Családias hangulatú pedagógusnapot tartottak a Szombathelyi Fidesz képviselői a Reményik Iskolában. Az eseményről a párt házi blogja adott egy rövid, szirupos tudósítást, amit így kezdtek:
“Még a tanárok sem tudták pontosan, milyen eseményre invitálták őket a Reményik Sándor Evangélikus Általános Iskola földszinti közösségi terébe.”
Az eseményről még Hende Csaba, a térség fideszes országgyűlési képviselője is megemlékezett Facebook-posztjában.
Security Check Required
null
Csakhogy a családias hangulatú ünnepségből egyetlen szó sem igaz.
Az történt ugyanis, hogy a Reményikben a nyolcadikos végzős osztályok fotózása zajlott éppen, amikor egyszer csak váratlanul betoppant Illés Károly, a párt szombathelyi frakcióvezetője és Gál Sándor, a Szombathelyi Fidesz városi alelnöke.
A politikusok pedig a Fidesz nevében, a gyerekek jelenlétében kívántak boldog pedagógusnapot.
Nagyvonalúságuk jeléül pedig egy csokor virágot nyújtottak át egyetlen pedagógusnak, a többi tanár pedig csak nézhette a bokrétát. Egyébként az iskola valamennyi pedagógusa nem vett részt a szép ceremónián, hiszen csak azok a tanárok voltak jelen, akik az éppen fotózott osztályt tanították.
A tudósításban azt is elfelejtették megemlíteni, hogy az iskola igazgatója az a Sátory Károly, aki egyébként fideszes képviselő. Bár nyilván ebben az esetben ő, mint az iskola igazgatója volt jelen.
Jogi segítségért fordultunk a TASZ-hoz, hogy megtudjuk, mi szabályozza a politikai pártok iskolában való megjelenését. A jogvédő szervezet azt írta, hogy:
Az iskolai politizálást tiltja a köznevelési törvény: "a nevelési-oktatási intézmény helyiségeiben, területén párt, politikai célú mozgalom vagy párthoz kötődő szervezet nem működhet, továbbá az alatt az idő alatt, amíg az óvoda, iskola, kollégium ellátja a gyermekek, tanulók felügyeletét, párt vagy párthoz kötődő szervezettel kapcsolatba hozható politikai célú tevékenység nem folytatható" (a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény, 24. § (3) bekezdés).
Egy frakcióvezető, illetve egy helyi pártszervezet alelnöke ebbéli minőségében elég nyilvánvaló módon csak párttevékenységet végezhet az iskolában, bármi is a látogatásának az apropója. Az olyan választott, közhatalmi pozíciót betöltő személy, mint a polgármester, is csak szorosan vett hivatali kötelezettségei teljesítése körében élvezhetne mentességet e szabály alól.
A problémáról egyébként, hogy a politikusok sok esetben kampánydíszletek használják a gyerekeket, a tavalyi önkormányzati választások kapcsán írt is a szervezet egy cikket.
A TASZ még egy esetleges jogértésre is felhívta a figyelmünket. A gyerekekről ugyanis a szüleik beleegyezése nélkül nem lehet fotót készíteni és azt közzétenni. Bár a fotók Hende Csaba Facebook-oldalán és a fideszes propaganda médiában is kitakarás nélkül jelentek meg, hogy elkerüljük az esetleges jogsértéseket, mi kitakartuk a gyerekek arcait.