A Publicus intézet tegnap napvilágot látott közvélemény kutatása is azt mutatja, hogy Nemény András vezet a polgármesterjelöltek között. Ha az ellenzéknek még jobban sikerül mozgósítani, akkor azt azt jelentené, hogy a Fidesz 9 év után elveszíti Szombathelyt. Mert, hogy bizony a képviselő testületi összetételben is ellenzéki győzelem prognosztizálható.
Szétesve
Az látszik, hogy komolyan megroppant a Fidesz Szombathelyen. Ehhez pedig nem csak az vezetett, hogy a januári közgyűlési többség elvesztése után az ellenzéki akarat érvényesült, hanem az is, hogy a kormánypárt helyi sejtje, mivel ehhez régóta nincsen hozzászokva, egyszerűen nem tudta kezelni.
A helyi Fideszt kézivezérlő Hende Csaba a közgyűlés előtt előbb kérte, majd könyörgött Molnárnak, hogy forduljon vissza hozzájuk, majd amikor ez nem következett be egyszerűen elszállt az agya, indulatai pedig odáig vezettek, hogy hazaárulózásra buzdított egy elvileg, programbemutatónak szánt rendezvényen. Amin még az sem segített, hogy Vas megye szinte összes fideszesét egybetrombitálták az MMIK termébe, hogy ezzel erős tudjanak demonstrálni. Ezzel csupán annyi volt a baj, hogy a kőszegi, körmendi, sárvári, meg ki tudja még honnan jött fanatikusok Szombathelyen bizony nem szavaznak. Hiába hát a lincshangulat, a Fidesz egyelőre a második helyen áll.
Leginkább most Hende Csaba nyaka körül szorul a hurok. Már a jelöltjei bemutatásakor komoly szemdörzsölésre késztette a politikai ellenfeleket. Ennyire rossz jelölteket ugyanis eddig még senkinek sem sikerült felvonultatnia.
A választásokon egyszer már ordasat bukott, megfáradt arcok, a Falco kosárlabdacsapatot nyíltan utáló bukott polgármester, a jelölttárásait becsmérlő vállalkozó, a saját jelölőpártját közpénz lopással vádoló szélsőjobbos. Ők azok, akiket Hende válogatott össze.
Ez egyébként egy dolgot egyértelműen mutat: a szombathelyi Fidesznek 9 év is kevés volt ahhoz, hogy a fiatalabb generáció bevonásával új arcokat termeljen ki, helyette 70 éves örökifjúkat küldött a csatatérre.
Casting
A pártban a legnagyobb vitát a polgármesterjelölt személye hozta. Hende 5 évvel ezelőtt Koczka Tibort szemelte ki a mostani választás első emberének. Koczka 2014-ben a lista első helyén szerepelt, biztos befutó lett végül Kámonban is. Aztán 5 év alatt az alpolgármester megcsömörlött a Fidesztől, Hendével való belső konfliktusa egyre inkább nyílt titok lett, végül a Fidesz nem is indította egyetlen pozícióért sem. Koczka végül egy interjúban nekünk pakolt ki, ahol elmondta, micsoda belső utasításokra kellett bevándorláspárti meg szivárványkoalíciós jelzőkkel illetni az ellenzéket.
Jött tehát a casting. Elsőként a párt mostani alpolgármesterével, Illés Károllyal próbálkozott a Fidesz. A belső mérésük azonban olyan katasztrofális eredményeket hozott Illésre, hogy azonnal ment is a lecsóba. Sajtóértesülések szerint Király Gábor is szóba jött. Bár Király elsőre nem kommentálta a dolgot, utólag már egyenesen tagadta, hogy ilyen történt volna. Pár napja mégis 4 és fél milliárd forintot kapott az egyesülete a kormánytól létesítmény fejlesztésre. Ez pedig egy meglehetősen jó viszonyt enged feltételezni a Fidesszel.
