Müller Cecília, országos tisztifőorvos az operatív törzs szerdai tájékoztatóján a legfrissebb adatok ismertetése mellett közölte: bár látszik, hogy csökken az aktív fertőzöttek száma, az elmúlt 24 órában ismét megugrott ez a szám. Hozzátette: A halálozási adatok viszont kedvezőtlenek, az elmúlt napon 52 éves volt a legfiatalabb, míg 97 éves volt a legidősebb áldozat.
A tisztifőorvos emlékeztetett: a városi kórházak is beléptek az oltópontok közé, egyelőre saját kollégáikat oltják az egészségügyi dolgozók ezeken a helyszíneken. A városi kórházak mellett tervezik a háziorvosok bevonását is. Hamarosan indul az oltások második fázisa is, ebben a körben a szociális, idősotthonok következnek, amelyekben már elindult az igényfelmérés. Ezekre a helyszínekre mobil oltócsoportok mennek majd, így helyben oltják az ott dolgozókat és az ott lakókat. Először a nagyobb létszámú intézményekkel kezdik az oltást, de az országos tisztifőorvos szerint minden intézmény sorra kerül. Az országban egyébként eddig 21 ezer főt oltottak be, míg 78 ezer főre elégséges oltóanyag érkezett Magyarországra. A vakcinából a jövő héten is érkezik, ezt követően pedig hetente hetente érkeznek a következő anyagok.
Az elmúlt 24 órában maszkviselési szabályok megsértése miatt 215 emberrel szemben intézkedtek a rendőrök, így szeptember 21-e óta 17 939 alkalommal intézkedtek maszkot nem viselőkkel szemben. A tegnapi nap során 379 fő szegte meg a kijárási tilalmat, november 4-e óta az ő számuk összesen 21 863 - közölte Kiss Róbert rendőr alezredes, az operatív törzs ügyeleti központ vezető-helyettese.
Újságírói kérdésekre Müller Cecília elmondta,
Magyarországon jelenleg még nem azonosították be a koronavírus új mutációját, ennek felderítésére már számos vizsgálatot folytattak.
A tisztifőorvos elmondta, szeptember 1-je óta 16 ember érkezett Angliából, az ő mintáikat vizsgálják a laborokban. Müller egy másik kérdésre azt is elmondta, hogy a normál PCR-tesztekből nem derül ki, hogy a vírus melyik mutációja van jelen az adott mintában.
Arra a kérdésre, hogy a kormány január 11-e után meghosszabbítja-e majd a védelmi intézkedéseket, Müller Cecília azt válaszolta, hogy erről ugyan a kormány dönt majd, de ő maga indokoltnak tartja a korlátozások fenntartását.
A tisztifőorvos azt is elárulta, hogy ha valaki megkapja az oltás első dózisát, és utána megfertőződik, akkor még sajnos tovább adhatja a fertőzést. Ha valaki az első oltás beadása után megfertőződik, az azt jelenti, hogy még nem alakult ki nála immunitás, így létrejöhet a fertőződés, tünetek is lehetnek, és a beteg tovább is tudja adni a vírust.
Müller Cecília szintén újságíró kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy a háziorvosi rendelők képesek a tömeges oltások lebonyolítására, hiszen Magyarországon jellemzően mindig is a háziorvosi rendelőkben történt a különböző oltások beadása. A háziorvosok rendelkeznek minden feltétellel, amelyek szükségesek az oltások beadására.
A tájékoztató végén az országos tisztifőorvos az eddig tapasztalt mellékhatások kapcsán közölte az eddig beoltottak körében néhány esetben tapasztaltak enyhe kiütést, izomremegéses tünetet, amelyek olyan múló reakciók formájában jelentkeztek, amelyek ezidáig úgy tűnik, nem súlyosak. Ennek ellenére ezeket részletesen kivizsgálja maga a gyártó, az egészségügyi hatóság és a gyógyszerészeti intézet is.