Magyar Orvosi Kamara: Ne nyissanak meg további intenzív osztályokat

Székely Zoárd 2020-11-13 07:00:15
Nagyon kevés figyelem jut a betegekre.

„Egy ágy nem lesz intenzív terápiás ágy attól, hogy betoljuk egy „intenzív osztály” feliratú ajtó mögé”

- írja Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara titkára a kamara oldalán közzétett cikkben. Orvosok visszajelzései alapján beszámolót készített a MOK arról, hogy milyen állapotban van jelenleg az intenzív terápiás ellátás, és mik a legfőbb hiányosságok a koronavírus-járvány kezelésében.

Míg lélegeztetőgépből és intenzív terápiás eszközökből van elég, védőfelszerelésből már komoly hiány mutatkozik. „Az elvileg egyszerhasználatos, vagy gyakran cserélendő overallokat, maszkokat hosszan, leginkább egész nap hordják, illetve tisztítják, a lehetőségek szerint sterilizálják (UV, Ózon, fertőtlenítős lemosás) és újra felhasználják” - olvasható a szövegben.

„A legnagyobb probléma azonban az, hogy nincs elég intenzív terápiában jártas szakember, nővér és orvos."

Hiába indítanak pár hetes gyorstalpalókat, egy intenzív terápis szakember képzése hosszú évekig tart, majd még pár év, mire kellő rutint, tapasztalatot szerez. 

„A MOK adatai szerint egy szakképzett ápolóra átlagosan 6-10 intenzív osztályos - akár lélegeztetőgépen lévő - beteg jut jelenleg."

Sok embert átvezényeltek az elmúlt hetekben, ahogy próbálták elosztani a betegeket a különböző kórházakban. A beszámoló szerint kezdetben ötösével rendeltek át szakorvosokat, szakápolókat más kórházakból az első szintű COVID-ellátóhelyekre, időközben aztán azoknak a kórházaknak a jelentős része is COVID-ellátóvá emelkedett, ahonnan átvezényelték a személyzetet. 

Fotó: MTI

A szakdolgozók és további kisegítő személyzet létszáma éppen elegendő a gyógyszereléshez, tápláláshoz, légutak tisztán tartásához, ám a betegek forgatására, a hason fekve lélegeztetésre alig marad már kapacitás. Svéd azt állítja, 

„az ápolás erőforrásainak elégtelensége miatt sérülnek a sterilitás szabályai és rettentően gyakorivá válnak a veszélyes kórházi fertőzések, a lélegeztetett betegek bakteriális tüdőgyulladása, a kanülszepszisek, véráram infekciók, melyek jelentősen rontják a gyógyulás esélyeit.”

A legtöbb helyen hiányoznak az intermedier osztályok, és az intenzív osztályokról kiadhatóvá váló betegekre nagyon kevés figyelem jut. 

A MOK ezért azt javasolja, hogy ne nyissanak meg újabb intenzív osztályos ágyakat, hanem a meglévők mellé igyekezzen a kormány szakszemélyzetet biztosítani racionális átvezénylésekkel és a meglévő személyzet megóvásával.

A MOK szerint a szakszemélyzet mellé érdemes lenne más szakterületekről orvosokat, ápolókat, önként jelentkező orvostanhallgatókat bevonni, hogy a betegmozgatásban, illetve egyszerűbben megtanulható, felügyelet mellett végezhető feladatokban és az adminsztrációban segítsenek. 

Továbbra is hiányolják a pontos intenzív osztályos adatokat.

„Nem ismerjük, hogy hol, hányan fekszenek kritikus állapotban, COVID-19 miatt vagy anélkül, milyen arányban kerülnek invazív lélegeztetésre a SARS-CoV-2 vírus fertőzöttek, mekkora a mortalitás, milyen mértékű a kórházi infekciók megjelenése, milyen a nővér-beteg arány”

- sorolja a kamara titkára. Utóbbiak pontos ismerete nélkül szerinte a „sikeres védekezés” kifejezés üres marad, ugyanis nincs lehetőség nemzetközi összehasonlításokra, nincs visszajelzés az elvégzett munka minőségéről, és nem tudni, hogy hol vannak azok a pontok, ahol intézkedéseket bevetve lehetne javítani a fertőzöttségi és halálozási adatokon.

Orbán Viktor hétfőn arról beszélt a közmédiában, hogy az egészségügyi ellátásban dolgozók hiánya miatt kellett meghozni a mostani szigorító döntéseket. Ha a megbetegedések száma ugyanis továbbra is ebben az ütemben nőne, akkor 50 százalék esély lenne arra, hogy kitart az egészségügy, vagy hogy a mostani orvos és ápoló számmal már nem tudunk emberséges ellátást nyújtani.

Másnap a TV2-ben már azt mondta, hogy a mostani intézkedésekkel már 99,9 százalék az esélye annak, hogy az egészségügyi-rendszer a következő hetekben elbírja a terhelést.

 

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Szólj hozzá!

Lemondott Haba Vilmos, a győri Jobbik elnöke

Facebook-oldalán jelentette be a hírt.

Weöres Sándor és Károlyi Amy beugrott egy feketére a szombathelyi Nagyszállóba

Különös alakok lepték el a bezárt hotel földszinti ablakait. Derkovits Gyula önarcképe is megjelenik.

Gyógygombák és kender: harmónia az egészség szolgálatában

Az idők folyamán a természet ajándékai mindig is fontos szerepet játszottak az egészség megőrzésében.

Megkezdődik a szombathelyi Liget utcai híd felújítása

Jövő héttől lehet forgalomkorlátozásra számítani a környéken.

200 millió forintot nyert Körmend a Rákóczi Ferenc utcai háziorvosi- és fogorvosi rendelők fejlesztésére

Az épületek új hőszigetelt ablakokat kapnak, és LED világítást szerelnek fel.

Belvárosi forgalomkorlátozást hoz magával a szombathelyi Urban pARTy

Szombaton sétáló utcává változik a Kőszegi utca.

Alig 3 millió forint nyereséggel zárta a tavalyi évet a C.P. Portál Kft.

Miközben közel félmilliárd forint volt Varga Jenő, sárvári önkormányzati képviselő cégének a bevétele.

Újra Fröccsnapok lesznek a hétvégén Győrben 

Jön a nyár legpezsgőbb hétvégéje.

Remek rajt a Gyermek OB-n Győrben 

A városban tényleg úszóbajnokok születnek.

Gépjármű-kiskereskedelemre váltott Illés Károly vállalkozása

Továbbra is veszteséget termel a szombathelyi önkormányzati képviselő Kft.-je.