Továbbra is homály fedi, hogy mi folyik pontosan a GYHG Győri Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. és Győr Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás körül, de egy dokumentum most rávilágít, milyen anyagi helyzetben is lehet az előbbi cég. Mint arról beszámoltunk tavaly decemberben, Dézsi Csaba András, Győr polgármestere mindkét szervezet vezetőjét leváltotta. (Előbbi esetben ez egyszerű volt, hiszen egy önkormányzati cégről van szó, utóbbi esetben viszont 112 település társulásáról. Úgy tudjuk, hogy még mindig kérdéses a kormányhivatal szerint, hogy jogszerűen járt-e el Szabó Jenő győri önkormányzati képviselő, a társulás alelnöke, illetve a polgármester, mikor a posztra Németh Zoltánt, a megyei közgyűlés elnökét jelölte.)
A GYHG-ról tudni lehet, hogy egyáltalán nincs jó anyagi helyzetben, mióta kikerült a Győr-Szol alá tartozó céghálóból, több jel is utalt arra, hogy a szemétszállítás központosítása és a rezsicsökkentés, illetve egyéb problémák miatt a cég komoly tőkeinjekcióra szorul, amelyet a város ingatlantranszferrel próbált rendezni, ezt a döntést a polgármester azonban később visszavonta. Intő jel volt, hogy tavaly év végén a cég közleményt adott ki arról, hogy az irodai dolgozók „felajánlották” 13. havi bérüket a fizikai dolgozóknak, és az is, hogy januárban a cég inkább visszaállt a nappali szemétszállításra. A polgármester szerint azért, mert sok panasz érkezett arra, hogy az éjjeli szállítás zavaróan hangos, de azt sem szabad elhallgatni, hogy egyébként jóval drágább is.
Győr városa az év elején 150 millió forint tagi kölcsönt adott a cégnek, de azóta kiderült: nem ez volt az elmúlt időszakban az első anyagi segítség, mivel a nagytérségi társulás júliusban 350 millió forintot adott kölcsön a cégnek, amelyet az egyáltalán nem tudott határidőre, tehát december 31-ig visszafizetni.
A két szervezet bonyolult viszonylag bonyolult kapcsolatban van egymással, de röviden az a lényeg, hogy a 112 érintett település szemetét a GYHG kezeli főleg győri létesítményekben, ugyanakkor ezek a létesítmények, illetve az eszközpark jelentős része a társulás tulajdona. Németh Zoltán januári elnöki rendeleteiből kiderül: a tavaly júliusi szerződésben megadott határidőre az önkormányzati cég 350 millió forint helyett csak 100 millió forintot tudott visszafizetni a társulásnak, amely viszont a szerződés szerint jogosult megszerezni a pénz többi részét a GYHG-tól.
Bár mint írtuk: még nem is biztos a pozíciója, a fideszes megyei közgyűlési elnök, Németh Zoltán egyébként nagy svunggal kezdett bele elnöki tevékenységébe a nagytérségi társulásnál, amit a szintén fideszes Borsi Róbert önkormányzati képviselő vezetett korábban: a decemberi elnöki rendeletek szerint leváltotta a céggel szerződésben lévő emberek jelentős részét és visszavont vagy semmisnek nyilvánított egy sor korábbi közbeszerzést.
Hogy miként költötte el a GYHG a neki kölcsönadott pénzt, azt sajnos nem tudni: a nyílt városháza jegyében ugyanis a Győr-Szolhoz hasonlóan a GYHG közérdekű adatai is elérhetetlenek a cég honlapján.