Néhányan meglepődhetnek, de cseppet sem vicc a cikk témája: Kínában már alkalmazzák az anális gyorstesztet - persze nem tömegesen, hiszen elég nagy felháborodást keltene, ha mindenkit ezzel a módszerrel akarna tesztelni a kormány. Valószínűleg az átlagos olvasó sem így képzelné el a koronavírus elleni védekezés legkényelmesebb formáját, ám mindenkit megnyugtatunk, a módszer során ugyanis
a székletből vesznek mintát, de ha ez valamiért nem megoldható, a törlet is megfelel.
Az említett tesztet a múlt év végén kínai tudósok elemezték kórházban lábadozó COVID-betegek segítségével. Ismereteiket egy tanulmányban publikálták, amely a Future Microbiology című szaklapban jelent meg.
„Említésre méltó, hogy két páciens esetében a garatból vett törlet negatív lett, azonban az anális törlettel vett minta pozitív volt. (...) Az anális törletet ezért optimális eszköznek tartjuk a SARS-CoV-2 jelenlétének megállapítására, használatát a kórházban kezelt páciensek hazabocsátása előtt ajánljuk"
- szerepel a tanulmányában.
A Paraméter nevű felvidéki hírportál számol be arról, hogy Szlovákiában is fontolóra vették az ország vezetői a Kínában használatos, anális koronavírustesztek beszerzését és alkalmazását. Egy szerdai sajtótájékoztatón újságírói kérdésre válaszolva Igor Matovič miniszterelnök és Marek Krajčí egészségügyi miniszter is kifejtette véleményét a székletmintás gyorstesztekről.
„Érdekesség, hogy ez a székletből vett mintát használó gyorsteszt két nappal hamarabb képes a koronavírus azonosítására, mint a PCR-teszt. Hátránya pedig az, hogy rendkívül hosszú ideig, akár a megfertőződéstől számított hat hétig is kimutatja a vírus jelenlétét. Ez azt jelenti, hogy a széklettesztelés fertőzöttként azonosítana olyan embereket is, akik már nem betegek, és nem is jelentenek veszélyt senkire"
– mondta Igor Matovič, aki arról is beszélt, hogy ha a szlovák Tartalékalap a jövőben be is szerez hasonló gyorsteszteket, azok tömeges használata nincs tervben.