Májusban írtunk elsőként a táplánszentkeresztre tervezett zöldhulladék kezelő ügyéről. Perl János (független) település polgármestere a lakosság értesítése nélkül jelölt ki egy, a házaktól mindössze 60 méterre lévő területet, egy majdani zöldhulladék kezelőnek.
A lakók tiltakozni kezdtek, a 2400 lakosú településen 600 aláírást gyűjtöttek össze annak érdekében, hogy a lerakót másutt építsék meg.
A tiltakozók abban maximálisan egyetértenek a polgármesterrel, hogy szüksége lenne a falunak egy zöldhulladék lerakóra, abban azonban már nem, hogy ezt a kiszemelt területen kellene megépíteni.
A polgármester azonban azt mondta, hogy csak ez a terület alkalmas a tevékenység végzésére, nem mellékesen pedig, az udvart működtetni kívánó vállalkozás, a Fakus Alpin Kft. ezt a területet nézte ki.
Korábban egyébként egy harmadik szereplő is benne volt az önkormányzati terület bérlésében. Az első szerződés szerint ugyanis a területet, egy magánember, Péter Imre bérelte Táplánszentkereszttől, az üzemeltetést pedig a tervek szerint a Fakus Alpin Kft. végezte.
Az utólag összehívott lakossági fórumon a lakosok hiába kérdezték, hogy kicsoda Péter Imre, és miért kell a szerződésbe őt is belevenni, amikor a település közvetlenül a Fakussal is tudna szerződni, sem a polgármester, sem pedig a Kft. képviselői nem válaszoltak. Azt a szerződést végül meg is semmisítették, és egy új bérleti szerződés keletkezett.
Perl egyébként folyamatosan azzal nyugtatott, hogy a szakhatóságok fognak véleményt formálni a telep ügyében és amennyiben ők bármi kifogást találnak a projekt azonnal leáll magától. Ezért semmiféle aggodalomra nincsen oka a lakosoknak.
Mivel a telep ügyét érintettség miatt a táplánszentkereszti jegyző nem bírálhatta el, így azt a szombathelyi jegyzőhöz tették át, aki megvizsgálva az ügyet és azt a határozatot hozta, hogy nem lehet zöldhulladék kezelőt létesíteni a kiszemelt területen, mivel annak besorolása nem teszi lehetővé az ipari tevékenységet.
Perl tegnap hívta össze a képviselő testületet, hogy átsorolják a területet. A határozat megszavaztatása előtt és után is szerettek volna szót kérni a lakosok, ám a polgármester erre nem adott lehetőséget.
5 igen, 1 nem és 1 tartózkodással a testület zöld utat adott a terület átsorolásának.
Így bár a tiltakozás továbbra is tart, a település vezetője ezzel mit sem törődve kedvezett a vállalkozóknak.
A polgármestert szerettük volna megkérdezni a kezelő ügyében, ám ő azt mondta, a képviselő testületi ülésen mindent elmondott, ami a témában lényeges, így nem kíván nyilatkozni.
Többek között ezeket a kérdéseket tettük volna fel Perlnek:
Felmerült-e a jegyző felmentése, miután nem volt tisztában azzal, hogy a zöld hulladéklerakónak kinézett terület alkalmatlan ipari tevékenység folytatására?
Korábban azt hangoztatta, hogyha a hatóság nem ért egyet a kezelő létesítésével, vagy bármilyen kifogással él, akkor leállítják az eljárását. A szombathelyi jegyző, mint hatóság ezt megtett, most mégis tovább dolgoznak azon, hogy a területen zöldhulladék kezelő létesüljön. Miért?
Ha most terület átsorolást tudtak eszközölni, akkor más megoldás nem jutott eszükbe, hogy olyan helyet keressenek, ami a falu lakóinak egyetértésével alkalmas lenne a zöld hulladék kezelőnek?
Korábban 600 aláírást tartalmazó petíciót adtak át a lakók. A polgármester elmondása szerint néhányukat megkereste és számon kérte, hogy miért írta alá az ívet. Nem tartja adatkezelésileg aggályosnak, hogy felkereste azokat, akik a petíciót aláírták?
Gondolja, hogy ezek után a következő választáson újra választja a lakosság?