Elsőként májusban írtunk a Táplánszentkereszten tervezett zöldhulladék kezelő ügyéről. Az történt ugyanis, hogy a település képviselőtestülete a lakók tájékoztatása nélkül olyan döntést hozott, hogy alig pár méterre a családiházaktól zöldhulladék kezelő létesítésíthet egy vállalkozás, a Fakus-Alpin Kft.
A lakók aláírásgyűjtésbe kezdtek, 600 szingó gyűlt össze, a falu vezetése pedig lakossági fórumot hívott össze.
A fórumon sokan kétkedve fogadták, hogy a kezelő működése nem fog különösebb zaj, hang és szag hatással járni. Ráadásképpen az is felmerült kérdésként, hogy az önkormányzat a terület bérleti szerződését nem a Fakus-Alpinnal, hanem egy magánszeméllyel Péter Imrével kötötte meg. Hogy miért ebben a konstrukcióban született meg a megállapodás az sem akkor, sem később nem derült ki.
A lakók egyébként egyöntetűen azon a véleményen voltak, hogy a falunak szüksége van a zöldhulladék kezelőre, azzal viszont sokan nem értettek egyet, hogy ezt a családi házaktól alig pár méterre kell létesíteni. Azt javasolták, hogy keressenek neki a faluban máshol helyet.
Perl János (független) polgármester minden esetre két dolgot jelentett ki:
A szerződés így, ahogy van tökéletes.
Táplánszentkeresztnek nincsen más erre a célra alkalmas területe csupán a már kiszemelt, ami viszont minden szempontból megfelelő.
Egy ezt követő testületi ülésen a szerződést felbontották, és újat kötöttek, immár Péter Imre kihagyásával, az önkormányzat közvetlen a Fakus-Alpinnal szerződött le.
A területről az ügyben eljáró szombathelyi jegyző kimondta, hogy ebben a formájában alkalmatlan ipari tevékenységre.
Ezt egy szeptember eleji testületi ülésen orvosolta a polgármester. Átsorolta a területet, és ezzel a területtel megegyező méretű másik területet jelölt ki zöldövezeti területnek, ahol egyébként szántó működik.
Október elején jelent meg a táplánszentkereszti önkormányzati újság, ahol egyfajta közleményt hoztak le az üggyel kapcsolatban. A cikk végén, mint szerző olvasható a polgármester és egy tag kivételével a képviselő testület tagjainak neve is. Csakhogy a magukat és a másik 600 tiltakozót képviselő lakosok közül senki sem kapott lehetőséget arra, hogy nyilatkozzon, reagáljon, vagy csak szimplán elmondja az ő álláspontjukat. Holott, a lapban név szerint említik őket.
Önkormányzatunk képviselő-testülete tagjainak többsége visszautasítja és elhatárolódik minden méltetan feltételezéstől, sértegetéstől, rágalmazástól, csúsztatástól. Hasonlóképpen vélekedünk az “ugytudjuk.hu” internetes hirportálról is. - írják.
Nos Perl polgármestert legutóbb a szeptember elején tartott testületi-ülés után szerettük volna megkérdezni a lerakó ügyében még tisztázatlan kérdésekben, ám ő köszönte, nem élt a lehetőséggel.
Ezek után pláne furcsa, hogy lapunkat minősíti a polgármester úgy, hogy ráadásul alkalma is lett volna elmondani az álláspontját.
Perl János, korábban a kistelepülési társulás orvosi ügyelete kapcsán nyilatkozott lapunknak, a zöld lerakó ügyében pedig írásbeli választ adott az ügy kezdetekor. Egyik korábbi esetben sem jelezte, hogy ne az jelent volna meg, amit nyilatkozott, vagy írásban küldött.