Elsőként idén februárban írtunk róla, hogy egy szem cserkész sincsen a nemrég elkészült szombathelyi Cserkészházban. A helyzet azóta némiképpen megváltozott, ám cserkészek még mindig csak elvétve vannak az ingatlan körül. De vegyük szépen sorjában a dolgokat.
Az épületet az 1920-as években építették, aztán az 1940-es években elvették a cserkészektől, hogy üzemet létesíthesenek benne. Most, hogy az EPCOS kivonult a Szent László Király utcából, nyílt lehetőség arra, hogy visszaalakítsák az ingatlant és ismét cserkészházként üzemelhessen.
Ahogy azt korábban írtuk a létesítményt két másik épülettel egy projektben valósították meg, így lett Vívóakadémiája és Asztalitenisz Centruma is Szombathelyen.
A beruházás közel 1 milliárd forintba került, ebből 750 millió forint európai uniós támogatás. Közel 120 millió forinttal beszállt a Magyar Asztalitenisz Szövetség, valamint a Magyar Vívó Szövetség is közel 158 millióval támogatta a beruházását.
A cserkészek azonban nem adtak pénzt az átépítéshez, azt mondták nincs rá keret. Pedig a korábbi fideszes városvezetés kétszer is tárgyalt az országos elnökséggel. Az is felmerült korábban, hogy egy a Bagolyvár fölötti földterületet megvásárolna az önkormányzat a cserkészektől, az ebből szerzett pénzből pedig rendezni tudná a bérleti díjat a szervezet. Ebbe azonban nem mentek bele.
A jobb oldal presztizskérdést csinált belőlle. A Fidesz-KDNP frakció nem egyszer mondta el a szombathelyi közgyűlésen, hogy a történelmi igazságszolgáltatás azt diktálja, hogy visszaadják a házat egykori tulajdonosainak, a cserkészeknek.
Csakhogy azt ingatlant az Európai Unió pályázati pénzéből újították fel. Így szigorú szabályokhoz van kötve annak bérbeadása. Így például az is kőbe van vésve, hogy a házat ingyen nem lehet bérbe adni. A szakértő 294 ezer 120 forint + Áfát állapított meg havidíjként, a 367,65 négyzetméteres épületre. A városvezetés azonban gesztust gyakorolt és úgy döntött, hogy a bérleti díj összegének megfelelő pénzt támogatás formájában kapnak meg a cserkészek, ezt pedig vissza is fizetik majd bérleti díjként.
A szerződést (Amit ide kattintva meg is lehet nézni.) a Magyar Cserkészszövetség, Nyugat-Magyarországi kerületének alapítványával, a Boldogulás Ösvényein Alapítvánnyal kötötte meg az önkormányzat. A dokumentum szerint az alapítvány 5 évre kapta így használatba az ingatlant, ha ez az idő lejár, akkor a polgármester döntésére bízva 10 évre, ingyen üzeneltethetik tovább azt.
A szerződés azt is tartalmazza, hogy a bérlő tovább adhatja albérletbe az épületet, a cserkészcsapatoknak, a Szombathelyi Egyházmegyének, az Evangelikus közösségnek és intézményeinek, illetve tevékenységébe illeszthető, értékrendjének megfelelő szervezeteknek. A további használatba adásból származó bevétel a bérlőt illeti meg, azzal, hogy a
további használók által okozott károkért a bérlő sajátjaként felel.
Már akadt is albérlője az épületnek, méghozzá a szomszédos Reményik Sándor Evangélikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola.
Mai ottjártunkkor az ablakon tudtunk csak benézni, de jól láthatóan az épület nagytermében asztalok és székek voltak. A termet kétségkívül osztályteremnek használják.
A Reményik igazgatója nem más, mint Sátory Károly, aki egyébként a szombathelyi Fidesz-KDNP frakció tagja. Elég aggályos ezek után, hogy a Fidesz történelmi igazságszolgáltatásról beszél akkor, amikor potenicális albérlet sejlett fel egy olyan intézménynek, amelyet frakciójuk egyik tagja igazgat.
A szombathelyi Fidesz már megint nem bírt magával, bevitte az iskolába a politizálást, amit a törvény egyértelműen tilt
Családias hangulatú pedagógusnapot tartottak a Szombathelyi Fidesz képviselői a Reményik Iskolában. Az eseményről a párt házi blogja adott egy rövid, szirupos tudósítást, amit így kezdtek: "Még a tanárok sem tudták pontosan, milyen eseményre invitálták őket a Reményik Sándor Evangélikus Általános Iskola földszinti közösségi terébe."
A dolog tehát most úgy néz ki, hogy a város támogatásban odaadja a Cserkészház bérleti díját a cserkészeknek, akik pedig tovább béreltetik az épületet az evangélikus iskolával. Az albérletből befolyt bérleti díj pedig a zsebükben marad.
Kerestük az iskolát, hogy megtudjuk, hogy mennyi pénzt fizetnek ki a Cserkészház bérléséért. Egyelőre azonban nem érkezett válasz. Amint kapunk reakciót ígérjük, jelentkezni fogunk.