A fogaink és ínyünk egészségének megőrzése nemcsak esztétikai szempontból fontos, hanem az étkezés, a beszéd és az általános életminőségünk szempontjából is.
Legalább félévente érdemes felkeresni a fogorvosunkat állapotfelmérés céljából, különösen akkor, ha panaszunk van, például hosszú ideje áll fenn fogínyvérzés. Szerencsére időben kiszűrhetők az esetleges problémák, és személyre szabott kezelési tervet követve megelőzhető a komolyabb tünetek megjelenése és akár a szövődmények kialakulása.
Miért fontos a szájhigiénia?
A rossz szájhigiénia súlyos problémákat okozhat, így például fogszuvasodást, fogínygyulladást és szájszagot, de kapcsolatba hozható szív-és érrendszeri betegségekkel is.
A legfőbb kockázatok, amelyekkel számolnunk kell, ha nem figyelünk oda a megfelelő szájápolási rutin elsajátítására és betartására:
- Fogszuvasodás: a nem megfelelő tisztítás miatt felhalmozódott lepedékben baktériumok szaporodnak el, amelyek savakat termelnek. Ez a sav a fogzománcot károsítja, és szuvasodáshoz vezethet.
- Fogínygyulladás: a fogkő és a gyulladás érintheti az ínyt és a fogakat támasztó csontszövetet is, ami fogvesztéshez vezethet.
- Kihatás a szervezetünkre: a szájüregben jelen lévő gyulladások kapcsolatban állhatnak szívbetegségekkel, cukorbetegséggel és egyéb szisztémás betegségekkel.
A helyes szájhigiénia alapjai
Egyetlen nap se feledkezzünk meg a fogmosásról; minden nap reggel és este mossunk meg a fogainkat, legalább két percen keresztül. Használjunk kis fejű, puha sörű fogkefét, és döntsük 45 fokban az íny felé! Finom, körkörös mozdulatokkal tisztítsunk meg minden fogfelszínt. A fogkrémek tekintetében válasszunk fluoridos fogkrémet, amely erősíti a fogzománcot. A számunkra megfelelő fogkrém kiválasztásához dentálhigiénikus segítségét is kérhetjük.
Használjunk fogselymet a fogak közötti rés megtisztítására! Ez segít eltávolítani a fogközökben letapadt lepedéket, amelyet a fogkefével nem tudunk elérni. Emellett az antibakteriális szájöblítő csökkentheti a lepedék kialakulását, friss leheletet ad, és közben segít a szájüreg egészségi állapotának fenntartásában.
Keressük fel félévente legalább egyszer a fogorvost!
A rendszeres fogászati ellenőrzések és a professzionális tisztítás igen fontosak a megfelelő szájhigiénia betartásához. Ajánlott legalább félévente felkeresni a fogorvost, aki ellenőrzi a fogak állapotát, észleli az esetleges szuvasodást vagy gyulladást, és fogápolási tanácsokkal tud ellátni bennünket.
A dentálhigiénikus eltávolítja a fogkövet, ami segít az fogínygyulladás csökkentésében, és tisztább, fehérebb, valamint egészségesebb fogakat eredményez. A szakemberek egyéni tanácsadást is adhatnak az otthoni fogápolásra vonatkozóan, például az ideális fogkefe vagy szájápolási eszköz kiválasztásában. Érdemes ezeket megfogadni, hogy minél többet tudjunk tenni az egészségünk megőrzése érdekében.
Szponzorált tartalmat olvastál!