Az ukrán helyzetre reagálva 2022. február 24. napján 21:00 kor megjelenő Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet értelmében minden Ukrajna területéről érkező ukrán állampolgárságú külföldi, valamint Ukrajnában érvényes tartózkodási jogcímmel rendelkező harmadik országbeli állampolgár külföldi ideiglenes védelemre válik jogosulttá.
Mindezzel „újjáéled” a magyar menedékjog menedékes státusza.
Ennek lényege, hogy minden olyan a fenti alanyi körből származó külföldit, aki igazolja, vagy valószínűsíti, hogy Ukrajnából fegyveres konfliktus, polgárháború vagy etnikai összecsapás, illetve az emberi jogok általános, módszeres vagy durva megsértése - így különösen kínzás, kegyetlen, embertelen vagy megalázó bánásmód - miatt menekülni kényszerül.
A félreértések elkerülése végett fontos kiemelni, hogy a menedékes státusza nem azonos a szintén nemzetközi védelmi igényt magába foglaló menekült státuszával, két eltérő tartalmú tartózkodási jogcímről van szó.
A Kormány által elrendelt státusz időtartalma tipikusan egy évre szól, szállásra, orvosi és egyéb létszükségleti ellátásra való jogosultságot foglal magába, de 90 napon túl is jogszerű tartózkodást nyújt azon ukrán állampolgárok számára, akik egyébként állampolgárságuk miatt a jelenlegi szabályok értelmében csak 90 napig maradhatnának a schengeni övezet területén.
Maga a menedékes státusz nem újkeletű a magyar jogtörténetben, elrendelésére a délszláv háború kitörésekor már volt lehetőség, amikoris az akkori helyzet hatására a bevándorlási hivatal felfüggeszthette volna a menedékkérelmek egyéni vizsgálatát minden külföldi számára, aki valószínűsíti vagy bizonyítja, hogy az akkor szétesőben lévő Jugoszlávia állampolgára. A kategória gyakorlati alkalmazására azonban nem került sor.
Érdemes továbbá kiemelni, hogy habár a jelenlegi ukrán biztonságpolitikai helyzetet tekintve a nagy számú Ukrajna területéről érkező menekülthullám prognosztizálható, hazánk az elmúlt néhány évben tudatosan leépített menekültügyi infrastruktúrája miatt nincs felkészülve nagyszámú menedékkérő befogadására.
A helyzethez a jelenleg érvényben lévő jogi szabályozási környezet sem illeszkedik, ugyanis most nincs lehetőség egyéniesített menedékkérelem az ukrán-magyar határon történő benyújtására sem. (erre csak a határtól 600 kmre található Kijevben lenne lehetőség).
A németországi illetékességű PRO ASYL menekültügyi civil szervezet a mai nap kiadott proklamációjában arra kéri az Európai Unió keleten érintett országait – kiemelve Lengyelországot, Magyarországot, Romániát és Szlovákiát, hogy haladéktalanul nyissa meg határait az Ukrajnából menekülő civil lakosság előtt.
Egyszersmind felszólítja az Európai Unió tagállamait – külön kiemelve Németországot – hogy már most készüljenek fel az Ukrajnából érkező menedékkérők védelemben részesítésére, valamint biztosítsa ellátásuk infrastrukturális hátterét.
Mindehhez egy gyors, hatékony és a bürokráciától mentes segítő mechanizmusra van szükség, ahol az élelmezés, a szállás biztosítása és az orvosi ellátás játszik fő szerepet. A szervezet felhívja a figyelmet a menedékkérőkkel való európai szintű szolidaritás szükségességére.
Ennek elengedhetetlen része az ukrán állampolgárok schengeni területen való tartózkodási jogosultságának a jelen helyzethez igazodó határozatlan idejűvé tétele, valamint az Ukrajnába való visszaküldés tilalmának azonnali bevezetése is.
A cikk szerzője, Dr. Nagy Viktor menekültügyi és idegenrendészeti szakjogász, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának megbízott oktatója, 2015-2017 között a Helsinki Bizottság menekültügyi programjának munkatársa, a Körmendi Befogadó Állomáson elhelyezett menedékkérők jogi segítője.
Címlapképünk illusztráció, fotó: Pixabay