Balassa Péterrel, aki 2010-től 2019-ig a Jobbik önkormányzati képviselője volt a szombathelyi közgyűlésben, az idei parlamenti választáson pedig az ellenzéki összefogás listájáról jutott az országgyűlésbe, az Alfahír készített interjút.
„Fiatalon annak rendeltem alá mindent, hogy első osztályú labdarúgó legyek, meg majd válogatott is lehessek. Most, hogy túl vagyok az első felszólalásomon, lehet, hogy nehezebb volt a parlamenti bemutatkozás, de számomra óriási megtiszteltetés, hogy a magyar embereket képviselhetem a nemzet templomában”
– mondta el a Jobbik politikusa, hozzátéve:
47 évesen családos embereként már sok mindent megéltem a hazai politikában, de teljesen más műfaj, mint a sportolás. Én mindig ugyanazt az utat fogom járni, mint amit meghirdettem, akár a szombathelyi képviselőségem alatt, akár a Jobbik szombathelyi vezetőjeként. Nagyon sok lemondásra volt szükség, hogy eljuthassak 2022-ben odáig, hogy már országgyűlési képviselő lehessek.
Milyen lemondásokról van szó? – kérdezte az újságíró.
Elsősorban az idő. Kétgyermekes családapa vagyok, vállalkozást vezettem, mindezen felül labdarúgó-csapatnál vagyok vezetőedző. Ráadásul, a 15 éves sportpályafutásom alatt nekem sosem voltak szabad hétvégéim a meccsek miatt. 2009-ben befejeztem a pályafutásomat, 2010-ben pedig már önkormányzati képviselő voltam, vagyis 1 év pihenőm volt csupán.
– válaszolta Balassa, aki a sportfinanszírozás kérdésére is kitért az interjúban:
„Azt látjuk, hogy sosem volt még ennyi pénz a hazai labdarúgásban. Stadionok és pályák épültek, ami nyilván egy jó irány. Ugyanakkor sajnos Magyarországon túlpolitizált a sport. A legtöbb hazai sportági szövetség élén kormánypárti politikusok állnak, ami nonszensz. Véleményt bárki formálhat, de nem túl szerencsés, ha egy politikus kéri számon a szakmát, ahogy azt a hazai rendezésű férfi kézilabda-Eb után történt. A szakmát a szakmára kell hagyni, a politikát pedig a politikára. Egy aktív sportoló sem szól bele és mondja meg, miként kell politizálni az Országgyűlésben”
– tette hozzá, arra is kitérve, hogy:
Kényelmes bölcsőben van a magyar sport.
A nyolcvanas és kilencvenes években kevésbé dominált a pénz a sportban. Hiányzik az a szikra, az a bizonyítási vágy a mai sportolókból, mint, ami régen volt. Nagyon sokszor adódik, hogy valakit kikiáltunk tehetségnek, de ha ehhez nem párosul szorgalmas munka, abból nem lesz kiváló sportoló. Sajnos több egyesületnél is a nagyobb forrás azt a helyzetet adta, hogy a fiatalok szerepeltetése helyett, a külföldi játékosok szerződtetése felé fordultak
– fogalmazott Balassa Péter, aki Szombathely helyzetéről is beszélt.
Én minden olyan ügyet támogatok, amely az ország fejlődését szolgálja. Szerintem rossz hozzáállás, hogy pusztán azért ellenzünk valamit, mert a másik ezt a javaslatot nyújtotta be. Szombathely is annak issza meg a levét, hogy mostohagyerekként bántak a várossal, csupán azért, mert ellenzéki vezetésű volt, szemben mondjuk Zalaegerszeggel vagy Székesfehérvárral
– állítja a jobbikos honatya, aki a jövőre nézve is tett megállapításokat.
A választóknak kell egy üzenet és egy vezéregyéniség. Úgy látszik, pártpolitika helyett ma már inkább személyekre szavaznak az emberek, ebben pedig jelen pillanatban Orbán Viktor erősebb volt. [...] Megjegyezném, hogy Volner János megalapította a Huxit nevű pártját. Ezt nem véletlenül mondom, ugyanis ennek is van egy fajta üzenet értéke.
Elképzelhetőnek tartja, hogy kivezetné az Orbán-kormány Magyarországot az Európai Unióból? – kérdezték.
A kormány teszteli a társadalmat. Nem véletlen Volner János megjelenése.
Én most nagyon komoly konspirációt látok a dolog mögött.
Tény és való, hogy Navracsics kinevezése abba az irányba mutat, hogy a kormány igyekszik egy kicsit közeledni Brüsszelhez, ha úgy alakul. Másfelől, viszont a „Volner-eset”, már egy továbbgondolás a Fidesz részéről, arra az esetre, ha mégis szakítani kell Brüsszellel. A politikában minden előfordulhat, azt is érzékeljük, hogy az esetleges kilépés már közbeszéd tárgya Magyarországon. Akkora felhatalmazást kaptak most a magyar társadalomtól, hogy Orbán Viktoré a felelősség, hogy ebben a kérdésben milyen álláspontot képviselnek. Én jelen pillanatban, ha válaszolnom kéne, akkor azt mondanám, hogy nem tudom elképzelni a kilépést, de a jelenlegi rezsim részéről, bármi elképzelhető
– vélekedett Balassa Péter.