Megjelent a győri önkormányzat honlapján a városi tulajdonú kukás cég, a GYHG üzleti terve a 2022-es évre, illetve a felügyelőbizottság ülésének jegyzőkönyve. A dokumentumokból kiderült:
bár a cég több tartozását is rendezte, továbbra is a spórolás az elsődleges cél.
Napi szinten egyeztetnek a megtakarításról, a felügyelőbizottsági jegyzőkönyv szerint az év első három hónapjára 130 millió forintot tudtak megspórolni, de a szöveg szerint folyamatos küzdelmet kell folytatni azért, hogy a likviditást megőrizzék, és ennek nem kis részben a központi holding elszámolási rendszere az oka.
A cég az államtól kapott kompenzációból visszafizetett 150 millió forintot a Győr Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Társulásnak, a Győr-Szolnak pedig 140 milliót, illetve az adózás után maradt összegből – 350 millió forintból – a januári működést és a fizetésemelést tudták finanszírozni. Az is kiderült, hogy a cég a megemelkedett árak miatt már havonta 5 millió forint helyett 9 milliót költ üzemanyagra.
A költségvetés legérdekesebb része talán az, hogy mit tekint a 2022-es terv legnagyobb kockázatának a cég:
bár a központi kukaholdinggal állítólag szoros az együttműködés, mégis az onnan várt közel 3 milliárd 800 millió forint szolgáltatási díj a leginkább kockázatos tétel a költségvetés szerint.
A műszaki kockázatok között a géppark műszaki állapotát, a gördülő beruházások elhúzódását, a hulladékszigetek „növekvő számosságát és technológiai igényét”, a chipes azonosítórendszert, illetve a szemét mennyiségének általános növekedését jelölték meg, megjegyezve, hogy így is kapacitáson felül teljesítenek, és csak alvállalkozókkal tudják megoldani a működést.
A GYHG körüli ügyekről tavaly májusban írtunk, cikkünk megjelenése után nyomozás is indult az ügyben, ennek állásáról azonban nincs információnk. Legutóbb a megyei közgyűlés fideszes elnök, Németh Zoltán írt arról, hogy reméli, eredményes lesz a rendőrség nyomozása. Tavaly a közben leköszönő igazgató, Herceg Sándor arról beszélt, hogy a túlélés a cél a cégnél.