Fekete Dávid szerint sehol Európában nincs olyan otthonteremtési hitel, mint az Otthon Start Program

Dömötör Gábor 2025-11-04 08:38:19
Kár, hogy ez nem igaz. 

Fekete Dávid (Fidesz-KNDP) miniszteri biztos az új támogatási program kapcsán a Győr+ hasábjain nem kevesebbet állított, mint, hogy:  „soha nem látott lehetőséget nyit az első lakást vásárlóknak”, illetve „Európában sehol nincs olyan otthonteremtési hitel, mint nálunk”. A Fidesz győri frakcióvezetője emlékeztet, hogy a kormány új gazdasági csodafegyvere, az Otthon Start Program fix 3 %-os kamattal, akár 25 éves futamidővel és 10 %-os önerővel kínál megoldást az első lakás megszerzésére. A hazai lakáspiacon ez valóban egy extrán jó ajánlat, a kínzó kérdés csupán az, hogy miért kell a felesleges és nem valós hype, hogy ezzel (is) megelőztük Európát.  

Fotó: Fekete Dávid Facebook

Nyilvánvaló, hogy párt referenciától függetlenül, aki ingatlant szeretne vásárolni, az, ha megfelel a feltételeknek, akkor élni fog az Otthon Start Program nyújtotta lehetőségekkel. A problémát az adja, hogy a kormány ott tart, hogy egy pénzügyi termékből is politikai terméket csinált. Ezért fordulhat elő, hogy a miniszteri biztos is úton-útfélen reklámozza azt, és teszi mindezt úgy, ahogy a Fidesz mindent szokott már évek óta: a bezzeg Magyarország lesajnálja a hanyatló nyugatot. 

Nem célunk az európai hitelpiac feltérképezése, de nem kell messzire mennünk, elég ha néhány kereséssel átnézzük a sógorok jelzálog alapú hitel ajánlatait.  Ausztriában a hitelkamatok 2025 áprilisában átlagosan(!) 3,22 % körül alakultak. Egy konkrét banki ajánlat szerint, az UniCredit Bank Austria 2025-ben 2,99 %-os rögzített kamattal kínált lakáshitelt 200 000 €-ig. Tehát a „fix 3 % kamat csak nálunk van” narratíva egyszerűen nem állja meg a helyét, ráadásul az osztrák hitelek simán a piacról finanszírozott ajánlatok, bárminemű világmegváltó titulus nélkül. 

Pénzügyi kérdést nehéz úgy vizsgálni, hogy nem teszünk egy jövedelem kontra kiadás alapú összehasonlítást, és ez még inkább a sci-fi kategóriába helyezi Fekete Dávid kijelentését, főleg úgy, ha az átlagkereseteket és a bérletidíjakat vesszük górcső alá. 

Ausztriában az átlagos lakásbérleti díj – a legfrissebb statisztika szerint – havonta 663,8 € (azaz kb. 230-250 ezer Ft körül) volt, rezsivel együtt. Eközben az átlagos havi nettó fizetés Ausztriában kb. 2 996 € (≈ 1,040 000 Ft) körül mozog. Magyarországon ezzel szemben, ha egy átlagos városi albérletet nézünk (pl. Győr környékén) a bérleti díj 180-220 ezer Ft/hó körül alakul - sokszor rezsi nélkül - míg az átlag nettó bér kb. 400-450 ezer Ft/hó. Teljesen egyértelmű, hogy az arányok sokkal kedvezőbbek Ausztriában: a jóval magasabb kinti jövedelemhez képest arányaiban hasonló összegű a hazaihoz a bérleti díj.

Ez azt jelenti, hogy osztrák viszonylatban egy bérlakás-helyettesítő hitelt törleszteni is jóval könnyebben tud az átlagember, mint Magyarországon, akkor is ha a kamat „csak” kb. 3 % körül van. Azaz – szemben a Fekete Dávid-féle állítással – nem igaz, hogy „sehol Európában nincs ilyen konstrukció”. Ilyen hitelek simán elérhetőek Ausztriában, de van ugyanilyen ajánlat Spanyolországban, és Olaszországban is, míg a legolcsóbb kb. 2,5 %-os termék Bulgáriában várja az ügyfeleket. 

Ez persze nem azt jelenti, hogy Magyarországon ne lenne értéke az Otthon Start programnak, mert van neki bőven. Azt jelenti viszont, hogy a kommunikáció szokásos fideszes túlzásokkal operál, a „soha nem látott lehetőség” és a „európai szinten egyedülálló” marketing-szöveg inkább propagandisztikus, mint tényleg tisztán tájékoztató jellegű. 

Ha valóban azt akarnánk, hogy a fiatalok könnyen jussanak lakáshoz, ahhoz nem marketing-frázisokra, hanem reális számokra, versenyképes jövedelmi feltételekre, önerő-arányokra, rezsi és fenntartási költségekre lenne szükség, nem pedig vágyvezérelt lőzungokra politikusoktól, az őket kiszolgáló médiumok felületein. Főleg egy 15 éve tartó kétharmados felhatalmazással a hátuk mögött. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Az MNB megszüntette a Magyar Péter ellen indított eljárásokat

Újabb fideszes hazugság dőlt meg: a Tisza elnöke sem bennfentes kereskedelmet, sem piacbefolyásolást nem követett el. 

Matthias Zollner az Egis Körmend régi/új vezetőedzője

Kocsis Tamás és Érsek Marcell segítik Zollner munkáját.

Kamionja ajtajával mattolta a kerékpárost a külföldi sofőr Győrben

A figyelmetlen mozdulat során a sértett nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket szenvedett. 

Mosonmagyaróváron Kapolka Judit és Porpáczy Krisztina folytathatja a Tisza előválasztás következő fordulójában

Molnár Ferenc ugyan nem jutott tovább, de a szerepvállalásáért jár a köszönet. 

Hallerné Nagy Anikó és Szabó Éva léphet tovább a Tisza előválasztás második, soproni körébe

Varga Szabolcs Gábor részvételét is köszöni a közösség, munkájára továbbra is számítanak. 

Németh Martin és Strompová Viktória jutott tovább a Tisza Vas02-es választókerületi előválasztásán

A második fordulóban már mindenki szavazhat, aki ebben a kerületben lakik.

Nyakunkon a Black Friday - erre figyeljünk, hogy ne verjenek át!

Az őrült akciók időszakában a tudatosság a legjobb védelem a csalódások ellen.

Advent első vasárnapján Székesfehérváron tart gyűlést a Tisza, a polgármester nyugalomra int

Cser-Palkovics András és Magyar Péter nyílt levelezéssel hangolódott a vasárnapra. 

Advent Győrben - fények, zene és ünnepi hangulat a belvárosban

Idén is varázslatos programokkal készül a város az adventi időszakra.

Miért fontos a matracvédő használata?

Akadnak olyan dolgok az otthonunkban, amik kezdetben jelentéktelennek tűnhetnek, de valójában mégis fontosak. Tudtad, hogy alvás közben akár egy liter izzadság is beleivódhat a matracba?

Pornográf képeket csalt ki kiskorú lányoktól egy győri férfi

Az ügyészség gyermekpornográfia bűntette és más bűncselekmények elkövetése miatt vádolja.

Elhunyt Mészáros Tibor 

Az erőemelő 58 éves volt.