Mint arról korábban beszámoltunk: a Győrben ma reggel 7 órára összehívott rendkívüli közgyűlés egyhangúlag, 19 szavazattal elutasította, hogy az állam jelöljön ki gázkereskedőt az önkormányzati tulajdonú Győr-Szol-nak.
Ehelyett, ugyancsak egyhangúlag, az ellenzék támogatásával, 19 szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül azt támogatta a közgyűlés, hogy fogadja el az előterjesztésben szereplő ajánlatot, mely 3 milliárd 45 millió forintos többletköltséget jelent az önkormányzatnak.
Váratlanul rendkívüli közgyűlést hívtak össze holnap reggelre Győrben, sanszos, hogy távhőügyben
Ma került fel az önkormányzat honlapjára a meghívó, amelyben Dézsi Csaba András rendkívüli közgyűlésre invitál. A január 7-én, pénteken reggel 7-kor kezdődő ülésnek egyetlen napirendi pontja van: Javaslat tulajdonosi döntés meghozatalára a GYŐR-SZOL Zrt. (Győri Közszolgáltató és Vagyongazdálkodó Zrt.) vonatkozásában. Az előterjesztő Dézsi Csaba András polgármester.
Egyetlen napirendi pont volt: Javaslat tulajdonosi döntés meghozatalára a GYŐR-SZOL Zrt. (Győri Közszolgáltató és Vagyongazdálkodó Zrt.) vonatkozásában.
Előzmények:
December 11-i cikkünkben írtuk meg, hogy nyáron kötött szerződést a Győr-Szol egy gázkereskedővel, a Global NRG Zrt-vel, de az elmúlt időszakban elszabadultak az árak az energiapiacon.
A gázkereskedő ezért egyeztetést kezdeményezett a Győr-Szollal, hogy az áremelkedésre megfelelő megoldást találjanak.
Példátlan módon azt kezdeményezték, hogy
a lejárt gázszolgáltatási időszakra visszamenőlegesen is fizessen a Győr-Szol kompenzációt,
a mostani időszakra pedig csak a szerződésben vállalt mennyiség 100 százalékáig szeretné a megállapodott árakon fizetni, a többletet viszont már – eltérve az élő szerződéstől – napi piaci áron biztosítaná
– írtuk meg, s cikkünkből az is kiderült:
Győr be fogja őket ezért perelni
– mondta Dézsi Csaba András polgármester.
A győri távhőszolgáltató szerződött földgázkereskedője 2021. december 14-én 6:00 órától mondta fel a földgázkereskedelmi szerződést.
A tavalyi utolsó közgyűlésen Bárány István képviselő érdeklődött arról, hogy hogy áll a gázszolgáltatás kérdése, miután a kereskedő egyoldalúan felmondta a szerződést.
Kiderült: a friss pályázat sikertelen volt, mivel a tavalyihoz képest 7,5 milliárd forinttal drágábban tudott volna gázt vásárolni Győr, ezt pedig a Győr-Szol nem fogadta el.
Új pályázatot írnak ki, de továbbra is lehetőség, hogy az államtól vásároljon gázt a távfűtéshez a város. A polgármester azt ígérte: az biztos, hogy lesz fűtés
– írtuk akkor.
A mai, pénteki ülés elején Glázer Tímea DK-s képviselő szünetet kért, hogy a közgyűlés tagjai tanulmányozhassák az előterjesztést, amit akkor osztottak ki.
Ezt a testület 13 szavazattal 5 ellenében elutasította, a polgármester szerint az előterjesztés csak másfél oldal, nincs szükség szünetre.
Prédl Antal, a Győr-Szol Zrt. vezérigazgatója szóbeli beszámolóban ismertette a helyzetet.
Lényegében két lehetősége van az önkormányzatnak, illetve a Győr-Szol-nak.
Ha holnap, vagyis január 8-a reggel 6 óráig nem találnak gázkereskedőt, az állam, vagyis az energiahatóság fog kijelölni. Mostanáig a stratégiai gáztartalékból látták el Győrt. A másik lehetőség, hogy elfogadják az előterjesztésben szereplő gázkereskedői ajánlatot.
