Újabb reprezentatív közvélemény-kutatás készült, ezúttal ezer fő megkérdezésével a győri színház elbontásáról, amit az Ugytudjuk.hu rendelt meg a Publicus Intézettől. Mi arra is kíváncsiak voltunk, hogy mennyire határozza meg a véleményeket a kérdésben a pártpolitikai preferencia.
Mint kiderült: nem csak az ellenzékkel szimpatizáló győri polgárok, de a Fidesz-szavazók sem támogatják a lebontást: 66 százalékuk tartaná meg az épületet.
Az eredmények szerint az összes válaszoló 71 százaléka gondolja azt, hogy az épületet nem szabad elbontani. Ez egybevág a Szakács András győri polgár által korábban a Mediántól megrendelt közvélemény-kutatással és a különféle facebookos, nem reprezentatív felmérésekkel és szavazásokkal, amelyeken szintén hasonló arányt láttunk. (Ez utóbbiakat itt foglaltuk össze.)
A pártpreferenciás bontás alapján az látszik, hogy a bontás ötletét leginkább a DK és az MSZP szimpatizánsai ellenzik (79 és 78 százalék), a Momentum szavazóinak 70 százaléka van az ötlet ellen, de szintén közel kétharmados többségben vannak azok a fideszes szavazók, akik nem bontanák el az épületet (66 százalék).
Dézsi: Sokat elmond, hogy külföldről rendelték meg a közvélemény-kutatást
Dézsi Csaba András korábban, még a Medián mérése kapcsán múlt csütörtökön délelőtt feltett kérdésünkre azt mondta: az ő Facebook-oldalán 1700 ember lájkolta az épület helyére tervezett park látványterveit, de elfogadja, hogy a reprezentatív közvéleménykutatás eredménye is „egy vélemény”, ő azonban 140 ezer győrit akar inkább megkérdezni a dologról.
A polgármester a közvélemény-kutatás kapcsán a Győr Plusz Rádió műsorán múlt csütörtökön elmondta: azt „külföldről rendelték meg”, és „gondolhatják, hogy milyen nyitott lelkű emberek rendelték meg”. A Medián közvélemény-kutatását egyébként a győri születésű, jelenleg Prágában élő Szakács András rendelte meg, motivációiról ebben az interjúban kérdeztük meg.
Kérdésünkre, hogy Prágából miért foglalkozik az üggyel, Szakács elmondta: „Amikor visszaköltözünk Győrbe, szeretném, ha egy olyan városba érkeznénk vissza a gyermekeimmel, ami képes volt megőrizni azokat az értékeit, amiket az évszázadok során hoztak létre az ott élő előző generációk. És ez persze az én felelősségem is, nem akarok csak ülni, és tétlenül nézni, hogy mi történik: főleg, mert azt látom a színház kapcsán, hogy a város egyik ilyen értéke került veszélybe.”
Érdekesség egyébként, hogy bár a Győr Plusz Rádió műsorában Dézsi polgármester úr már említette a közvélemény-kutatást, ugyanazon a napon kilenc órakor tartott sajtótájékoztatóján arra a kérdésünkre, hogy hallott-e erről a kutatásról, azt mondta, hogy nem.