Nyeli a pénzt a győri kukás cég: 350 milliós kölcsönt nem tudnak most épp visszafizetni

Pintér Bence 2021-02-17 08:01:57
Idén év elején 150 milliót a város, tavaly nyáron 350 milliót a nagytérségi hulladékgazdálkodó társulás rakott bele a győri kukás cégbe – ez utóbbiból csak 100 milliót sikerült határidőre visszafizetni.

Továbbra is homály fedi, hogy mi folyik pontosan a GYHG Győri Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. és Győr Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás körül, de egy dokumentum most rávilágít, milyen anyagi helyzetben is lehet az előbbi cég. Mint arról beszámoltunk tavaly decemberben, Dézsi Csaba András, Győr polgármestere mindkét szervezet vezetőjét leváltotta. (Előbbi esetben ez egyszerű volt, hiszen egy önkormányzati cégről van szó, utóbbi esetben viszont 112 település társulásáról. Úgy tudjuk, hogy még mindig kérdéses a kormányhivatal szerint, hogy jogszerűen járt-e el Szabó Jenő győri önkormányzati képviselő, a társulás alelnöke, illetve a polgármester, mikor a posztra Németh Zoltánt, a megyei közgyűlés elnökét jelölte.)

A GYHG-ról tudni lehet, hogy egyáltalán nincs jó anyagi helyzetben, mióta kikerült a Győr-Szol alá tartozó céghálóból, több jel is utalt arra, hogy a szemétszállítás központosítása és a rezsicsökkentés, illetve egyéb problémák miatt a cég komoly tőkeinjekcióra szorul, amelyet a város ingatlantranszferrel próbált rendezni, ezt a döntést a polgármester azonban később visszavonta. Intő jel volt, hogy tavaly év végén a cég közleményt adott ki arról, hogy az irodai dolgozók „felajánlották” 13. havi bérüket a fizikai dolgozóknak, és az is, hogy januárban a cég inkább visszaállt a nappali szemétszállításra. A polgármester szerint azért, mert sok panasz érkezett arra, hogy az éjjeli szállítás zavaróan hangos, de azt sem szabad elhallgatni, hogy egyébként jóval drágább is.

Győr városa az év elején 150 millió forint tagi kölcsönt adott a cégnek, de azóta kiderült: nem ez volt az elmúlt időszakban az első anyagi segítség, mivel a nagytérségi társulás júliusban 350 millió forintot adott kölcsön a cégnek, amelyet az egyáltalán nem tudott határidőre, tehát december 31-ig visszafizetni.

A két szervezet bonyolult viszonylag bonyolult kapcsolatban van egymással, de röviden az a lényeg, hogy a 112 érintett település szemetét a GYHG kezeli főleg győri létesítményekben, ugyanakkor ezek a létesítmények, illetve az eszközpark jelentős része a társulás tulajdona. Németh Zoltán januári elnöki rendeleteiből kiderül: a tavaly júliusi szerződésben megadott határidőre az önkormányzati cég 350 millió forint helyett csak 100 millió forintot tudott visszafizetni a társulásnak, amely viszont a szerződés szerint jogosult megszerezni a pénz többi részét a GYHG-tól.

Bár mint írtuk: még nem is biztos a pozíciója, a fideszes megyei közgyűlési elnök, Németh Zoltán egyébként nagy svunggal kezdett bele elnöki tevékenységébe a nagytérségi társulásnál, amit a szintén fideszes Borsi Róbert önkormányzati képviselő vezetett korábban: a decemberi elnöki rendeletek szerint leváltotta a céggel szerződésben lévő emberek jelentős részét és visszavont vagy semmisnek nyilvánított egy sor korábbi közbeszerzést.

Hogy miként költötte el a GYHG a neki kölcsönadott pénzt, azt sajnos nem tudni: a nyílt városháza jegyében ugyanis a Győr-Szolhoz hasonlóan a GYHG közérdekű adatai is elérhetetlenek a cég honlapján.

Szólj hozzá!

Miért előnyös a CMRV sorozat kiegészítőinek használata?

A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.

Megbüntette az MLSZ a Haladást

A szurkolók kaviccsal dobálták a játékvezetőket.

A DK ingyenes korrepetálást biztosít a rászoruló gyerekeknek Győrben 

Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.

Vas Vármegyében biztonságosan fogyasztható az ivóvíz

A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban. 

A Szombathely-Debrecen vonaltól északra lévő területeken várható számottevő havazás pénteken

A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.

A vércukorszint mérése otthon

A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek. 

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.

Miért olyan fontos a dolgozók munkavédelmi ruházatának biztosítása?

A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.

Nyugdíjba vonul a Győr-Szol vezérigazgatója

Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.

November 28-án tartják az idei közmeghallgatást Győrben

Érkezési sorrendben lehet majd felszólalni.

Győri egyetem céljai között szerepel egy idősotthon létrehozása

Erről a Belügyminisztérium államtitkára beszélt.

Felállították Szombathely idei karácsonyfáját

Az önkormányzat idén megerősítette a Fő téri fenyő tartószerkezetének stabilitását.

Az épített medencénk az egyéni igényeink szerint készül el

Talán mindannyian eljátszottunk már a gondolattal, hogy milyen lenne, ha a saját udvarunkon várna minket egy medence munka után, ahol kedvünkre fürödhetünk, hűsölhetünk a nagy nyári kánikulában.

Mindennek a legalja: kerekesszékes hölgyet próbált meg kirabolni egy férfi Győr belvárosában

A gyanúsított a kísérlet előtt pár hónappal szabadult a börtönből.

Extrém gyorshajtót mértek be Győrben

50 km/h helyett 110 km/h-val közlekedett a városban!

Totálkárosra tört egy több tízmillió forintos Mercedest egy diák gyárlátogatáson Kecskeméten

Az egyetemi hallgató engedély nélkül vitte el „próbakörre” a kocsit.