap után lemondott a pozícióról. A Társulást jelenleg Szabó Jenő fideszes önkormányzati képviselő vezeti, aki a Győr-Szolnál is diktálja a tempót egyébként.)
Dézsi polgármester a GYHG-ről: Nem hatósági, hanem belső vizsgálat folyik
Elértük a GYHG körüli ügyekkel kapcsolatban Győr polgármesterét, Dézsi Csaba András t, aki lapunknak elmondta: a GYHG-nál nem hatósági, hanem belső vizsgálat folyik. A polgármester elmondta: a dolog egy nagyjából egymilliárd forintos optikai szelektáló gép lízingelésének ötletével indult, aminek kapcsán a polgármesterben felmerült, hogy ha a kormány úgyis elveszi a hulladékkezelést az önkormányzatoktól, akkor mit is kezd a majd a város ezzel a géppel.
Az optikai válogató ugyanis előfeltétele lenne annak, hogy kiterjesszék a rendszert: mint a Magyar Nemzet cikkéből kiderül, a tesztfázisban kézzel válogatták volna a beérkező hulladékot, ez azonban nyilván nagyobb volumen esetén tarthatatlan lett volna.
Ezért aztán most is megkerestük a győri polgármestert, hogy rákérdezzünk: ezek szerint megépül-e mégis a válogató. Mint kiderült, szó sincs erről, nincs napirenden az optikai válogató megépítése.
Magyarra lefordítva tehát a határozat szerint az említett települések, illetve a Társulásban részt vevő 112 település közül mindazok, akiknél eddig nem volt házhoz menő szelektív, nem számíthatnak arra, hogy ez a közeljövőben megváltozik, mivel Győr városa, illetve a Győr tulajdonában álló GYHG nem tervezi megépíteni azt az optikai válogatót, amit ezt lehetővé tenné.
Az ügyről természetesen Szabó Jenőt is megkérdeztük, aki azonban cikkünk megjelenéséig nem válaszolt kérdésünkre.