Olvasónk értesülése szerint bombariadó volt a Sárvári Spirit Hotelben 2022. május 19-én, csütörtökön délután. Próbáltunk is utánajárni az eddig nyilvánosságot nem kapott esetnek. Mert úgy tűnik, mint azt korábbi cikkükben leírtuk, aggasztó mértékben divatba jött Magyarországon a bombával való fenyegetés.
Az utóbbi hetekben jó néhány bombariadóról adtunk hírt. Március 30-án bombariadó volt a győri Árkádban, és országszerte több más fővárosi és vidéki bevásárlóközpontban. Április 22-én kétszer is bombariadó miatt ürítették ki, s vizsgálták át a Győr Plázát. Ugyanezen a napon volt bombariadó a budapesti Aréna Plázában is. Ugyancsak április 22-én volt bombariadó a Népliget autóbusz-állomáson, valamint a Corvinus Plázában is. Utána április 28-án a Pécsi Tudományegyetemen.
Az Ugytudjuk pedig március 30-án, a korábbi bombafenyegetések után, a választás előtt négy nappal választás folyamatára belülről rálátó forrásunktól olyan fülest kapott, hogy bombakeresés is lesz a szavazóhelyiségek megnyitása előtt, a helyszín választások céljára történő lezárásakor. Tűzszerészek fogják átvizsgálni az épületet. Emiatt a helyi választási bizottság elnökének egyeztetnie kell a vizsgálat időpontjáról a rendőrséggel. (A szavazást végül nem zavarta meg bombariadós incidens.)
Megkerestük a Spirit Hotelt, ahonnan ez a válasz jött:
„Köszönjük szépen érdeklődését, de a nyomozás érdekeire hivatkozva nem tudunk további információkkal szolgálni”
– reagált a hotel részéről Döklen István resident manager. A rendőrség sem bizonyult sokkal bőbeszédűbbnek:
„A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda közveszéllyel fenyegetés miatt ismeretlen tettes ellen folytat nyomozást. Bővebb tájékoztatást a nyomozás érdekeire tekintettel nem áll módunkban adni”
Korábban már érdeklődtünk az ORFK Kommunikációs Szolgálatától: hány bombariadó volt az elmúlt évben, illetve a 2022-es esztendő első négy hónapjában?
„A Rendőrség Hívásfogadó Központjaiba (a továbbiakban: HIK) érkezett közveszéllyel fenyegetés bűncselekménnyel kapcsolatos bejelentések a megjelölt időpontokban az alábbiak szerint alakultak. A 2021. április 25. és 2022. április 25. közötti időszakban 346 esetben, míg a 2022. január 01. és 2022. április 25. közötti időszakban 164 alkalommal érkezett állampolgári bejelentés, amely tartalmazza a közintézményekre, a családi házakra, illetve a különféle gazdasági tevékenységet folytató kereskedelmi egységekre vonatkozó fenyegetéseket is”
– válaszolták.
Ami elég döbbenetes szám, gyakorlatilag azt jelenti: átlagban az év szinte minden napjára jut egy bombariadó. Ez a sűrű előfordulási gyakoriság rögtön felvet pár további kérdést. A bombafenyegetések nagy száma miatt logikus a felvetésés: van-e olyan elkövető, aki több ilyen fenyegetésért is felelős? Hány ilyen van, s mennyi cselekmény írható a számlájukra? Illetve hogy az elkövetők között van-e kapcsolat? Előfordult-e olyan, hogy többen, netán csoportosan, szervezetten tettek ilyet? Felmerült, illetve beigazolódott-e a gyanú, hogy valamelyik esetben terrorszervezet, külföldi titkosszolgálat, szervezett bűnözői csoport áll a fenyegetés mögött? – tettük fel kérdéseinket az ORFK-nak, de ezekre nem jött válasz.
A rendőrség által az Ugytudjuknak szolgáltatott adatok amúgy ellentmondásban vannak a rendőrségi statisztikákat tartalmazó felületen látható számokkal. Ott 2018 júliusa óta országosan 292 közveszéllyel fenyegetésről tudnak. Holott a fenti tájékoztatás szerint csupán egy év alatt ennél jóval több, 346 eset volt. Ez a különbség persze adódhat valamilyen módszertani, mérési, kategorizálási okból is - vagy nem frissítették még a statisztikát. Ha lesz újabb feljlemény bármelyik ügyben, beszámolunk róla.