Különleges eseménynek adott otthont szerda délben a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér olvasóterme. Azok után, hogy március végén, ugyanitt, 120 ukrán nyelvű könyv átadásával a Litera Egyesület megágyazott a helyben élő ukrán kisebbség nyelvi megmaradásának, a mai ünnepélyes találkozón sikerült emelni a tétet, hiszen nem más, mint Ukrajna magyarországi nagykövete is a könyvtárba látogatott.
A jeles eseményt Ignác Zoltán, Győr Megyei Jogú Város Ukrán Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke nyitotta meg, aki örömmel nyugtázta, hogy rövid időn belül másodszor van lehetőség bővíteni az ukrán olvasási lehetőségeket, és emlékezetett, hogy ez mekkora öröm azon honfitársainak, akik távol vannak a hazájuktól.
A könyv a civilizáció záloga
Sándor Fegyir ukrán nagykövet a háláját tolmácsolta a könyvtár, mint, befogadó fél irányába, adományát húsvéti ajándékként aposztrofálta, és megígérte, hogy az ünnep után még több akcióval készülnek. A filozófiai és a szociológiai doktori címmel bíró Fegyir, aki két évet szolgált a fronton, úgy nyilatkozott, hogy könnyű Győrben beszélni a könyvek értékéről, egy ilyen régi történelemmel büszkélkedő városban.
“A barbárok nem értik az ember és a történelem értékét. Szeretnénk folytatni az ‘ukrán könyvespolc’ projektet, Ukrajnában pedig szeretnék a ‘magyar polcokat’ látni. Több tonnányi ukrán irodalmat adtunk már át, Kárpátalján pedig az a célunk, hogy mindenhol legyen elérhető a magyar nyelvű könyv, ez év végéig, a legkisebb faluban is.” - mondta a nagykövet.
Háborús tapasztalataira hivatkozva emlékezetett, amikor elmegy az áram akkor nincs internet, mesterséges intelligencia, ilyenkor csak a könyv marad, mint örök érték. “Fejlődni kell, amihez mindig kell egy bázis, és a tudás kapcsán ez nem lehet más, mint a könyvtárak és a múzeumok, hiszen ezek az eredmények maradnak fent az emberi teljesítményből. Ha még emellé társul jó oktatás, akkor a civilizáció fennmaradhat.” - zárta gondolatait Sándor Fegyir, ukrán nagykövet.
Dr. Horváth Sándor Domonkos, a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér igazgatója Máté evangéliumát idézte, és emlékeztetett, hogy az okos ember sziklára építi a házát. “Jöhet szél, jöhet vihar, jöhet sár, a sziklára épített ház nem omlik össze. Az egyik ilyen sziklaalap, a műveltség és a kultúra, ezért is üdvözlendő a Győr Megyei Jogú Város Ukrán Nemzetiségi Önkormányzatának létrejötte, ami azt jelenti, hogy Győr könyvtárába az itt élő ukrán emberek eljöhetnek, és olvashatnak, és így erősíthetjük azt a bizonyos sziklát.” - emlékezetett az esemény fontosságáról az intézményvezető.
Az ukrán szó, a szabadság szinonímája
Kósa Roland (TSZV-LMP-Momentum-MSZP) alpolgármester szerint az, hogy mi Győrben békében élhetünk, a mi a múltunkkal karöltve azt a feladatot rója ránk, hogy befogadóak legyünk. “A győri intézmények helyt álltak az ukrán menekültek befogadását, és integrációját illetően. Köszönjük ezt a 100 könyvet, becsben fogjuk tartani, mint ahogy a nemzetiségi önkormányzatokat is, amikből az ukrán volt az első. Cél hogy fejlődni tudjanak és otthon érezzék magukat városunkban!” - mondta az alpolgármester, aki reméli, hogy szolgálni és segíteni tudják az ukrán közösséget.
Az eseményt megtisztelte Arhimandrét Dmétró atya is aki szerint a háborúban látszik, hogy az orosz fél, mennyire tart az ukrán szótól. “A könyv és a tudás ereje örök, így tudnak az ukránok fegyver nélkül, szóval és identitással küzdeni az orosz birodalom ellen. Az ukrán lélek az ukrán könyvből születik, ebben van a történelmük, és ma az ukrán szó jelenti az igazságot és az erőt. Egy könyvespolc megnyitása szimbolikus üzenet a világnak, hogy harcolni kell az igazságtalanság ellen.” - zárta gondolatait és az ünnepélyes eseményt az atya.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |