Az Ugytudjuk.hu foglalkozott elsőként azzal, hogy Kecskés László, a szombathelyi Markusovszky kórház mellkassebésze március 7 és 11 között Ausztriában, Kaprunban síelt. Azóta egyébként kiderült, hogy nem ő az egyetlen kórházi orvos, aki a koronavírus járvány kirobbanása óta külföldre ment kiruccanni. Információnk szerint ugyanis egy másik doktor, egy még súlyosabban fertőzött területre, Észak-Olaszországba ment, szintén síelni, szintén március elején. Ez felveti azt a kérdést, hogy a szombathelyi kórház igazgatója tudott-e arról, hogy orvosai azt kockáztatják, pár nap síelés miatt, hogy a vírust beviszik az intézménybe.
Kecskés cikkünk megjelenése után helyreigazítást küldött, ami, mivel tárgyi tévedést nem ejtettünk, inkább egy véleménylevél, amit így nem áll módunkba közölni. A "helyreigazítás" egy részét egyébként is közölte már a Fidesz érdekeltségébe tartozó portál, így sok újdonsággal nem tudnék szolgálni.
De ha már Kecskés doktor vette a fáradságot, hogy írjon nekünk, a későbbi félreértések elkerülése végett további kérdéseket küldtünk neki írásban. Levelem lényegi részét változtatás nélkül mutatom is:
Március 7-11 között tartózkodott külföldön. Március 4-én az olasz helyzet már annyira súlyos volt, hogy megtiltották a gyereknek az iskolába járást, otthon kezdtek el tanulni a diákok. Március 1-én Csehországban három koronavírusos beteget regisztráltak, ezzel ott is felütötte fejét a járvány. Március 6-án 56 fertőzöttet regisztráltak Ausztriában. Már jóval az ön utazása előtt lehetett látni, hogy a vírusfertőzés egyre nagyobb méreteket ölt a szomszédos országokban.
Március 4-én két koronavírusos beteget regisztráltak Magyarországon, március 5-én a harmadik regisztrált eset is megvolt. Március 6-án az operatív törzs arról dönt, hogy felszabadítják a szabad kapacitásokat a László Kórházban, mutatva ezzel a helyzet komolyságát.
Ön korábban azt nyilatkozta, hogy daganatos betegek vannak Önre utalva, a gyógykezelésük nem várhat.
- Ebben a helyzetben mégis miért nem mondta le ausztriai síelését?
- Az esetleg nem jutott eszébe, hogy utazásával kockáztatja azt, hogy koronavírus fertőzött lesz, az Önre utalt betegeket pedig ebben az esetben nem fogja tudni ellátni?
- Megérkezése után mikor vettek Öntől mintát, ennek az eredménye mikor jött meg? Mennyi ideig tartotta bizonytalanságban a kórházi betegeket és kollégáit az esetleges fertőzéssel?
- Az országos tisztifőorvos azt nyilatkozta, hogy csakis a második minta után lehet biztos egy-egy eredmény? Elvégezték már Önön a második mintavételt? Annak meglett az eredménye?
- Voltak Önnel más egészségügyi dolgozók is? Ha igen hányan? Elvégezték rajtuk is a tesztet? Annak mi lett az eredménye?
- Mit gondol arról, hogy az Ön osztrák síutja után Önt tesztelni kellett a koronavírus fertőzés miatt, miközben Szombathelyen egy család a fertőzés tüneteit mutatva napok óta várja, hogy teszteljék őket, de a hatóságok azt közölték velük, hogy nincs teszt, amivel ezt el tudnák végezni?
Kecskés László válaszlevelében nem jelezte, hogy azt teljes egészében közölhetjük, így most a lényegi részeket összefoglalom.
- A doktor azt írja, hogy kiutazása előtt Ausztriában kevés fertőzött volt, Magyarországon 4 nappal hazatérte után történt az első vírus okozta haláleset. Ausztria nem volt azon a listán, ahonnan hazatérve két hetes önkéntes karanténba kellett volna vonulnia az utazóknak. Tünet és panaszmentes volt, így véleménye szerint nem volt indokolt rajta a teszt elvégzése.
- Kecskés azt is tisztázza, hogy 12 napig dolgozott tesztelés nélkül végül két tesztet végeztek rajta, mind a kettő negatív lett.
- Az, hogy ki utazott még vele, a GDPR-ra hivatkozva nem közölte.
- Végül azt írja, hogy véleménye szerint az általa ellátott betegeket és a kollegáit semmilyen módon nem veszélyeztette, az orvosi eskünek megfelelően pedig, legjobb tudása és tapasztalata alapján látta el a súlyos állapotú betegek gyógykezelését és műtéteit.
- Végezetül Kecskés egy kérdést is feltesz, hogy mi a véleményem arról hogy naponta nagyszámú munkábajáró ingázik a ma már elvileg lezárt osztrák határon át?
Bármennyire szerettem volna, Kecskés nem válaszolt arra, hogy a járvány európai, halált okozó megjelenése, után miért volt fontos számára, hogy Ausztriában síeljen, miközben daganatos betegek várták tőle a gyógyulást.
A Markusovszky kórháznak egy hete, március 23-án küldtünk kérdéseket Kecskéssel kapcsolatban. Választ eddig nem kaptunk.