Müller Cecília, országos tiszti főorvos a legfrissebb számok ismertetével kezdte szokásos tájékoztatóját. Eszerint
- 4709 új fertőzött, ezzel összesen,
- 99 625 regisztrált fertőzött van hazánkban,
- 103, többséségében idős, krónikus beteg,
- összesen pedig 2250 ember hunyt el.
Mint mondta: a betegek 5-7 százalékánál nem azonosítottak alapbetegséget.
Elegendő ágy áll rendelkezésre, de "óriási nyomás van a rendszeren", a cél az, hogy ellaposítsuk a járványgörbét, ehhez pedig csökkenteni kell a kontaktusok számát - emelte ki.
Értékelése szerint az egy főre számított fertőzöttség tekintetében az alsó harmadban vagyunk európai viszonylatban, a halálozás tekintetében viszont a középmezőnyben (arra viszont már nem tért ki Müller, hogy jóval kevesebbet tesztelünk - a szerk.)
Lesz influenzaoltás
Ígérete szerint a jövő héten újabb adag, felnőtteknek való vakcinaszállítmány kerül a háziorvosokhoz, de a gyermekeknek is lesz majd utánpótlás.
Az országos tiszti főorvos arra számít, hogy tovább emelkedik a fertőzésszám, ezért át fogják ütemezni az elektív, vagyis az ütemezhető és halasztható egészségügyi ellátásokat, ugyanakkor a halaszthatatlan műtéteket, így például az onkológiai, szív- és érrendszeri beavatkozásokat az eddigiekhez hasonlóan elvégzik.
Mint mondta: a legrosszabb forgatókönyvre is fel kell készülnünk, ezért bővízik az ellátásra alkalmas kapacitásokat.
Ennek némileg ellentmond a Magyar Orvosi Kamara titkárának kijelentése, aki szerint nem a kapacitások növelésével, hanem a járványgörbe laposításával kéne foglalkozni. Erről bővebben itt olvashat:
Lassan az enyhe covidos tüneteket mutató orvosoknak és ápolóknak is dolgozniuk kell?
"Kormányzati, és ennek következtében kórházmenedzsmenti elvárás is az, hogy mindenkit lássunk el. Annak ellenére is, hogy közben folyamatosan fogy a személyzet. Apasztják a létszámot az átvezénylések, a megbetegedések vagy épp az, ha egy orvos vagy ápoló kontaktszemély lesz, ezért kénytelen otthon maradni.
19 esetben intézkedtek a rendőrök a kijárási tilalom megsértése miatt
Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője közölte:
- Éjjeli kijárási tilalom miatt 19 esetben,
- maszkviselési szabályok megsértése miatt 95 esetben tettek fejjelentést,
- 63 esetben szabtak ki bírságot, átlagosan 22 forint értékben, valamint
- 28 embert fel is jelentettek.
Öntudatos járványtagadót kellett letakarítani a troliról
A csütörtöki intézkedések közül kiemelte, hogy egy trolibusz vezetője kérte a rendőrök segítségét, mert egy 41 éves utas nem volt hajlandó felvenni a maszkját a járművön. A kiérkező rendőrök felszólítására a férfi ezt megtette, majd a rendőrök távozása és a busz indulása után rövidesen levette a maszkot, amiért a buszvezető ismét rendőri segítséget kért.
Mivel a férfi ezután már nem volt hajlandó újra felvenni maszkját, de leszállni sem, a rendőrök testi kényszert alkalmazva szállították le a troliról. A férfit védelmi intézkedés megszegése és közérdekű üzem megzavarása miatt is feljentették - mondta a szóvivő.
Csütörtökön 4439 hatósági házi karantént rendeltek el országosan, jelenleg 30 741 emberrel szemben van érvényben ilyen korlátozó intézkedés. Közülük 2638-an használják az online ellenőrzésre fejlesztett mobilalkalmazást - mondta Gál Kristóf.
Emellett a rendőrség csütörtökön 14 389 személyes ellenőrzést is tartott a hatósági házi karanténban levőknél, két alkalommal helyszíni bírságot szabtak ki, 32 esetben pedig szabálysértési feljelentést tettek.