„Elnézést kérek mindazoktól, akik bizalmat adtak nekem 2019-ben. Képviselői munkámat igyekeztem a legjobb tudásom szerint végezni, most azonban úgy érzem, mandátumot vissza kellett adnom, amiről ma reggel a nyilatkozatomat a Polgármesteri Hivatalban leadtam” – írta Facebookon Nagy Sándorné ácsi képviselő, miután kiderült, hogy a Komárom-Esztergom megyei, Győrtől húsz kilométerre található város határában akkumulátorgyártához kapcsolódó üzem, katódgyár épül.
Azt írta: a képviselői mandátuma átvételekor esküt tett arra, hogy képviselőként Ács város fejlődését, az itt élők érdekeit képviseli.
„A jelenleg kialakult körülmények közt úgy érzem, eskümet megtartani nem tudom. A településünk határában tervezett katódgyártó üzemről a sajtó bejelentést megelőzően tudomással nem bírtam. A tervezett beruházásról részletes, hiteles információkkal azóta sem rendelkezem. Az előzetes tájékoztatás hiányát, a hiteles széleskörű információk hiányát – egy ilyen nagy horderejű beruházás esetén, ami nagyon sok szempontból érinti az itt élők életét – elfogadni nem tudom.”
A beruházásról először június 7-én adott hírt a város Facebook-oldalán a polgármester, de akkor még nem árulta el, hogy miről lenne szó, később pedig kifejezetten tagadta, hogy akkumulátorgyár, vagy a környezetre bármennyire is veszélyes beruházásról lenne szó.
Az ácsi képviselők most egy lapunk birtokába jutott dokumentum szerint júnis 29-ére rendkívüli közgyűlést hívtak össze, amelyen egyrészt lakossági fórum megtartására, másrészt pedig környezetvédelmi és egyéb hatástanulmányok elkészítésére akarják kötelezni a polgármestert, Dr. Szentirmai Istvánt.
Az indítványt az alpolgármesteren, Nagy Tamáson kívül a testület összes képviselője aláírta.
A nagyjából 520 milliárd forint értékű beruházás nyomán 900 új munkahely jön létre, amihez az állam pénzügyi támogatást nyújt, ennek mértékét azonban csak akkor hozzák majd nyilvánosságra, ha azt az Európai Bizottság jóváhagyta. A katódgyártás nem konkrétan akkumulátorgyár, de mégis ahhoz szorosasn kapcsolódó termelés; ezen felül a környezeti hatásai sem valami rózsásak – ez derült ki legalábbis Debrecenben, ahol már működik egy ilyen gyár.
Az ottani gyár, az EcoPro BM 26 különböző veszélyes (mérgező és gyúlékony) anyagot használ fel a gyártás során, emellett a debreceni telep lezárt környezethasználati engedélyezési eljárásához készített hatástanulmányban az olvasható, hogy „az üzemelés hatásai minden környezeti elemre negatívan hatnak”. Az anyagban azt is írják, hogy a gyár működése a felszín alatti vízkészlet hosszútávú és jelentős megcsapolásával annak mennyiségi és ezáltal akár minőségi romlását is okozhatja. Az EcoPro BM tervezett napi iparivíz-felhasználása 2800 köbméter lesz.
A debreceni gyárban a tervezett ácsihoz hasonló mennyiségű, azaz évente 108 ezer tonna magas nikkeltartalmú katódot fognak előállítani