Prédl szerint az időközben befutott három ajánlatból kettő volt értékelhető, ezek jóval kedvezőbbek a múlt év végén érkezett ajánlatoknál. Az egyik még a pénzügyi biztosítéktól is eltekintett, ezt tárgyalta a Győr-Szol igazgatósága.
Viszont ebben a legkedvezőbb ajánlatban is olyan fedezetigény van, ami a Győr-Szol pénzügyi lehetőségein túlmutat. Ráadásul nehezítések is vannak benne: például 10 napos periódusonként előre kell fizetni a gázért.
A mostani piaci áron kikalkulált ajánlat
3 milliárd 45 milliós többletköltséget jelent az önkormányzatnak.
De ez még mindig alacsonyabb ár, mint a korábbiak. Ez a szerződés idén október 1-ig szólna.
Pollreisz Balázs MSZP-s képviselő arról érdeklődött: az ajánlatban szereplő árfixálási lehetőség mit jelent? Illetve hogy áll a per, amit Dézsi Csaba András kilátásba helyezett a szerződést felmondó előző gázkereskedő céggel szemben? Milyen kormányhatározatok lesznek a helyzet kezelésére?
A polgármester elmondta: a két ünnep között jött ki az a rendelet, hogy nem lehet ilyen módon felmondani a gázkereskedői szerződéseket, de mivel a győri távhőszolgáltatást érintő szerződésbontás korábban történt, Győrön ez nem segít.
Lesz viszont egy 35 milliárdos kormányzati kompenzációs pályázati keretösszeg,
ami segítséget jelenthet a több mint hárommilliárdos többletköltségre.
Prédl Antal az MSZP-s képviselő kérdésére válaszolva elmondta: az árfixálás lehetősége nem a teljes szerződéses időre, csak rövidebb időszakokra szól, s megállapodás kérdése.
A Győr-Szol vezérigazgatója hozzátette: az előző gázkereskedő felé keresetet, illetve fizetési felszólítást adtak be, mert álláspontjuk szerint a döntésével veszteséget okozott az önkormányzati szolgáltatónak. Jelenleg ennek a kártérítési eljárásnak az előkészítése zajlik.
Balla Jenő független képviselő felvetette, hogy ilyen mértékű többletköltségtől többszörösére emelkedhet a távhő ára. Illetve kritizálta az előterjesztést, hogy ő képviselőként ennyi információ alapján nem tud dönteni, melyik javaslatot szavazza meg.
Dézsi polgármester szerint figyelni kellett volna a szóbeli előterjesztést, abból minden kiderült, megjegyezve: Balla Jenő pontosan tudja, hogy a lakossági ár nem fog változni.
Glázer Tímea azt kérdezte: ezúttal a Gazdasági és Tulajdonosi Bizottság miért nem tárgyalta az előterjesztést? (Dézsi polgármester szerint az SZMSZ megfelelő pontjai szerint történt az ülés összehívása.)
Glázer azt is tudakolta:
miért nincs benne az előterjesztésben az ajánlattevő cég neve?
(Az ajánlattevő cég neve nem hangzott el, hiába kérdezte azt a képviselő.)
Bárány István független képviselő, aki szerint az előterjesztésben lévő ajánlat támogatható, arra kérdezett rá: mit jelentene az, hogy az állam jelöli ki a gázkereskedőt? Bárányra csatlakozva Pollreisz is azt kérdezte: ha átveszi a szolgáltatás, a gázbeszerzés bonyolítását az önkormányzattól az állam, akkor viszi a vagyont is?
Pollreisz (Bárány Istvánhoz hasonlóan) azt támogatja, hogy ne az állam jelöljön ki gázkereskedőt, hanem Győr oldja meg ezt. Mert ha átadjuk a kormánynak, azzal bedobjuk a törülközőt.
Dézsi Csaba András polgármester erre reagálva elmondta: hiába venné át az állam a gázbeszerzést, hiába ő jelölné ki a céget, a többletköltségeket ugyanúgy az önkormányzatnak kellene kifizetnie.
Így végül a testület egyhangúan támogatta a gázbeszerzésre vonatkozó ajánlatot.