3,8 millióan kértek munkanélküli segélyt az Egyesült Államokban április végén, ezzel pedig elérte a munkanélküliek száma a 30 milliót az országban. Néhány hónapja még rekord alacsony volt a munkakeresők száma, mindössze 200 ezer, ám ezen a koronavírus gyorsan változtatott. A jelenlegi számokhoz hasonlót még csak egyszer tapasztaltak, 1929-ben a nagy gazdasági világválság idején.
Az amerikai munkaügyi minisztérium most úgy számol, hogy az ország lakosságának 18 százaléka, tehát csaknem egyötöde vesztette el az állását. A legtöbb embernek márciusban szűnt meg a munkahelye, akkor a heti növekedés átlépte a 6,9 milliót is.
A járványt nem csak a munkavállalók, hanem az amerikai gazdaság is megsínyli, a GDP eddig 4,8 százalékot zuhant, amelyre 2008 óta nem volt példa. Az elemzők szerint viszont még nincs itt a zuhanás vége, szerintük még a nyár kezdete előtt mélyebbre fog kúszni ez a szám.
Az elemzők azt mondják, hogy a gazdaság a jelenlegi adatok alapján 25 százalékkal fog zsugorodni az év második negyedében. Néhányan ennél azonban sokkal pesszimistábbak, egyesek szerint a 40 százalékos csökkenés is szóba jöhet. A legnagyobb csökkenést eddig szintén a nagy világválság idején tapasztalták, akkor 27 százaléknál álltak meg a mutatók.
A szakértők egyelőre nem látják a járvány végét, az ország lakosságának többsége még egy ideig biztosan otthoni karanténra lesz ítélve. Ez egymagában is rengeteg kárt okozna, hiszen az ország gazdaságának kétharmadát a fogyasztók teszik ki, akik a járvány miatt most csak ritkán tudnak boltba menni.
Fotó: NBC News
Forrás: Metro