Rendőrségi forrásokból úgy értesült portálunk, hogy kimondottan nagy számban szereltek le rendőreink a tavalyi év őszétől kezdve év végéig. A pontos számok érdekében a Belügyminisztériumhoz, illetve az Országos Rendőr-főkapitánysághoz (ORFK), melyekből kiderült, hogy szeptember-december időszakban 589 rendőr jogviszonya szűnt meg közös megegyezéssel, illetve lemondással. Ez alapján
A statisztika kicsit trükkös: egyrészt tavaly július végéig 1023 rendőr távozott az állományból, tehát hiányoznak az augusztusi létszámcsökkenés számai, de ha a havi leszerelése átlagot vesszük figyelembe (146 fő), akár 1750-nél is több fővel csökkenhetett a rendőri állomány. Másodsorban, a rendőrségi adatkérésünkben nem szerepelt a nyugállományba vonulás, az áthelyezés és az egyéb jogcímen távozók száma, tehát a csökkenés mértéke még magasabb lehet, elérheti a kétezer főt is.
Érdeklődtünk arról is, hogy hányan jelentették már be leszerelési szándékukat (ez két hónap "felmondási idővel jár"), azonban erről nem adott tájékoztatást az ORFK.
2018 év elején, egy emelkedő ciklusban volt a rendőrség, két év alatt 30 ezerről 32 ezer fölé emelkedett a rendőri állomány (ebben nincs benne az a 7-9 ezer fő, akik a szervezeten belül egyéb irodai és háttér feladatot teljesítenek). A számot nagy mértékben a határvadászok toborzása dobta meg, akikből viszont már alig van jelentkező a testülethez. A rendőrség 2018-ban 1365 állományba kerülésével számolhatott biztosan a 24.hu által kigyűjtött adatok szerint, ebben viszont még nincsenek benne a második féléves toborzási számok, amelyek 300-600 fő körül szoktak alakulni. A rendőri állomány száma tehát várhatóan stagnálást fog mutatni tavaly a korábbi évek növekedései után.
A leszerelési hullám mögött forrásaink szerint az a már közismert tény állhat, hogy a piaci bérekhez képest alacsony a rendőrök fizetése. Valaki 24 év munkaviszony után is 178 ezer nettót tud csak hazavinni alapbérként, a legtöbb rendőr alapbére nettó 140-150 ezer forint. Kiemelendő, hogy sokáig fennállt annak esélye, hogy 2019-től már a túlórákat sem fizetik ki a rendőröknek - a túlóradíj volt eddig az egyik legjobb megtartó erő -, csak szabadnapokkal válthatják ki a túlóráikat. Végül a kormány engedett az MSZP-P egyik javaslatának és 2023-ra tolta ki a túlórák kifizetését, mint opciót. Részben ez a tavaly év végéig kitartó bizonytalanság állhat a távozások magas száma mögött.
Havi 120-160 ezer forintból él egy magyar rendőr
Farkas Bazsi Az országos főkapitány azt mondja pénz nincs, kitartást kér. Egyre több országos lap foglalkozik azzal a jelenséggel, hogy a magyar rendőrök alulfizetettek, sokan másodállást kénytelenek vállalni azért, hogy meg tudjon élni a családjuk. Most a 24.hu ír arról, hogy Balogh János országos rendőrfőkapitány egy szerdai ünnepségen Kiskunhalason azt mondta, hogy: "Engedjék meg, hogy kinyilatkozzam, igenis tudunk arról, hogy az állományunkat foglalkoztatja a jövedelem.