Daru állt hetekig a Szombathelyen a Belső Uránia Udvar Fő tér felőli végében. Hatalmas acél elemeket emelt fel az egykori Stadler Bazár valamikori raktár épületének tetejére. A lassacskán elkészülő új épületrész rendesen megosztotta a helyieket. Sokan valami új kezdetét látják benne, a hangosabbak azonban leginkább azon a véleményen vannak, hogy a ráépítés nem szép, sőt egyenesen idegen az 1911-ben épített épület együttestől.
A májusi közgyűlésen is téma volt az építkezés. Az Ugytudjuk.hu a szombathelyi jegyzőhöz fordult, hogy megtudjuk pontosan mi épül és milyen véleményen van a városi főépítész a most készülő ráépítésről.
A szerkesztőségünknek küldött válaszból az derül ki, hogy a szakma igenis üdvözli a most készülő beruházást.
A valamikori bazársor épüIeteinek kordbeti homlokzata mára teljesen eltűnt, ezért itt sem helyi, sem műemléki védelem nem áIl fenn - kezdi így a főépítészi vélemény.
A környék hosszú évtizedekre vált elhagyatottá, mígnem a kilencvenes években egymás után nyíltak a különféle vendéglátóhelyek. A földszintes épületekre emeletet és magastetőt építettek. A homlokzatok kialakítására leginkább a kor posztmodern felfogása jellemző. Az építésnél használt anyagok, szerkezetek mára éppúgy megkoptak, mint a hozzávetőleg 30 éve alkalmazott építészeti formák.
Remélhetőleg elindul egy letisztultabb, nyugodtabb arculat kialakítása a közelmúlt eklektikusan zaklatott utca képében - összegez a szakmai vélemény.
Az építkezésre az engedélyt 2020 júliusában adta meg a Vas Megyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztály - Építésügyi Osztálya.
Az engedély kiadása ellen két szomszédos ingatlannal tulajdonosa kezdett bírósági pert. Az eljárásokat 2022 áprilisában a Győri Törvényszék megszüntette azzal, hogy a kereseteket elutasította.
Az eljárás során szakértőt is bevontak, az ugyanis kérdés volt, hogy áll-e bármilyen védettség alatt az egykori bazársor.
A szakértő a 2021. szeptemberében jegyzett véleménye szerint a perbeli ingatlant is tartalmazó egykori, úgynevezett Stadler bazár korabeli fotók alapján ismert homlokzatai mára már eltűntek, a térfalak teljesen átépítésre kerültek. A bazársor homlokzati síkja és lapostetős tömege is csak részben maradt meg, mivel a Belső-Uránia udvar déli része a kilencvenes évektől kétszintes, magastetős ráépítésekkel bővült.
A szakértő szerint nyilvánvaló, hogy az emeleti bővítés tömege markánsan megjelenne a látképben. A szakértő azonban bemutatta annak a látványát is, amennyiben ugyanezen épületek a korábban szokásos módon, félnyeregtetővel lettek volna fedve. A szakértő szerint az épület átalakítása, bővítése nem érinti a bazársor építésének korában keletkezett építészeti értékeket, a bővítés a műemléki környezet megőrzése szempontjából releváns, Tervező tudatosan választott modern építészeti megoldást. Létezik és Szombathelyen is több helyen teret kapott a műemléki környezet megújításának az az építészeti irányzata, amely a történelmi értéktől jól elkülönült módon, tudatosan modern stílusjegyek alkalmazásával szolgálja ki a megújuló rendeltetést.
A szakvélemény szerint az építési engedély örökségvédelmi szempontból megfelel a jogszabályi előírásoknak.
Az elképzelés szerint a Lipóti-pékség udvar felőli homlokzatának tagolása most a ráépítéssel kialakított épületrészen köszön majd vissza. A most kibővített épület melletti üzlethelyiség ugyanezt a tagolást viheti tovább, ami végül az egész udvaron végigfuthat majd. Ezáltal hozva felfrissülést a több mint 100 éves épületeknek.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs is. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |