Vizsgálatot indított a Szakmai Elit, a mögötte álló weboldal, a szakmaielit.hu, és annak üzemeltetője Némethné Máté Ilona egyéni vállalkozóval szemben a Gazdasági Versenyhivatal - értesült szerkesztőségünk. Az információ ellenőrzésére magát a hivatalt kerestük meg, ami az alábbi válasszal erősítette meg a hírt:
"A levelében megjelölt vállalkozóval szemben panaszeljárás van folyamatban. A Gazdasági Versenyhivatal a panasszal kapcsolatos eljárásában (panaszeljárásában) azt vizsgálja, hogy a panaszban sérelmezett magatartással kapcsolatban a versenyfelügyeleti eljárás megindításának törvényi feltételei fennállnak-e, illetve megállapítható-e, hogy a megjelölt magatartással kapcsolatban más hatóság jogosult eljárni.
A Versenytörvény 43/G.§ (4)- a értelmében a panasszal kapcsolatos eljárás adatai csak a panaszos számára ismerhetőek meg, és számára is csak a panasszal kapcsolatos eljárás lezárultát követően. Ezért további információ nem adható a szóban forgó eljárásról."
Információink szerint a hivatal a 2023 október 28-án megtartott XXIX. Szakmai Elit Gála kapcsán tett fel kérdéseket. De arra is kíváncsiak, hogy milyen szempontok alapján, milyen szakmai szervezetek ajánlására ítélik oda a díjakat.
A leánykori nevén Citistar Selencion, manapság pedig már Szakmai Elit díjátadóról nem egyszer írtunk mi is.
2009-ben indult elsőként város, aztán megye, végül pedig már országhódító útjára a Citistar Selencion. Nem, nem elírás a díjátadót Selencion néven hívta életre a citistar.hu. A díjátadót azzal hirdetik, hogy szakmai elismeréseket adnak át, szakmai zsűri dönt a díjazottakról. Közben annyira keszekusza az egész díjazási rendszer, hogy ember legyen a talpán, aki követni tudja.
2011-ben például az év éttermi menüjét is díjazták, de kapott már oklevelet az év savanyúság készítője, az év kutyakiképzője és év biztonsági őre címet is kapták már meg kitüntetettek.
A díjesőt egy szombathelyi illetőségű online “újság” szervezi. Persze kérdéses, hogy mennyire lehet újságnak nevezni a citistar.hu, és szakmaielit.hu domain neveken elérhető tartalmat. A szakmai díjátadókon kívül szinte semmi mást nem lehet rajta elérni. Mindkét névre rákerestünk az NMHH nyilvántartásában, ám egyik oldal sem szerepel a sajtó regisztrációs nyilvántartásban.
Szóval ezzel a háttérrel szerveznek egy évben általában kétszer díjátadót a szervezők. A díjat 15 éve alapították, de idén februárban már a harmincadik díjátadót tartják meg.
Igaz a Szakmai Elitnek önmagával is vitája van a díjkiosztók gyakoriságát tekintve. Hiszen a legutóbbi gálán a műsorközlő azt mondja, egy évben kétszer adnak át díjat. A weboldal pedig így ír:
"A díj évente három alkalommal kerül kiosztásra tematika szerint gálaműsor keretében."
De, hogyan is megy a díjazottak kiválasztása? Információnk szerint maga az oldal impresszumában szereplő főszerkesztő keresi meg a lehetséges jelölteket. Vagy személyesen, vagy egyszerűen rájuk ír a Facebookon. Semmiféle zsűri, szakmai grémium nincs a díjak odaítélése mögött. Az emberek hiúságára pedig úgy néz ki még mindig lehet hatni.
Némethné Máté Ilona Ev. vállalta díjak alapítását, a díjazási metodológia kidolgozását, továbbá a díjátadó rendezvények megszervezését - áll a szakmaielit.hu, Szakmai Elit díj kiírója menüpont alatt. Információink szerint a díjak metodológia kidolgozását vállaló egyéni vállalkozó foglalkozását tekintve dada.
Na de mi ebben a biznisz?
2018-ban például 3500 forint + áfát kértek egy belépőért a díjátadóra, ebben nem volt benne a vacsora, csupán egy oklevelet kapott a díjazott, vagy éppen megnézhette a család, hogy hogyan veszi át azt.
Aki vacsorázni is szeretne, annak már drágább volt a belépő, 6990 forint plusz áfát kellett leszurkolnia 6 évvel ezelőtt.
A dolog tehát úgy néz ki, hogy egy valójában nem működő újság keretein belül bárki kaphat díjat, aki kifizeti annak a díját. Ezt persze nevezhetjük simán belépőnek vagy vacsora jegynek. Bár ennyi pénzért az ember már egy jó adag bélszínt ehetne meg.
2018-ban írtunk arról, hogy a Citistar/Szakmai Elit védnöknek húzta be Hende Csabát (Fidesz-KDNP) Szombathely és térségének parlamenti képviselőjét. Cikkünk után Németh Imre (A kiadó férje.) egy elég kusza levelet küldött nekünk, ebben többek között ezt írta:
"Jó hírnevünket a médiában nagy nyilvánosság előtt rágalmazták.
Televízióban, és már a parlamentben is valótlan tényt híreszteltek, a tényeket hamis színben mutatták be a szakmai díjátadóról!
Személyes Facebook-oldalamról Tiltott adatszerzés bűncselekmény elkövetésével több alkalommal fényképeket vettek le. Tudniuk kell, hogy más magánszférájába nem léphetnek be meghívás nélkül. A magán autonómiám sérült, ezért polgári jogi védelemben szeretnék részesülni. Kezdeményezem és sérelem díjra tartok igényt!
Tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény is kimondja, hogy tilos valótlan tény állításával, vagy híresztelésével, valamint valós tény hamis színben feltüntetésével, vagy egyéb magatartással a versenytárs jóhírnevét, vagy hitelképességét sérteni, illetőleg veszélyeztetni. Partnercégeinket elvesztettük, díjátadó résztvevők több esetben lemondják a részvételt. A hírnévrontás helyrehozhatatlan károkat okozott egy online magazin életében, így fontos a gyors jogérvényesítés. Sérelem díjra tartunk igényt."
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |