Komoly kihívásokkal küzd Ukrajna a csernobili katasztrófa 34. évfordulóján

Nagy Donát 2020-04-26 13:50:00
Az akkori komisszárok hihetetlen kárt okoztak azzal, hogy sokáig titkolták és tagadták a baleset tényét.

Ukrajna mindent megtesz annak érdekében, hogy a csernobili zónát biztonságos területté alakítsa, de számos kihívással kell szembenéznie - mutatott rá az ukrán külügyminisztérium vasárnap, a csernobili atombaleset 34. évfordulóján kiadott sajtóközleményében.

A világ eddigi legsúlyosabb atomerőmű-katasztrófája 1986. április 26-án következett be az akkor a Szovjetunióhoz tartozó ukrán szovjet szocialista köztársaság területén, a Kijevtől kevesebb mint 100 kilométerre északra fekvő csernobili erőmű negyedik blokkjában. Robbanás következtében részben megsemmisült a reaktor aktív övezete, a levegőbe nagy mennyiségű radioaktív anyag került, és sugárfelhő borította be Európa nagy részét.

A katasztrófa miatt az erőmű 30 kilométeres körzetében a teljes lakosságot evakuálták.

Az atomerőmű körül ezt a 30 kilométeres, Fehéroroszágba is átnyúló, nyugati irányba viszont 60 kilométerre is kiterjedő területet tiltott övezetté minősítették, ahová most is csak különleges engedéllyel lehet belépni.

Az évfordulón kiadott közleményében a külügyi tárca kiemelte, hogy Ukrajna minden nap számos kihívással néz szembe a csernobili tiltott övezet és általában a Csernobillal összefüggő kérdések kezelésével.

A külső (orosz) agresszió által okozott nehéz időszak ellenére Ukrajna nemcsak sikeresen harcol a baleset következményeivel, hanem minden erőfeszítést megtesz annak érdekében, hogy a csernobili zónát egy "fekete lyukból" biztonságos területté, a modern technológiák fejlesztésének területévé alakítsa

- hangsúlyozta a minisztérium. A tárca hozzáfűzte, hogy nagyra értékeli a nemzetközi partnerek segítségét és a közös munkát, amelyet a sérült atomerőmű biztonságossá tételére fordítottak.

A sérült négyes blokkot 1986 novemberében egy ideiglenes betonszarkofággal fedték le. Az új, korszerű, az ígéretek szerint 100 évre biztonságot nyújtó védőburkot a Novarka francia konszern építette, a munkálatok 2011-ben kezdődtek. A műszaki csúcsteljesítménynek számító, 36 ezer tonna súlyú, 110 méter hosszú, 257 méter széles és 105 méter magas, félhenger formájú acélszarkofág 1,5 milliárd euróba került. A projekt fő szponzora az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank (EBRD) volt, de Ukrajna jelentős támogatásokat kapott a költségek fedezéséhez az Európai Uniótól, európai országoktól, továbbá Oroszországtól, az Egyesült Államoktól, Kanadától és Japántól is.

Az új védőburkot 2016 végén helyezték rá a négyes blokkra.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Facebook-üzenetében arra hívta el a figyelmet, hogy a 1986-os nukleáris baleset az egész bolygót veszélyeztette, és erre mindig emlékeznie kell a jövő nemzedékeinek.

A Föld bolygó az egész emberiség bölcsője és otthona, és ezért megőrzése minden ember felelőssége és a világ minden nemzetének közös felelőssége

- fogalmazott az államfő.

A mostani évforduló különösen nehéz Ukrajnának amiatt is, hogy súlyos erdőtüzekkel küzdenek már hetek óta a csernobili zónában, bár maga az atomerőmű, és kritikus objektumok nem kerültek veszélybe, és a radioaktív sugárzás szintje sem haladta meg a megengedett szintet sem a zónában, sem Kijev megyében, sem a fővárosban, Kijevben. A katasztrófavédelem szombati jelentése szerint még mindig oltják a parázsló tűzfészkeket az övezetben, ahol először április 4-én csaptak el a lángok.

Szakértők szerint noha igen gyakoriak az erődtüzek a csernobili övezetben, a mostani különösen nagy kiterjedésű volt, ráadásul egyszerre több, egymástól távol eső helyszíneken törtek fel a lángok. Ez a hatóságok feltételezése szerint szándékos gyújtogatásra utal, akár csoportos elkövetésre is. Hozzájárult a problémához az is, hogy az idei tél nagyon csapadékmentes volt, amitől rendkívül szárazzá vált a talaj, az avar és az aljnövényzet, és így nagyon gyúlékonnyá vált az erdő. Nemrég a nemzeti gárda szabotázsellenes műveletet indított, ami azt jelenti, hogy drónokkal figyelik a zónát a gyújtogatók felkutatása érdekében.