A casting végén bukkant fel a vas megyei jegyző, Balázsy Péter neve. A tanult, nyelveket beszélő, nárcisztikus Balázsy örömmel vette a felkérést, csak, hogy egyből feltételeket szabott. A 14 választókörzetből 7-ben az ő jelöltjeinek kell indulnia.
A tisztánlátás miatt kell tisztázni, hogy Balázsy nem Hende embere. Őt Hende feje fölött átnyúlva a Fidesz központi vezetősége választotta ki, így kettejük között már a kezdetektől fogva feszültség van. Balázsy pedig nem volt annyira erős, hogy a saját jelöltjeit el tudja indítani, így Hende csapata indult neki a megmérettetésnek.
Sőt, Balázsy jó ideig a helyi stábtól külön folytatta kampányát. Ez jól látszik azokon a kék plakátokon, amik ellepték Szombathelyt. Még csak köszönő viszonyban sincsenek a Fidesz, alul narancsos megszokott sémájával. De olyan bakikban is megmutatkozik, minthogy Balázsy és csapata kampánypólókban ment el futni egy városrész közösségi futására. Ha valami ellenszenvet vált ki az emberekben, akkor ez az.
Balázsy még a Fidesznél is rosszabb számokat hoz
Ezekből is látszik, hogy a helyi Fidesz megosztottságát több tényező hozta össze. Egyrészt Hende vasmarka, amit úgy látszik minél jobban szorít össze, annál többen csúsznak ki belőle. Másrészt a párhuzamos pályán mozgó Hende és Balázsy team.
A legutóbbi mérés aztán azt mutatta, hogy Balázsy még a Fidesz szavazók körében is alkalmatlan jelöltnek. A pártnak nagyobb a támogatottsága mint őneki.
A jegyző, aki eddig hozzá volt szokva, hogy mindenki csak a buksiját simogatja és csupa jó szót kap egy-egy falusi óvoda felújításának átadásakor, most végső elkeseredettségében vitát kezdeményezett a nyilvánosság előtt. Ekkor azonban megérkezett Kubatov Gábor, a Fidesz erős embere és gyorsan rendet tett Balázsy fejében.
Kubatov a múlt héten pénteken volt Szombathelyen. Bár több mindenről is szó volt, két mindenki számára látványos hozadéka volt a beszélgetésnek. Balázsyt letiltották az általa kezdeményezett vitáról. Pénteken ki is került a jelölt Facebook-oldalára az a poszt, amiben elkezdte előkészíteni a visszatáncolását. Végül pedig vissza is lépett.
A másik pedig, hogy átragasztották Balázsy kék plakátjait fideszes formulára. Ez egyébként nyíltan szembemegy azzal a kampány alapelvvel, hogy a kampány során a már bevezetett eszközökön nem változtatunk.


Szombathelyre már csak legyint a Fidesz országos vezetése. Tulajdonképpen lemondtak a városról. Erről tanúskodik az is, hogy Orbán Viktor nem látogatott el a vasi megyeszékhelyre. Pedig - a helyi Fidesz, szerintük egyik legnagyobb eredményét jelentő - M86-oson mindössze 2 óra Szombathely. Orbán mégis csak egy savanyú ábrázattal készült Facebook-fotóval erősített rá Balázsy támogatására.
null
null
A legnagyobb vesztesek
Egyértelmű, hogy nem áll jól a Fidesz szénája Szombathelyen. A legnagyobb vesztes persze maga a párt lesz, ha elveszíti 8 és fél évig kitartó többségét. Ez végül kihathat a következő parlamenti ciklusra is, bár azért ne szaladjunk ennyire előre.
A legjobban most Hende Csabának van izgulni valója, aki csak akkor ússza meg a szőnyeg szélére állítást, ha a képviselőtestületi többség a Fideszé lesz. Mivel a jelölteket egytől-egyig ő válogatta ki.
Ha esetleg Balázsy nyerne, bár erre is halvány esély van csak, az sem mentené meg Hendét, hiszen az ő kiválasztásához semmi köze nem volt.
