Az Ugytudjukon is megírtuk, hogy a koronavírus-járványra hivatkozva a kormány úgy kér teljes hatalmat, hogy ennek sem végső időbeni, sem tartalmi korlátot nem szabna. A 444 összegyűjtötte az ellenzéki pártok véleményét a kérdéssel kapcsolatban.
Nem a korlátlan hatalom az orvosság
ugytudjuk.hu Ezért ne adjunk nyíltvégű, soha le nem járó felhatalmazást a kormánynak. Az Amnesty International Magyarország, az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság , és a Társaság a Szabadságjogokért közös közleménye, hogy ebben a válságos időben se csináljunk őrültséget. Az elmúlt évtizedben megtapasztalhattuk, hogy a kormány nem tűri a hatalomgyakorlás alkotmányos korlátait.
MSZP: Nem szavazzuk meg Orbán teljhatalmát
Tisztában vagyunk a helyzet komolyságával és felelősségünk súlyával, írta a Facebookon Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője. „Az MSZP nem lesz partner abban, hogy segítséget nyújtson egy olyan törvény elfogadásához, amely határozatlan időre kiszolgáltatná Magyarországot, a magyar embereket Orbán Viktor szeszélyeinek” - közölte Tóth.
DK: Ilyen egyetlen uniós államban sincs
A DK sem fogja megszavazni a törvényjavaslatot, és azt sem támogatják, hogy az indítványt hétfőn házszabálytól eltéréssel tárgyalja a parlament, írja az MTI.
Molnár Csaba, a párt EP-képviselője szerint 16 uniós államban léptettek életbe rendkívüli jogrendet, de egyetlen olyan állam sincs, ahol a rendkívüli állapot az idők végezetéig szólhatna. „Egy demokratikus jogállamban elképzelhetetlen, hogy a különleges jogrendet idő és tartalmi korlátozás nélkül vezessék be” - mondta.
Jobbik: Semmi nem indokolja, hogy Orbán Viktornak élethosszig tartó felhatalmazást adjunk
„Abban szerintem nincs vita, hogy a veszélyhelyzetet meg kell hosszabbítani, hogy az eddigi kormányzati késlekedés helyett végre gyors döntések szülessenek, éppen ezért partnerek vagyunk abban, hogy a kormány akár további 2-3 hónapig rendeleti úton kormányozzon”, mondta Jakab Péter, a Jobbik elnöke a Magyar Hangnak.
Ha a rendkívüli helyzet ezután is indokolttá teszi, akkor készek újabb felhatalmazást adni a kormánynak.
LMP: Nem adhatunk biankó csekket
„Nem adhatunk biankócsekket a kormánynak, törvényben kell rögzíteni a rendeleti kormányzás időtartamát” - mondta Schmuck Erzsébet, az LMP társelnöke. Schmuck bízik abban, hogy a kormány elfogadja az ellenzéki pártok javaslatait, amelyek között a legfontosabb a veszélyhelyzet meghosszabbításának időtartamára vonatkozik.
Párbeszéd: Maxiumum 90 napra
„Ez gyakorlatilag teljhatalmat ad Orbán Viktornak és a Fidesznek, amelyre még veszélyhelyzetben sincs szükség. Ameddig itt parlamentáris demokrácia van, addig ilyen a Párbeszéd beleegyezésével biztosan nem fog történni. Még háborús helyzetben is komolyabb garanciákat fogalmaz meg az Alaptörvény, mint ez a javaslat” - írta Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke.
+ Momentum: A jogállamot nem lehet home office-ba küldeni
Természetes, hogy egy ilyen súlyos járvány idején a kormány a nagyobb felelősséghez szabott nagyobb mozgástérrel dolgozik, azonban nem szabad megkockáztatni, hogy a veszély elmúltával az emberek esetleg ne kapják vissza azokat a szabadságjogokat, amelyek egy alkotmányos demokráciában megilletik őket - írják blogukon.
Fidesz: Ez nem a politikai viták ideje
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője még pénteken arról beszélt: ha az ellenzék nem támogatja a házszabálytól való eltérést (ehhez négyötöd kell), 8 nappal később, március 31-én kétharmaddal akkor is meg tudják szavazni a törvényt.