Egy Atomikra keresztelt új vodkamárka jelent meg nemrég a piacon, írja a BBC. Az új márka azonban még azoknál is meghökkentőbb, amelyek üvegében halott skorpiókat dugdosnak, az Atomik ugyanis Csernobilból származó vízzel és rozzsal készül.
A vodka ötletével Jim Smith, a portsmouthi egyetem egyik professzora jött elő. A készítők között mindenki évek óta a csernobili lezárt zónában dolgozott és kutatott, főleg az érdekelte őket, hogy miként gyógyítja magát a föld az 1986-os katasztrófa közelében.
A csernobili lezárt zóna.
Ekkor gondolták úgy, hogy a lezárt zónában rozst kezdenek termeszteni, majd a gabonát olyan vízzel párolják le, ami szintén az atomreaktor közeléből származik. Smith professzor szerint azonban nincs ok a pánikra, a vodkájuk egyáltalán nem radioaktív. Szerinte a lepárlás során ugyanis mindenfajta szennyeződés hátramarad. A felhasznált vizet is desztillálták, ezzel pedig az elmondásuk szerint jóval az elfogadható határérték alá került a vodka radioaktivitása.
A professzor állításait a southamptoni egyetem is megerősítette, az egyetem laborjával mérték, hogy sugárzik-e a vodka, de végül nem találtak semmit. Dr. Gennady Laptev, a vodkát készítő Chernobyl Spirit Company egyik alapítótagja szerint a pia rámutatott arra, hogy miként lehet majd a jövőben hasznosítani a radioaktivitástól szennyezett területeket. Szerinte a rozs és a víz enyhén sugárzik, amikor kihozzák őket a lezárt zónából, de a lepárlással megoldódik minden probléma.
Smith professzor azt mondja, direkt azért választották a vodkát az első terméküknek, mert tudták, hogy így tesztelhetik a lepárlás sikerességét. A bevételek egy részéből majd a Csernobil körül élő közösségeket támogatják. Smith lassan már harminc éve dolgozik a lezárt zóna körül, szerinte megdöbbentő, hogy a közelben élőket még mindig sújtja az atomkatasztrófa. Az itt élőknek ugyanis nincs munkájuk, nem engedhetik meg maguknak, hogy rendes étrenden éljenek. Hiába kezd megtisztulni a föld, az emberek még mindig szenvednek.
Narodichi városkában, Csernobil közvetlen közelében még mindig nehéz az élet. Fotó: BBC
Magáról a vodka ízéről azt mondják, hogy sokkal gyümölcsösebb, mint az eredeti vodkák, még mindig érezni a rozs ízét a végtermékben. Az Atomikból egyelőre eddig egyetlen üveg készült el, Smith és társai az év végéig 500 üveggel akarnak legyártani belőle. Az Atomikot végül először a Csernobilba látogató turistáknak kezdik árulni, szóval még kell néhány év, amíg a boltok polcain is megjelenhet a szesz.
Szólj hozzá!
Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.
A rendőrség fokozott óvatosságot kér a közlekedőktől.
Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.
Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.
Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.
Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.
A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.
Mutatjuk a részleteket.
Helyi szavazás dönt a terület sorsáról.
Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.
12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.