Lassan két éve tart a szombathelyi MMIK lejtmenete. Az intézmény korábban egy öszvér megoldásban működött, az épület ugyanis a magyar állam tulajdona, de az üzemeltetés a szombathelyi önkormányzat végezte, egészen 2021-ig. Ekkor az üzemeltetést is magához vonta az állam.
Direkt erre a célra hozták létre a Magyar Művészeti Innovációs Központ Nonprofit Kft.-t, amelynek kezdetben 4 tulajdonosa volt.
A Baross Imre Alapítvány, a Magyar Teátrum Társaság, a Nemzeti Művelődési Intézet és a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola.
Mára már csak két tulajdonos maradt az üzemeltető Nkft. mögött, a Magyar Teátrum Közhasznú NKft. és a Baross Imre Alapítvány.
Az utóbbi időben csak az MMIK botrányairól volt hangos a szombathelyi közélet. 2022 tavaszán, közvetlenül a választás előtt, a kulturális intézmény a kormány propaganda szövegével reklámozta magát a szombathelyi helyi járatos buszokon.
Szintén a kampányidőszakban az MMIK szervezte azokat a Szombathely környéki koncerteket, ahol rendre Hende Csaba mondott nyitóbeszédet. Az egyik ilyen koncerten aztán Bereczki Zoltán, énekes hányást imitálva nyilvánított véleményt a politikai megnyilvánulásról.
Nemrég pedig az épületben keletkezett tűz kapcsán derült ki, hogy mióta új üzemeltetője van azóta nincsen biztosítása az MMIK-nak.
Alig több, mint két hete pedig arról cikkeztünk, hogy a Déryné-program színházi előadása közben maguk a színészek is kiszóltak a színpadról a 14-16 fokos fűtetlen terem miatt.
600 milliós felújítástól a 15 ezer forintos bérleti díjig
2020 májusában Nemény András (Éljen Szombathely!) szombathelyi polgármester jelentette be, hogy az akkor még létező Emberi Erőforrások Minisztériumának döntése alapján az MMIK épületének felújítására 600 millió forint támogatás fog érkezni.
Ebből az épület beázó tetőszerkezetének javításán át, korszerzüsítésre is kellett volna futnia, sőt, úgy tűnt, hogy programokra is tudnak majd ebből a pénzből költeni.
Az épületről azonban jelenleg is potyog a csempe, fűtés nincsen, sőt, a napi nyitvatartást sem tudják megoldani.
Ezzel szemben pedig az MMIK büféjét üzemeltető Café5 Kft. mindössze 15 ezer forintot fizet bérleti díjként egy általa szervezett koncertért.
Az MMIK vezetősége az átláthatóságot is rendre akadályozza. Jelenleg is van olyan közérdekű adatigénylésünk, amit megtagadott, így a bíróság segítségét kell igénybe vennünk.
Úgy néz ki a kulturális élet meghatározó szereplői megelégelték a történteket, és hamarosan új üzemeltető érkezik az MMIK-ba.
A Magyar Művészeti Innovációs Központ Nonprofit Kft. egyik korábbi tulajdonosa a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány veszi át az épület üzemeltetését.
Erről a héten Rodics Eszter kuratóriumi elnök, és L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója egyeztetett a szombathelyi városvezetéssel.
Rodics Eszter kuratóriumi elnök az Ugytudjuk.hu megkeresésére azt írta:
2023 tavaszától az MMIK NKft. nem üzemelteti tovább a volt megyei művelődési központot. Népfőiskolánk vagy saját maga vagy egy a saját, 100%-os tulajdonában lévő Kft.-n keresztül oldja meg a szép múltú intézmény működtetését a helyi szakmai szervezetekkel együttműködve. Ezt a megoldást a város vezetése is megnyugtatónak találta hétfői egyeztetésünkön.