Mint arról tegnap a vonatkozó rendkívüli bizottsági ülés nyomán beszámoltunk: Győrrel, egészen pontosan a Győr-Szollal fizettetné meg a gáz durva drágulását a várossal szerződött gázkereskedő cég, a Global NRG Zrt – erről kellett ma döntést hoznia a rendkívüli közgyűlésnek.
A cég ráadásul nemcsak a most élő szerződést módosítaná, hanem az előző miatt is kompenzációt követel utólag. Az is kiderült hétfőn hogy ha kereskedőt vált a Győr-Szol, akkor sokkal rosszabbul járhat a város, hiszen akkor a mostani piaci árakon lehetne csak szerződni.
Győrrel fizettetné meg a gáz durva drágulását a gázkereskedő
Ünnepi hangulatban indult a győri önkormányzat Gazdasági és Tulajdonosi Bizottságának rendkívüli ülése hétfőn a győri városházán, miután Borsi Róbert (Fidesz), a bizottság elnöke egy borítéknyi szaloncukrot osztott ki a jelenlévők között. Ezután elindult az ülés, amely egyetlen napirendi pontot tárgyalt: a Győr-Szollal kapcsolatban egy tulajdonosi döntést.
A cég visszamenőleg kicsit több, mint 400 millió forintot követel, a mostani módosítás pedig a mostani számítások szerint plusz 500-600 milliójába kerülne a városnak. Amennyiben teljesen új szerződést kéne kötni, az viszont 5-6 milliárd forint pluszköltséget jelentene.
A Győr-Szol négy opciót vázolt fel, ezeket a Győri Új Szó ismertette kedden délelőtt:
- Az elsőnél az önkormányzat nem engedi sem a lejárt, sem a mostani szerződés módosítását.
- A másodiknál elfogadja a kereskedő mindkét feltételét.
- A harmadiknál nem engedi visszamenőlegesen a szerződésmódosítást, de hozzájárul ahhoz, hogy a mintegy 400 millió forintos kereskedői igényt a 2021/2022-es szerződésben kompenzálják.
- A negyedik pontnál pedig nem engedélyezi a már lejárt, 2020/2021-es szerződés módosítását, de hajlandó tárgyalni a jelenleg érvényesről. Például a többletfelhasználás piaci áron való kifizetéséről, emellett az úgynevezett volatilitási pódíjról (ez a szerződéses és az osztrák tőzsdei ár eltérése), illetve a kiegyensúlyozotlansági pótdíjról. Ez utóbbi akkor fizetendő, ha az előző napi nominálás és a tényleges fogyasztás közötti különbség 12 százaléknál nagyobb mértékben tér el.
A hétfői bizottsági ülés után úgy tűnt, erre van a legnagyobb hajlandóság, és
végül négy tartózkodó képviselő mellett a negyedik opció mellett tette le a garast a rendkívüli közgyűlés többsége is.
Az előtte folytatott vitában Pollreisz Balázs (MSZP) módosító javaslattal élt az Új Szó tudósítása szerint: azt szerette volna, hogy a közgyűlés kérje fel a polgármestert, illetve a győri parlamenti képviselőket, hogy tárgyaljanak a kormánnyal a rögzített árak bevezetéséről.
Dézsi Csaba András polgármester erre azt reagálta, hogy már rég tárgyal a kormány képviselőivel. Erről eddig nem beszélt a polgármester. Vele ellentétben Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere nyilvánosan is bejelentette, hogy azt kérte a kormánytól, hogy az önkormányzatok is a rezsicsökkentett áron jussanak hozzá a gázhoz és az áramhoz.
Az energiapiacon meredek emelkedésnek indultak az árak, emiatt kerültek a gázkereskedők, és így áttételesen a velük korábban a még alacsonyabb árakon szerződő az önkormányzatok és az önkormányzati tulajdonban lévő távhőszolgáltatók nehéz helyzetbe.