2022 májusáig nyúlik vissza a táplánszentkereszti hulladékudvar, pontosabban zöldhulladék kezelő története.
A lerakó terve elsőként a 2022. áprilisi testületi ülésen merült fel, akkor Perl János (független) polgármester a jegyzőkönyv szerint arról beszélt, hogy a Fakus Alpin Kft. kereste meg a települést azzal, hogy felmerült igényekre alapozva létesítenének lerakót. A tervek szerint nem csak füvet, nyesedéket, de régi fa nyílászárókat és kárpit nélküli, fa bútorokat is el lehetne itt helyezni.
Az áprilisi ülésen a táplánszentkereszti képviselők ellenszavazat nélkül szavazták meg a Rákóczi Ferenc utca közelében lévő telek bérbeadását. A bérleti díjat, az elkövetkezendő 5 évre, évi 500 ezer forintban határozták meg.
Csakhogy a bérlő nem a Kft. hanem egy zalaegerszegi magánszemély, Péter Imre. A Fakus Alpin a telephely üzemeltetőjeként lett feltüntetve.
A polgármester ötletével nem mindenki értett egyet. Főleg azok a lakosok nem, akik a hulladék kezelőnek tervezett - korábban egyébként mezőgazdasági területként hasznosított - terület közelében laknak.
Összesen 500 tiltakozó aláírást nyújtottak be. Arányaiban fontos megjegyezni, hogy a településen összesen 2126 szavazásra jogosult él.
Volt parázs hangulatú lakossági fórum, ahol Perl polgármester kijelentette, hogy márpedig a hulladékkezelőt meg fogják valósítani. A testületi döntéssel kapcsolatban pedig két dolog egészen biztos, hogy a szerződés és a kijelölt terület is tökéletes.
Aztán 2022. áprilisában egy újabb testületi ülésen a szerződést felbontották, ekkor már kikerült a képből Péter Imre.
Majd 2022. augusztusában kiderült, hogy a terület nem alkalmas arra, hogy ott ipari tevékenységet végezzenek. Ám a polgármester ekkor sem adta fel, a terület átsorolását kezdeményezte.
Hosszú és kitartó munkája nem azonban nem hozott eredményt, mivel végül 2023. decemberében az országos főépítész is elutasította a terület átsorolását.
A zöldhulladék kezelő ügye azonban így is lógott a levegőben. Az önkormányzat saját maga ugyanis engedélyt adott arra - holott olvasatunkban pontosan azért kezdődött a hatósági eljárás mivel engedélyt csakis szakhatóság adhat ki -, hogy a területen zöldhulladékot helyezzen el a lakosság. A darálást pedig mobil darálóval oldották meg.
Júniusban új polgármestert választott a település. Perl el sem indult, a négy jelölt közül pedig Tóth Gábor Tamás (független) kapott felhatalmazást.
Az előző testület utolsó ülését szeptember 26-án tartotta. Ennek az ülésnek a meghívóját, előterjesztéseit azonban nem találtuk a település weboldalán. Hogy miről is döntöttek ott, az az október 29. ülés meghívójából derül ki. A 8. napirendi pont, vagyis a Beszámoló a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról című előterjesztés többek között az alábbiakat tartalmazza:
47/2024./IX.26./ sz. határozat: Fakus Alpin Kft. bérleti szerződés megszüntetése – 2024.09.30. napjával a bérleti szerződést az önkormányzat azonnali hatállyal felmondta, a bérleti szerződés megszüntetéséről a céget értesítettük.
48/2024./IX.26./ sz. határozat: Előirányzat átcsoportosítás községgazdálkodási feladatra – A 2024. évi költségvetési tartalék terhére 800 ezer+áfa összegű előirányzat átcsoportosítás megtörtént a zöldhulladék telepen keletkezett hulladék elszállításának és lerakásának költségeinek fedezésére.
Vagyis szeptemberben a testület megszüntette a szerződést a Fakus-szal, a terepet pedig az önkormányzat saját költségén bruttó 1 millió 16 ezer forintért tisztította ki és rakta rendbe.
Ezzel végleg lezárult az ügy.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |