Az ukrán hatóságok által szerdán közzétett drónfelvételeken láthatóak az elhagyott orosz katonai állások a csernobili atomerőmű közelében lévő tilalmi zóna egyik erősen radioaktív területén, írja a CNN. A videón elhagyott katonai erődítmények, vagyis üres lövészárkok láthatóak a Vörös-erdőként ismert területen.
A Vörös-erdő pont azért kapta a nevét, mert több tucat négyzetkilométernyi fenyőfa vált vörössé, miután elnyelték az 1986-os csernobili atomrobbanás sugárzását.
Nem csak tartálynyomok, de erősen bolygatott talaj is látható az erdőben, amely egyébként a legszennyezettebb terület az egész csernobili tilalmi övezetben, és a belépés mindenki számára tilos, aki nem dolgozik ott, vagy nincs külön engedélye.
Az Energoatom, az ukrán nemzeti atomenergetikai vállalat szerint már múlt héten sem volt világos, mit csinálnak az orosz csapatok a Vörös-erdőben, de most már látszik és lehetséges, hogy jelentős sugárterhelést kaphattak, amikor ott ástak.
A földmunkák mellett az orosz nehézgépjárművek által felkavart vastag radioaktív port is belélegezhették a katonák, akik persze nem viseltek sugárzás elleni védőfelszerelést.
A cikk megjegyzi, hogy Csernobil az ukrajnai háború első hetében az orosz csapatok kezére került. Múlt csütörtökön viszont a megszálló csapatok bejelentették, hogy elmennek, és visszaadták az irányítást az ukrán személyzetnek. Az üzem most már ismét az ukrán hatóságok ellenőrzése alá került.