Tavaly Zelenszkij célul tűzte ki a csernobili zóna turisztikai felfuttatását, amibe jelentősen besegített az HBO által Csernobilról készített sorozat is. A koronavírus miatti korlátozások és ráadásul a tüzek, amelyek sok látványosságot megsemmisítettek az övezet erdős részein, most teljesen visszavetették a zónaturizmust.

Címlapképünk illusztráció

Forrás: MTI

Szólj hozzá!

Anyaegyesülete elbúcsúztatta az olimpiai bajnok Pars Krisztiánt

A civil élettel kapcsolatban még "kiforratlanok" a tervei.

A medence tisztaságának titka: az automatizált tisztítórendszerek

Ha valaha is elgondolkodtál azon, hogyan lehetne könnyebbé tenni a fárasztó medencetakarítást, jó helyen jársz. 

Közös felfedezések a párkapcsolatban

A párkapcsolat örömforrást jelenthet mindkét fél számára, függetlenül attól, hogy monogám vagy nyitott kapcsolatról van szó. A közösen megélt intimitás és vágy, amelyet időnként egészen új szintre emelhetünk, megnyithat egy új világot a szeretett személy számára.

Mire jó egy mini kompresszor?

Vannak olyan eszközök, amelyeknek otthon és ipari területeken is egyaránt nagy hasznát tudjuk venni - ezekről a szakmai hírekben is sokat olvashatunk.

Eljárás folyik a Haladás labdarúgó-csapat frissen kinevezett vezetőedzőjével szemben

Korábban két szombathelyi önkormányzati cégben dolgozóval szemben indult eljárás. Egyikük sem maradhatott a helyén.

Győri városi kitüntetésekhez várják a javaslatokat

Január 30-ig lehet Pro Urbe és díszpolgári címre jelölteket állítani.

Kilépett a pártból a Vas megyei LMP elnöksége

Németh Ákos, Gálffy Áron, és Hisham AbdulGhafoor is otthagyta a zöldeket.

Férfi kosárlabda Eb-selejtező - Hanga Ádám nélkül a magyarok

Február 20-án Szombathelyen folytatja a csapat.

Vígh Ferenc a Haladás vezetőedzője

Rózsa Dániel a kapusedző, Jakab Ferenc a masszőr, míg Márkus Gábor a technikai vezető.

Távozott Zdravko Bošković az Egis Körmendtől

Lejárt a két hónapos szerződése.

A városvezetés most azon dolgozik, hogy Szombathely lakossága minél egészségesebb legyen

Mozgásra buzdítás, szűrővizsgálatok, egészséges étrend is szerepel a Viva Savaria programban.

A ChampSport menedzserirodához igazolt Pődör Rebeka

Jelenleg az SZKKA sikere a játékos számára a legfontosabb.

Téli autózás szabályai

Megérkezett a hűvös őszi idő, és a tél is itt van a sarkon. A hidegebb időjárás komoly fejtörést tud okozni az autósoknak, és bizony jobban oda is kell figyelniük arra, hogyan közlekednek. Lássuk, milyen szabályok vannak, melyeket a téli autózás során érdemes betartani.

Intercityvel ütközött egy sárvári sofőr

A hátsó ülésen utazott a vádlott élettársa és egyéves gyermeke is.

MOHU: már több mint egymilliárd palackot váltottak vissza Magyarországon

A Győr-Moson-Sopron megyei lakosok, az egyik legszorgalmasabban gyűjtöttek.

Forray: Az egész MTE-családnak össze kell fognia, hogy együtt érjünk el újabb sikereket

Sérüléshullám nehezíti a körmendi kosárlabda-csapat további szereplését. Most Durázi Krisztoferre vár hosszabb kihagyás.

Hogyan számíthatjuk ki az 1 m3 gáz árát 2025-ben?

A lakossági gázár kiszámítása gyakran bonyolultabb, mint elsőre gondolnánk. Nem elég az 1 m³ gáz egységárát ismernünk, hiszen a végső költségeket számos tényező befolyásolja, mint például az alapdíj, a fogyasztási díj és a különféle adók. 2025-ben ezek az összetevők továbbra is meghatározzák a gázszámlák összegét.