1990. március 30, péntek: izgalmasan alakult ez a nap is. A szombathelyi városi tanács délután 3 órára rendkívüli tanácsülést hívott össze. Ezen egyetlen napirendi pont szerepelt, mégpedig a Március 15. téren lévő Lenin szobor gyors elbontása - írtuk még 2020-as cikkünkben.
A Kisfaludi Strobl Zsigmond által 1965-ben megalkotott bronz szobor, azóta is a SZOVA Jászai Mari utcai raktárában pihent. Úgy tűnik, egészen eddig.
A csütörtöki közgyűlés egyik napirendi pontja szerint ugyanis vételi ajánlat érkezett a Lenin-szoborra. Információink szerint egy helyi vállalkozó, aki az építőiparban és a pezsgő előállításban is érdekelt, 25 millió forintért vinné a szobrot.
A nap, amikor a szombathelyi Lenin szobor elindult
1990. március 30, péntek: izgalmasan alakult ez a nap is. A szombathelyi városi tanács délután 3 órára rendkívüli tanácsülést hívott össze. Ezen egyetlen napirendi pont szerepelt, mégpedig a Március 15. téren lévő Lenin szobor gyors elbontása. Az előzményekhez tartozik, hogy az országgyűlési választások első fordulójában lényegében eldőlt a tanácsi hatalom sorsa.
Korábban nem egyszer foglalkoztunk már mi is azzal a kérdéssel, hogy a Savaria Múzeum miért nem helyezi el egy kortörténeti kiállítás középpontjába a szobrot. Hiszen az 1990 után született gyerekek már eredeti helyén nem látták a szobrot, és azóta bőven eltelt annyi idő, hogy már csak mint történelmi relikviára, egy kor szimbólumára tekintsünk általa.
Amikor legutóbb egy éve a témában Csapláros Andrea múzeumigazgató kérdeztük, ő azt mondta nem tud ilyen jellegű kezdeményezésről, a Múzeum részéről eddig nem merült fel a kiállítás gondolata.
A szobordöntők most kiállítanának
30 évvel ezelőtt az Éhen Gyula Kör volt az a helyi civil tömörülés, amelyik leginkább hallatta a hangját a szobrot eltávolításával kapcsolatban. A Kör ugyan mára megszűnt létezni hivatalos formában, de az Éhen Gyula Baráti Kör leginkább azokat a tagokat tömöríti, akik a rendszerváltáskor hevesen dolgoztak a szobor eltávolításán.
Megkeresésükre a következő közleményt juttatták el szerkesztőségünkhöz:
Nem értünk egyet azzal, hogy a város eladja Kisfaludi Strobl Zsigmond köztéri alkotását. Álláspontunk szerint a szobornak már jó ideje oktatási célokat, a történelmi múlt hiteles bemutatását kellene szolgálnia és, vagy a múzeumban egy rendszerváltás előtti kiállítás részeként, vagy az Emlékmű felvonulási terén kialakított Mementópark egy szobraként, a kellő információ mellé helyezésével kellene bemutatnia Magyarország 1945 és 1990 közötti történelmét.
Kényes lenne Lenin-szobrot állítani?
Valószínű ez is benne van abban, hogy a rendszerváltás után egyetlen olyan városvezetés sem volt, amelyik felvállalta volna, hogy a szobrot kihozza a SZOVA raktárából.
Újra áll a Lenin-szobor Szombathelyen
A rendszerváltás 30 éves évfordulóját ünnepelve egy pályázatot írt ki a Terror Háza múzeum, „30 éve szabadon- Amit lebontottunk..." címmel. A pályázatot a szombathelyi Perfect Média Kft. nyerte el, így talán ennek is betudható az, hogy a 18 városban felállított kültéri kiállítás első installációját éppen Szombathelyen mutatták be.
Könnyű célpont lenne ugyanis az ellenzék számára az, aki ilyen, vagy olyan formában bemutatja a Lenin-szobrot.
Bár teszem hozzá, ezen az alapon az ISEUM-ot is be kellene szántani, hiszen egy olyan kor emléke, amelyben a városalapító rómaiaik minden különösebb gond nélkül folytattak rabszolgakereskedelmet, nem mellesleg a Quirin testvért is lazán dobták a Perintbe egy malomkővel a nyakában.
És, hogy mennyire a mást jelent már Lenin a fiatalabb korosztálynak, mint jelentett azoknak, akik az átkosban a politikai ideológiák miatt szenvedtek, azt jól példázza a magyar NEO zenei formáció 2000-ben bemutatott Ranbo 13 című dalához készült videóklip is.
neo - Ranbo 13 [Official Video] 2000
neo - Ranbo 13 [Official Video] [2000] [HQ]Directed by Balázs PálProduced by neo
Ennyi információ után itt a lehetőség a véleménynyilvánításra, szavazz!