Elég nagy eséllyel még decemberben elkészülhet az Oxford egyetem és az AstraZeneca vállalat közös koronavírus-vakcinája, nyilatkozta a brit lapoknak Sarah Gilbert, az Oxford egyetem egyik kutatója. Ez azt jelentené, hogy 2020 végére a világon összesen már négy fajta oltóanyag lehetne forgalomban, az amerikai Moderna, az európai Pfizer és az orosz Sputnik V mellé állna csatasorba az Oxford vakcinája is.
A bőség zavara ellenére Gilbert azt mondja, hogy az csak jó, ha egyszerre több oltóanyaggal kezdik meg beoltani a lakosságot, mivel ezek a vakcinák különböző alapanyagokból készülnek. A hihetetlenül nagy kereslet következményeképpen pedig előfordulhat, hogy egy-egy alapanyagból átmeneti hiány lépjen fel, ekkor az egyik vakcinát egy másikkal lehet helyettesíteni.
Az Oxford és az AstraZeneca anyagát egyelőre még nem ellenőrizte be a gyógyszerekkel és más egészségügyi termékekkel foglalkozó brit ügynökség, ennélkül pedig egyelőre nem vetik be az Oxford oltóanyagát a szigetországban, írja a Metro.
Az AstraZeneca azonban már több oldalról is kísérletezik a vakcinával, a kutatók többek között azt vizsgálják, hogy a britek oltóanyaga hogyan működik együtt az orosz oltással. Gilbert szerint ugyanis elképzelhető, hogy az ő anyaguk hatásosabban léphet fel a vírussal szemben, ha egy másik vakcinával együtt adják be a pácienseknek. Ezt azonban egyelőre még csak vizsgálgatják, az oltóanyagot megjelenésekor szinte viztosan egymagában adják majd be.
Az Oxford és az AstraZeneca elsődleges számításai alapján a vakcina egymagában 62 százalékos védettséget képes kiváltani azokban, akik megkapják az oltást. A gyártók szerint viszont egy oltás két dózisból áll, a másodikat egy hónappal az első után kell beadni a pácienseknek, így már 90 százalékos védettséget nyújt a britek terméket.