A szakszervezet "megütközéssel fogadta" Orbán Viktor november 6-i, Kossuth Rádióban tett nyilatkozatát. Mint írják:
"Ön a Nemzeti Konzultációra hivatkozva kijelentette, hogy mindenki azt szeretné, hogy ameddig lehet, az észszerűség határáig, tartsuk nyitva az iskolákat”. Hozzátette, hogy a téli szünetig hét hét van hátra, “addig kellene kibírni”. Mindezt azon a napon, amikor először lépi túl a halálozások száma a száz főt, amikor 103-an haltak meg COVID-ban, amikor sorra jelennek meg a sajtóhírek arról, hogy megteltek a kórházak, és az orvosoknak már választaniuk kell, ki kapjon életmentő kezelést, kit hagyjanak meghalni. Elfelejtette talán, Miniszterelnök úr, hogy “első az élet védelme”? Hogy “mindenkit meg fogunk gyógyítani”?
Hol van az észszerűség határa? Hány halottnál kezdődik?
- írják a péntek délután kiadott és a sajtónak elküldött levelükben.
A koronavírus járvány miatt a digitális oktatás bevezetését kéri a Liga Szakszervezetek elnöksége
A koronavírus-járványra tekintettel különleges (digitális) oktatási rendszer bevezetését kéri a közoktatásban a kormánytól a Liga Szakszervezetek elnöksége. A testület pénteken az MTI-hez eljuttatott, Doszpolyné Mészáros Melinda elnök által jegyzett közleményében azt írta: erről szóló levelüket csütörtökön küldték el Kásler Miklósnak, az emberi erőforrások miniszterének és Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkárnak.
A szakszervezet szerint a hozzájuk érkező munkavállalói panaszok százai arról tanúskodnak, hogy sok minden jellemző az oktatási intézményekben zajló járványügyi intézkedésekre, de az ésszerűség nem igen.
Ön az ésszerűség nevében nemigen tehetett volna olyan kijelentéseket, amelyekből az derül ki: a felsősöknek, középiskolásoknak az intézményekben a helyük. Sajnos, egyre kevésbé bízunk a kormányzati észszerűségben.
A PDSZ álláspontja szerinte a kormányzati ésszerűség az intézményi járványügyi létszámadatok eltitkolásával reagál az eseményekre: "megvonva tőlünk, a munkavállalóktól, a szülőktől és a hozzátartozóktól azt a jogot, hogy eldönthessük, a körülményeink ismeretében biztonságos-e számunkra az intézmények látogatása. Megvonva munkatársainktól a hivatkozási alapot az önök által beígért 100%-os táppénzre!"
"A kormányzati észszerűség nem tudja megmagyarázni, miért késnek napokat, heteket az intézményekben, az óvodákban, az általános iskolákban, a középiskolákban, a szakszolgálatokban a járványügyi intézkedések. Miért járnak érintett családok gyermekei a közösségekbe. Miért nincs kontaktkutatás. Miért nincs tesztelés, vagy ha van, az is az indokoltnál napokkal később. Miniszterelnök úr: így terjed a járvány! Így viszik haza a veszélyeztetett időseknek, krónikus betegeknek. Így kapják el egyre többen - és ma már fiatalabbak is meghalnak."
Egyre több tanár hal bele a fertőzésbe
A Blikk információi szerint szerint szeptember óta már legalább hét pedagógus halt bele a koronavírus okozta szövődményekbe. Egy tiszafüredi tanárnő hétfőn hunyt el, rajta kívül korábban egy nagyhalászi, kőszegi, budapesti, makói, nyíregyházi és egy Ercsiben dolgozó pedagógus is a járvány áldozata lett.
A szakszervezet szerint a kormányzat elkésett, ma már az a kuriózum, ha egy intézményben nincs jelen a fertőzés.
"Ne velünk kísérletezzen! Zárja be az intézményeket!"
-írják a nyílt levélben.
A PDSZ szerint ráadásul épp Müller Cecília, országos tiszti főorvos erősítette meg pénteki tájékoztatóján, hogy ma már "nincs olyan hely, intézmény, ahol ne lenne jelen potenciálisan a vírus.”
Müller Cecília: Fel kell készülnünk a legrosszabb forgatókönyvre is
Müller Cecília, országos tiszti főorvos a legfrissebb számok ismertetével kezdte szokásos tájékoztatóját. Eszerint 4709 új fertőzött, ezzel összesen, 99 625 regisztrált fertőzött van hazánkban, 103, többséségében idős, krónikus beteg, összesen pedig 2250 ember hunyt el. Mint mondta: a betegek 5-7 százalékánál nem azonosítottak alapbetegséget.