Maga Hende is érzi a vesztét, hiszen már ő is telefont ragadott és maga személyesen hívja fel a Kubatov-listájukon szereplő választókat, hogy ezzel is megpróbáljon aktivizálni.
A központi akarat
Mindez amit felvázoltunk jól mutatja, hogy hiába készít lassan minden szombathelyi kölyök tacskóval és pitypanggal fotót a Fidesz polgármesterjelöltje és hiába gondolta úgy, hogy a saját kampányát majd ő végigviszi, illetve elmegy végre és vitázik egyet a politikai ellenfeleivel, a döntés nem nála van. Központi akarat, központi utasítás, központi érdekek szabják meg, hogy mi történjen a Fidesz szombathelyi vezetésével, és a városban.
A döntést azonban a szombathelyi polgárok hozzák meg október 13-án.
Szólj hozzá!
A kánikulában sem kell otthon kuksolni.
Egy Nagy Ervinnel készült közös fotóval jelentette be a kinevezését.
Azt megszavazta ugyan a helyi Fidesz, hogy a szabályozás a jelenlegi formájában nem jó, de azt a határozatot mégsem vonták vissza amiben tavaly még azt állították, hogy az elvonás Győr stratégiai érdeke.
A testület a település jó hírnevének védelmére hivatkozva fogalmazott meg határozati javaslatot, amely a képviselő megbízatásának mérlegelését is felveti.
Sok gazdi ismeri azt a helyzetet, amikor izgatottan kitölti a kutya táljába a vacsorát, a négylábú kedvenc azonban csak megszagolja az ételt, majd érdektelenül elsétál.
A teljes népesség 58%-a szerint az iskolai tananyagnak a homoszexualitás és a nemi sokszínűség témájára is ki kell térnie.
Egy hitel felvételekor sokan elsősorban azt nézik, mekkora összeget tudnak havonta kényelmesen törleszteni.
A víziközmű szolgáltató nem is lát arra esélyt, hogy a közeljövőben az átvétel megtörténhessen. Amennyiben a társulás megszűnik, úgy az átvétel szinte ellehetetlenülne.
Többféle támogatás is elérhető: bértámogatás, a foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások, valamint képzéshez kapcsolódó, az álláskeresést ösztönző juttatás.
Milliárdos hiányok, rendőrségi nyomozások, vitatott beruházások és vezetőváltások után kaphat új irányítást a város talán legfontosabb önkormányzati cége.
Home office az államigazgatásban, felfüggesztett kamionstop, fokozott tájékoztatás és országos készültség – a hétvégén akár 40 Celsius-fok is lehet.
Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás egyszerűen.
Ma már nem hiszik azt, hogy az Győr stratégiai érdeke, ha elvisznek a városból 13 milliárd forintot.
Három a magyar és a győri igazság: harmadszori nekifutásra lett a polgármester harmadik jobbkeze a korábbi kabinetvezető.
Az elmúlt 16 évben felépült Magyarország egyik legdurvább üzleti-politikai hálózata. A kérdés ma már nem csak az, hogyan jutott idáig, hanem az, hogy mi történik vele egy új korszakban.
Lesz végre harmadik alpolgármester, több forrás fölött rendelkezhet az önkormányzat, és nagyobb beleszólása lesz a városi cégek ügyeibe.
Ivóvízzel, hűtőládákkal, klimatizált pihenőhelyiségekkel és további munkavédelmi intézkedésekkel segíti munkatársait a nyári kánikulában a hulladékgazdálkodási társaság.
A sértett férfi egy több mint 43 millió forint, és egy 27 millió forint értékű ingatlant ajándékozott a nőnek és a fiának.
Szombat délelőtt hetven lovas és százötven hagyományőrző idézi meg a lovagkirály korát, a felvonulás idején több belvárosi utcában forgalmi torlódásokra kell készülni.
Furcsa, hogy pont a törvényesség őrénél fordul ilyen elő.
