Győri Ipari Park-bővítés: minden földet felvásárolt az önkormányzat Dézsi szerint

Pintér Bence 2023-10-18 07:26:00
A szentiváni civilek vitatják az állítást.

Pintér Bence a Tiszta Szívvel a Városért Egyesület polgármesterjelöltje lesz a 2024-es önkormányzati választáson.

Közérdekű adatigénylést adtunk be a győri Polgármesteri Hivatalhoz, hogy megtudjuk:

mi áll pontosan abban a támogatói okiratban, amit a győri Ipari Park-bővítéséről szóló kormányhatározat alapján kötött az önkormányzat a Belügyminisztériummal?

A hivatal határidőn belül feltöltötte a dokumentumot az önkormányzat honlapjára.

A szövegből kiderül: valóban rögzítették, hogy a tízmilliárd forintos támogatás valójában kölcsön, azt fokozatosan vissza kell fizetnie a városnak, ha a tervek szerint Győrszentiván városrész mellett létesülő ipari területen telket ad el. Ez a modell eltér a győri Ipari Park eddigi működésétől, ahol a területeladásból a városnak származott bevétele.

Az is kiderül a dokumentumból, hogy az előkészítésre kapott tízmilliárd forintot idén december 31-ig lehet elkölteni, a maradék összeget utána vissza kell fizetni az államkasszába.

Nem véletlen tehát, hogy idén a korábbi, földtulajdonosok által túl olcsónak tartott árhoz képest ötszörös értékű ajánlatokat tett a város idén tavasszal, és vásárolta fel aztán a földeket a nyár folyamán.

Mint azt Dézsi Csaba András polgármester (Fidesz-KDNP) a GyőrPlusz Rádióban elmondta (6 percnél), a több mint négyszáz hektáros terület összes szóban forgó földjét felvásárolta az önkormányzat a nyáron, elmondása szerint kisajátítási eljárásra sem volt szükség. Azt is hozzátette, hogy mivel a tervezett Ipari Park beépülése hosszú időszak alatt fog végbemenni, keresik a megoldást, hogy a még használaton kívüli földeken folyhasson tovább a mezőgazdasági termelés.

FRISSÍTÉS (2023. 10. 19.): A szentiváni civilek közlése szerint nem igaz a polgármesteri állítás. Nem sikerült az összes földet felvásárolni, 17 helyrajzi számon kisajátítási eljárást kellett indítani, és több olyan földtulajdonos is van, aki perre fog menni az ügyben.

A dolog azért is érdekes, mert Dézsi Csaba András győri polgármester (Fidesz-KDNP) tavaly augusztusban elmagyarázta, miért az alacsony árat ajánlják. Azt mondta: az biztos, hogy a város ingatlanspekulációban nem lesz partner, szerinte azért annyiért vásárolják fel a földet, amennyiért, mert a szakértő szerint annyit ér a terület. Mindezt az Audihoz és Borkai Zsolt korábbi polgármesterhez köthető földbiznisz kontextusában mondta el.

Mint ismeretes, Győr 10 milliárd forint kölcsönt kapott 2022-ben az Ipari Park bővítésére, amit Győrszentiván mellett akarnak megvalósítani, és a megalapozott gyanú szerint a Volkswagen akkumulátorgyárának szánták a területet. Ami biztos, hogy ennek a területnek Gipz, azaz különösen veszélyes ipar telepítésére lehetőséget adó besorolást akarnak adni, ezen felül semmit sem kommunikáltak a helyiekkel az egész projektről. A győrszentivániak 2022 augusztus eleje óta tiltakoznak5585 aláírást gyűjtöttek össze a projekt ellen akkor, több tüntetést és lakossági fórumot szerveztek, illetve az önkormányzattól független légszennyezettségi és víztisztasági mérésre több mint 16 millió forintot gyűjtöttek össze.

A 2024-es önkormányzati választáson a civilek Dr. Balog-Farkas Renátát indítják a győrszentiváni körzetben.

Szólj hozzá!

Hasznos győri információk az évkezdéshez

Autóbusz-menetrend, bérletek, patikaügyelet, miegymás.

Akciósan kapja a közterületet az egyházmegye Kőszegen

Korábban fizetniük sem kellett a templom felújítások miatt foglalt területek után.

Változékony idő várható az új év első hétvégéjén

Napközben fagypont fölött lesznek a maximumok.

Olyan dunaszerdahelyi szervezet kapott 159 millió forintos támogatást a magyar államtól, aminek még honlapja sincs

Miközben a felvidéki magyar jogsérelmekben nincs előrelépés, a pénzosztás olajozottan működik.

Digitálisra vált a bérletes parkolás Győrben

Január 5-én indul az értékesítés, az árak nem változnak.

Év végi programajánló Győrben

Nem kell otthon ülni Szilveszterkor sem.

Figyeljünk a négylábú kedvencekre szilveszterkor!

Ami nekünk ünnep, sok állatnak az év legfélelmetesebb éjszakája.

Eladó a szombathelyi Cabana Garden épülete

198 és félmillió forint az ára.

„Börtönökbe vinnék a Szőlő utcai gyerekeket” - újabb súlyos állítások a gyermekvédelmi botrányban

Dobrev Klára szerint a kormány a tanúk eltüntetésével próbálhatja lezárni az ügyet, miközben egyre több a megválaszolatlan kérdés.

Magyar Péter: Orbán Viktor miatt két év alatt több mint 800 milliárd forinttól esett el Magyarország

A TISZA elnöke szerint a kormány hitelekkel pótolja az elvesztett uniós forrásokat, amit még az unokáink is fizetni fognak. 

Rápli Róbert üzent Czeglédynek: “Derkovitsi gyerek vagyok, és büszke szombathelyi!”

A DK támogatta független jelölt kommentekben provokálta tovább a TISZA jelöltjét.

Konzorciumban marad, és felsőkategóriás támogatást kap Győr 3 nagy sportklubja

A Győri Atlétikai Clubot, az UNI Győri Úszó Sportegyesületet és a Győri Vízisport Egyesületet több száz millió forinttal dotálja az állam.

A hazai haderő fejlesztését ünnepli közleményében a békeharcos kormány

Miközben Európát ekézik a sorkötelezettség miatt, itthon sikertörténetként adják el a fegyverkezést.